Περιγραφή θέσης εργασίας αναπνευστικού θεραπευτή: Μισθός, δεξιότητες και άλλα

click fraud protection

Ένας αναπνευστικός θεραπευτής (RT) είναι ένας εργαζόμενος στον τομέα της υγείας που θεραπεύει άτομα με αναπνευστικά ή καρδιοπνευμονικά προβλήματα. Μεταξύ των ασθενών τους είναι πρόωρα βρέφη των οποίων οι πνεύμονες είναι υπανάπτυκτοι και παιδιά και ενήλικες που έχουν πνευμονικές παθήσεις όπως κυστική ίνωση, άσθμα και χρόνια αποφρακτική πνευμονοπάθεια (ΧΑΠ).

Καθώς ένας αναπνευστικός θεραπευτής σε κλινικό περιβάλλον αποκτά εμπειρία, μπορεί να προχωρήσει από την παροχή γενικής φροντίδας στη φροντίδα ασθενών σε κρίσιμη κατάσταση. Όσοι έχουν προχωρημένα πτυχία μπορούν να γίνουν επόπτες. Οι RT που απασχολούνται σε φορείς υγειονομικής περίθαλψης μπορούν να γίνουν υποκατάστημα διαχειριστές. Ορισμένοι αναπνευστικοί θεραπευτές διδάσκουν τελικά σε προγράμματα RT.

Καθήκοντα & Ευθύνες Αναπνευστικού Θεραπευτή

Η δουλειά ενός αναπνευστικού θεραπευτή απαιτεί γενικά την ικανότητα να κάνει τα εξής:

  • Αντιμετωπίστε ένα ευρύ φάσμα ασθενών από βρέφη έως ηλικιωμένους
  • Συμβουλευτείτε γιατρούς και άλλο προσωπικό υγειονομικής περίθαλψης για να βοηθήσετε στην ανάπτυξη και τροποποίηση μεμονωμένων σχεδίων φροντίδας ασθενών
  • Παρέχετε σύνθετη θεραπεία που απαιτεί μεγάλη ανεξάρτητη κρίση, όπως η φροντίδα ασθενών που βρίσκονται σε υποστήριξη ζωής σε μονάδες εντατικής νοσηλείας.
  • Αξιολογήστε τους ασθενείς πραγματοποιώντας περιορισμένες φυσικές εξετάσεις και πραγματοποιώντας διαγνωστικές εξετάσεις, συμπεριλαμβανομένων εκείνων που μετρούν τις δοκιμές πνευμονικής ικανότητας και την οξύτητα και την αλκαλικότητα του αίματος
  • Αντιμετωπίστε τους ασθενείς χρησιμοποιώντας οξυγόνο ή μείγματα οξυγόνου, φυσιοθεραπεία στο στήθος και φάρμακα αεροζόλ.
  • Συνδέστε ασθενείς που δεν μπορούν να αναπνεύσουν μόνοι τους με αναπνευστήρες που παρέχουν οξυγόνο υπό πίεση στους πνεύμονες
  • Διδάξτε τους ασθενείς πώς να χρησιμοποιούν φάρμακα και εξοπλισμό
  • Να κάνετε τακτικούς ελέγχους σε ασθενείς και εξοπλισμό
  • Επιβλέπετε τους τεχνικούς αναπνευστικής θεραπείας

Μετά από συνέντευξη και εξέταση ενός ασθενούς και κατόπιν συνεννόησης με έναν γιατρό, ένας αναπνευστικός θεραπευτής θα αναπτύξει ένα σχέδιο θεραπείας. Αυτό το σχέδιο μπορεί να περιλαμβάνει την αφαίρεση βλέννας από τους πνεύμονες ενός ασθενούς ή την εισαγωγή ενός σωλήνα αερισμού στην τραχεία του ασθενούς και τη σύνδεσή του με ένα μηχάνημα που παρέχει οξυγόνο. Ένας αναπνευστικός θεραπευτής παρέχει επίσης επείγουσα φροντίδα σε θύματα καρδιακής προσβολής και πνιγμού ή σε άτομα σε κατάσταση σοκ. Ορισμένοι RT εργάζονται στην κατ' οίκον φροντίδα. Με αυτή την ιδιότητα, εγκαθιστά κανείς αναπνευστήρες και άλλο εξοπλισμό υποστήριξης ζωής και καθοδηγεί τους φροντιστές για τη χρήση τους.

