Описание на работата на консултант по психично здраве: Заплата, умения и много повече

Консултантът по психично здраве помага на хората да се справят с емоционални, умствени и понякога зависимости. Техните клиенти може да се борят с пристрастяване към наркотици и алкохол, брачни и семейни проблеми, трудности, причинени от стареенето, или може да се справят със стрес и безпокойство.

Някои други длъжности за тази професия включват поведенчески анализатор, специалист по поддържане на поведението, специалист по психично здраве и съветник.

Приблизително 157 700 са работили в тази област през 2016 г.

Задължения и отговорности на консултант по психично здраве

Отговорностите на консултанта по психично здраве могат да бъдат различни, но обикновено включват следното:

  • Предоставяне на различни амбулаторни услуги за психично здраве с цел възстановяване на пациента.
  • Провеждайте приеми и наблюдавайте индивидуални, групови и семейни терапии.
  • Разработете планове за обслужване и провеждайте прегледи, ако е необходимо, през целия период на лечение.
  • Осигурете оценки на психичното здраве, консултиране, препращане и услуги за интервенция.
  • Попълвайте и поддържайте документация в съответствие с федералните и щатските указания.

Консултантът по психично здраве често се сблъсква с лечение както на рутинни, така и на сериозни психични заболявания.

Заплата на консултант по психично здраве

Заплатата може да зависи от това дали съветникът работи за правителството, като частна практика или за частна институция.

  • Средна годишна заплата: $44 630 ($21,46/час)
  • Топ 10% годишна заплата: Повече от $72 990 ($35,09/час)
  • Долните 10% годишна заплата: По-малко от $28 240 ($13,58/час)

източник: Бюро по трудова статистика на САЩ, 2018.

Образование, обучение и сертифициране

Тази кариера изисква задълбочено образование, както и изисквания за лицензиране и сертифициране:

  • образование: Трябва да спечелите магистърска степен в областта на обучение, свързана с психичното здраве, като клинично консултиране за психично здраве, психология или социална работа. В допълнение към вашата курсова работа, ще участвате и в клинично обучение. Много работодатели предпочитат да наемат хора, които получават дипломите си от програми, които са акредитирани от Съвет за акредитация на консултиране и свързани образователни програми (CACREP).
  • Лицензиране: Ще трябва да имате лиценз в държавата, в която искате да работите, и това обикновено включва полагане на писмен изпит. Много щати изискват консултантите по психично здраве да преминат националния изпит за лицензиране и сертифициране (NCE), тест, администриран от Национален съвет на сертифицираните съветници (NBCC). Това е изпит с избираем отговор, който се състои от 200 въпроса.
  • Продължаващо обучение: Ще трябва да вземете курсове за продължаващо обучение, за да запазите лиценза.
  • Сертификация: Някои консултанти по психично здраве избират да станат сертифицирани. Това е доброволно, но получаването на това удостоверение може да ви направи по-конкурентоспособен кандидат за работа. NBCC предлага няколко наименования. Можете да станете национално сертифициран съветник (NCC), след което да кандидатствате за специалност, като например сертифициран клиничен консултант по психично здраве (CCMHC) или главен съветник по зависимости (MAC).

Умения и компетенции на консултант по психично здраве

Вашето обучение в класната стая, клинично обучение и дори сертифициране ще ви отведат само толкова далеч. Следното меки умения и личните качества са от съществено значение за вашия успех в тази професия:

  • Компютърна грамотност: Това включва познаване на Microsoft Office (Word, Excel, PowerPoint, Visio, Access) и познаване на интернет и имейл комуникации
  • Гъвкавост: Трябва да можете да работите независимо и като положителен член на екип.
  • Състрадание и емпатия: Способността за установяване и поддържане на ефективни работни отношения с хора с умствени или емоционални увреждания и техните семейства е задължителна.
  • Активно слушане умения: Отличните умения за слушане ще ви позволят да разберете какво споделят вашите клиенти с вас и впоследствие да предоставите необходимата им помощ.
  • Вербална комуникация: Вашите клиенти трябва да могат да разберат какво им казвате, за да могат да предприемат препоръчаните действия.
  • Междуличностни умения: Трябва да можете да разберете реакциите на вашите клиенти и да можете да ги убедите да направят необходимите промени.
  • Ориентация на услугата: Трябва да имате силно желание да помагате на другите.
  • Критично мислене: Трябва да можете да идентифицирате и след това да оцените възможните решения.

Перспективи за работа

Според Бюрото по трудова статистика на САЩ това е професия с „ярка перспектива“. Очаква се заетостта да нарасне с 23 процента между 2016 г. и 2026 г. Това е много по-бързо от средния растеж за всички професии и поне отчасти се дължи на това, че държавите все повече търсят алтернативи на затвора за наркотици и други дребни нарушители.

Работна среда

Някои консултанти по психично здраве притежават частни практики. Те могат да работят сами или с други професионалисти. Други работят в центрове за психично здраве, центрове за лечение на злоупотреба с вещества, болници, затвори и училища наемат други. Тези, които работят в областта на пристрастяването, могат да бъдат наети от центрове за лечение по домовете. Средата може да зависи много от естеството на работодателя.

Работата като консултант по психично здраве може да бъде много стресираща. Вашите пациенти обикновено са в затруднено положение и могат да започнат да спорят или дори физически да малтретират. Всъщност може да бъдете специално потърсени за помощ, когато това се случи.

Работен график

Работите обикновено са на пълен работен ден и често изискват работа вечер и почивните дни. Може да се наложи да реагирате на извънредни ситуации, когато не сте насрочени за работа, а много съветници жонглират със значителни натоварвания.

Сравняване на подобни работни места

Някои подобни работни места и тяхното средно годишно заплащане включват:

  • Обществен здравен работник: $46,080
  • Дипломирана медицинска сестра: $71,730
  • Консултант по рехабилитация: $35,630

Реакциите на жените при осъзнаването, че излизат с един и същи мъж са наистина епични

Това видео в TikTok става вирусно, след като разкрива какво се случва, когато четири жени открият, че излизат с един и същи мъж. Краткият видеомонтаж, споделен от @melissalima713, представя четири жени, всяка от които се забавлява на различни срещ...

Осъзнаването на жените за това, че са необвързани, е толкова невероятно близко

Замисляли ли сте се колко здравословен е начинът ви на живот, когато сте необвързани, спрямо когато сте във връзка? Изброявал ли си го някога? Една жена привлече вниманието, като разби фактите за това защо е по-щастлива да е необвързана и има бяла...

Съпругът става смешно подозрителен, когато съпругата сервира храна след спор

Обичайно е за двойките да имат случайни спорове, но как се справят с тях след това може да има значение. Подозрението на един съпруг беше смешно провокирано, когато съпругата му му сервира храна след разгорещен спор.В този клип от @wereennistogeth...