Длъжностно описание на радиологичен технолог: Заплата и повече

Радиологичните технолози използват диагностично оборудване за изображения, за да помогнат на лекарите да идентифицират заболявания и наранявания. Те могат да използват рентгеново оборудване, компютърна томография, ядрено-магнитен резонанс или мамография за извършване на рентгенови лъчи, компютърна томография, ЯМР или мамографии.

Задължения и отговорности на радиологичен технолог

Радиологичните технолози могат да се специализират в един вид диагностична образна технология или в няколко. Те често се споменават със заглавие, което отразява технологията, в която са специализирани. Например радиологичен технолог, който специализира в компютърна томография, обикновено се нарича CT техник. Някои работни задължения и отговорности са общи за тях:

  • Следвайте инструкциите на лекарите относно областите на тялото, чиито изображения са необходими.
  • Работете и регулирайте оборудването за изображения.
  • Обяснете процедурите на пациентите.
  • Разположете пациентите и оборудването.
  • Следвайте процедури, които предотвратяват ненужното излагане на радиация на себе си, както и на пациента.
  • Следете и организирайте досиета на пациентите.

Радиологичните технолози работят в тясно сътрудничество с рентгенолози и други лекари и играят ключова роля при диагностицирането на медицинските състояния на пациентите. Те трябва да могат да позиционират пациентите и да използват умело оборудването, за да заснемат полезни, висококачествени диагностични изображения.

Заплата на радиологичен технолог

Най-добре платените радиологични технолози са работили за федералното правителство през 2018 г., печелейки средна средна заплата в този конкретен сектор от 65 230 долара, около 31,36 долара на час. Това е повече от средната заплата за всички радиологични технолози като цяло.

  • Средна годишна заплата: $59,520 ($28,62/час)
  • Топ 10% годишна заплата: Повече от $86 350 ($41,51/час)
  • Долните 10% годишна заплата: По-малко от $40 630 ($19,53/час)

източник: Бюро по трудова статистика на САЩ, 2018.

Образование, обучение и сертифициране

За работа в тази професия трябва да бъде завършена официална програма за обучение по рентгенография, като може да се изисква и друго образование.

  • образование: Повечето хора, които влизат в тази професия, са спечелили асоциирана степен, но някои стават радиологични технологи със сертификат или бакалавърска степен. Получаването на асоциирана степен обикновено отнема около две години. Програмите се състоят от комбинация от класна стая и клинично обучение. Студентите по радиография посещават курсове по патология, анатомия, радиационна физика и защита, оценка на изображения и грижа за пациентите. Образователните изисквания, за да станете радиологичен технолог, са сравними с изискванията, за да станете регистрирана медицинска сестра.
  • Лицензиране: Повечето щати изискват лиценз за радиологични технолози. Обикновено кандидатите трябва да са завършили програма, която е акредитирана от Съвместен комитет за преглед на образованието по радиологични технологии и може да се яви на писмен изпит.

Умения и компетенции на радиологичен технолог

Ще имаш нужда меки умения да успее в тази професия.

  • Комуникационни умения: Трябва да сте в състояние точно и състрадателно да обясните на пациентите какво им предстои. Ще трябва също така да предадете накратко информация на лекарите и персонала.
  • Търпение и съпричастност: Пациентите вероятно ще бъдат стресирани, неудобни, уплашени и не се държат по най-добрия начин.
  • Физическа издръжливост: Ще прекарате много часове на крака и може да се наложи физически да помагате на пациентите при редица обстоятелства.
  • Математически способности: Трябва да сте ориентирани към детайлите и да сте добри в науката и математиката.

Перспективи за работа

The Бюро по трудова статистика на САЩ прогнозира, че заетостта в тази област ще нарасне с 12% до 2026 г., което е по-бързо от общото нарастване на заетостта от 7% за всички професии в страната.

Работна среда

По-голямата част от радиологичните техници работят в болници, а други работят в лекарски кабинети, медицински и диагностични лаборатории и амбулаторни заведения.

Радиологичните технолози са изложени на риск да се разболеят от своите пациенти, но не повече от другите здравни специалисти. Излагането на радиация е друг риск, но предпазните средства, които са на място, като оловни ръкавици и престилки, намаляват вероятността. Радиологичните технолози обикновено се наблюдават за облъчване през целия живот, като носят регистрационни баджове през цялото работно време.

Работен график

Работите в тази област обикновено са на пълен работен ден, но спешните случаи могат да се случат денонощно. Тези, които са отговорни за справянето с тези извънредни ситуации, понякога трябва да работят извънредно работно време, включително почивни дни, вечери и празници.

Как да си намеря работа

СЕРТИФИЦИРАЙТЕ СЕ

Тези, сертифицирани в повече от една образна диагностична процедура, ще имат най-добри възможности. Наличието на множество сертификати може да увеличи перспективите за работа, както и завършването на акредитирана програма.

ЗАПИШЕТЕ ИЗИСКВАНИЯТА НА ВАШИЯ ДЪРЖАТ

Използвайте инструмента за лицензирана професия, за да научите за изискванията за лицензиране на вашата държава. Изискванията могат да варират според държавата.

Сравняване на подобни работни места

Тези, които се интересуват от навлизане в тази област, могат също да обмислят следните кариери:

  • Технолог по нуклеарна медицина: $76,820
  • Радиотерапевт: $82,330
  • Ветеринарен техник: $34,420

30 места за среща с хора в реалния свят

Ерик Стандридж предлага съвети и трикове за връзка, базирани на личен опит от гледна точка на бивш срамежлив човек.Забравете Facebook, опитайте социалните мрежи в реалния свят. Точно така, излезте от тези прекалено развихрени сайтове за запознанст...

Нашите читатели споделят как са се придвижили напред, след като са ги пуснали — Добрата търговия

Денят, в който ме уволниха, беше пълен шок. Бях мениджър на студио в известна модна компания, базирана в Лос Анджелис. Бях пристигнал много рано (както обикновено), за да започна с моя списък със задачи, насрочени за деня. Предния ден трябваше да ...

Прочетете още

Защо Рак и Риби са добро съвпадение

Андреа пише на различни теми от запознанства, двойки, астрология, сватби, интериорен дизайн и градини. Учила е кино и писане.Риби и Рак са естествено съвпадение, но какво точно прави тези два водни знака толкова дълбоко съвместими?CanvaСъвместимос...