Μισθός Αναπνευστικού Θεραπευτή

Ο μισθός ενός αναπνευστικού θεραπευτή μπορεί να ποικίλλει ανάλογα με την τοποθεσία, την εμπειρία και το αν εργάζεται σε δημόσιο ή ιδιωτικό ίδρυμα.

  • Μέσος ετήσιος μισθός: $59,710
  • Κορυφαίος 10% ετήσιος μισθός: $83,030
  • Κατώτατος ετήσιος μισθός 10%: $43,120

Πηγή: Γραφείο Στατιστικών Εργασίας των ΗΠΑ, 2017.

Απαιτήσεις & Προσόντα Εκπαίδευσης

Προγράμματα αναπνευστικής θεραπείας μπορούν να βρεθούν σε κολέγια, ιατρικές σχολές, επαγγελματικές σχολές και Ενοπλες δυνάμεις. Οι σπουδαστές αναπνευστικής θεραπείας θα παρακολουθήσουν πολλά επιστημονικά προσανατολισμένα μαθήματα, συμπεριλαμβανομένης της ανθρώπινης ανατομίας και φυσιολογίας, φυσικής και μικροβιολογίας. Θα μάθουν επίσης για τις θεραπευτικές και διαγνωστικές διαδικασίες, την αξιολόγηση ασθενών και την τήρηση ιατρικών αρχείων και την αποζημίωση ασφάλισης.

  • Εκπαίδευση: Κάποιος πρέπει να έχει, τουλάχιστον, πτυχίο συνεργάτη για να εργαστεί ως αναπνευστικός θεραπευτής. Τα περισσότερα προγράμματα που εκπαιδεύουν άτομα να εργάζονται σε αυτόν τον τομέα προσφέρουν επίσης πτυχία πανεπιστημίου και συχνά οι εργοδότες προτιμούν τους υποψηφίους εργασίας που έχουν αποφοιτήσει από αυτά τα προγράμματα.
  • Κρατική αδειοδότηση: Οι περισσότερες πολιτείες των Η.Π.Α. έχουν άδεια αναπνευστικού θεραπευτές. Αν και οι απαιτήσεις αδειοδότησης ποικίλλουν ανάλογα με το κράτος, συνήθως πρέπει να έχει αποφοιτήσει από ένα πρόγραμμα που είναι διαπιστευμένο από το Επιτροπή Διαπίστευσης για την Αναπνευστική Φροντίδα (CoARC), αποκτώντας τουλάχιστον πτυχίο συνεργάτη. Χρησιμοποιήστε το Εργαλείο Αδειοδοτημένων Επαγγελμάτων από το CareerOneStop για να μάθετε ποιες είναι οι απαιτήσεις αδειοδότησης στην κατάσταση στην οποία σκοπεύετε να εργαστείτε.
  • Εξετάσεις: Επιπλέον, ένας υποψήφιος για αδειοδότηση πρέπει να περάσει σε εθνική ή κρατική εξέταση. Το Εθνικό Συμβούλιο Αναπνευστικής Φροντίδας διαχειρίζεται την Εξέταση Πιστοποιημένου Αναπνευστικού Θεραπευτή (CRT) και την Εξέταση Εγγεγραμμένου Αναπνευστικού Θεραπευτή (RRT). Ορισμένες πολιτείες απαιτούν να περάσουν ένα ή και τα δύο από αυτά τα τεστ. Οι RT από πολιτείες που δεν απαιτούν αυτές τις εξετάσεις μπορούν επίσης να συμμετάσχουν σε αυτές, καθώς ορισμένοι εργοδότες είτε απαιτούν πιστοποίηση είτε προτιμούν τους υποψηφίους εργασίας που την έχουν.

Δεξιότητες & Ικανότητες Αναπνευστικού Θεραπευτή

Οι RT πρέπει να έχουν ορισμένες δεξιότητες και ιδιότητες για να κάνουν αποτελεσματικά τη δουλειά τους:

  • Διαπροσωπικές δεξιότητες: Η εργασία ένας προς έναν με άρρωστους ασθενείς και τις ανήσυχες οικογένειές τους απαιτεί συμπόνια και εξαιρετικές διαπροσωπικές δεξιότητες. Αυτές οι δεξιότητες βοηθούν επίσης στη διευκόλυνση την ομαδική εργασία αυτό είναι κοινό μεταξύ των RT και άλλων εργαζομένων στον τομέα της υγείας.
  • Ικανότητες επίλυσης προβλημάτων: Οι RT πρέπει να είναι σε θέση να συστήνουν και να χορηγούν τις κατάλληλες θεραπείες με βάση την αξιολόγηση των συμπτωμάτων των ασθενών.
  • Προσανατολισμός στη λεπτομέρεια: Οι RT πρέπει να δίνουν προσοχή στις παραμικρές λεπτομέρειες για να διασφαλίσουν ότι οι ασθενείς λαμβάνουν τις σωστές θεραπείες.
  • Υπομονή: Οι RT μπορεί να χρειαστεί να περάσουν μεγάλες χρονικές περιόδους εργάζονται με έναν μόνο ασθενή.

Job Outlook

ο Έργα του Γραφείου Στατιστικών Εργασίας των ΗΠΑ Η απασχόληση των αναπνευστικών θεραπευτών θα αυξηθεί κατά 23% από το 2016 έως το 2026. Αυτό είναι πολύ πιο γρήγορο από τον μέσο όρο του 7 τοις εκατό για όλα τα επαγγέλματα κατά την ίδια χρονική περίοδο.

Εργασιακό περιβάλλον

Οι αναπνευστικοί θεραπευτές μπορούν να βρίσκονται στα πόδια τους για μεγάλα χρονικά διαστήματα ενώ εργάζονται με ασθενείς. Οι περισσότεροι εργάζονται σε τμήματα αναπνευστικής φροντίδας, αναισθησιολογίας ή πνευμονολογικής ιατρικής νοσοκομείων. Άλλοι εργάζονται σε εγκαταστάσεις νοσηλευτικής φροντίδας. Μερικοί εργάζονται σε υπηρεσίες υγειονομικής περίθαλψης στο σπίτι.

Πρόγραμμα εργασίας

Οι περισσότεροι RT εργάζονται με πλήρη απασχόληση, αλλά οι ημέρες και οι ώρες ποικίλλουν ανάλογα με το πού εργάζονται. Ορισμένες θέσεις ενδέχεται να απαιτούν βραδινές και σαββατοκύριακες ώρες.

Άντρας καλεί τη γυναίκα για απάτη με τον χειρότερο δυνατό τρόπο

Είμαστε σίγουροι ότι αυτό το βίντεο @s.celestin09 το κοινόχρηστο είναι σκηνοθετημένο, αλλά σίγουρα δεν το κάνει λιγότερο ανατριχιαστικό!Το βίντεο ξεκινά με ένα ζευγάρι να στέκεται μπροστά σε έναν ιερέα την ημέρα του γάμου του. Μπορούμε να δούμε μέ...

Διαβάστε περισσότερα

Η αντίδραση της μελλοντικής πεθεράς στην πρόταση γάμου του γιου της γίνεται viral

Δεν ξέρουμε @erica.hughes' μέλλουσα πεθερά, αλλά την αγαπάμε! Η Erica μοιράστηκε το πιο χαριτωμένο βίντεο της μέλλουσας πεθεράς της που ανακαλύπτει ότι ο γιος της έκανε πρόταση γάμου και δεν μπορούμε να σταματήσουμε να παρακολουθούμε το βίντεο.Στο...

Η σύζυγος καλεί φίλους και οικογένεια για να δει αν θα της πουν ψέματα και το αποτέλεσμα είναι απροσδόκητο

Εάν λέγατε ψέματα στον σύζυγό σας για το τι κάνατε το προηγούμενο βράδυ, θα σας κάλυπταν οι φίλοι και η οικογένειά σας; @RaeandJake αποφασίσαμε να το μάθουμε και ήμασταν εξίσου έκπληκτοι από τα αποτελέσματα.Η Rae ξεκινά το βίντεο λέγοντας ότι θα τ...