Описание на длъжността на актюер: Заплата, умения и други

Актюери оценяват вероятността за настъпване на определени събития и потенциалните разходи, свързани с тях. Те също така помагат на своите работодатели да разработят политики, които да помогнат за минимизиране на тези разходи. Повечето актюери работят за застрахователни компании, като им помагат да проектират полици и да определят премии. Други помагат на пенсионните фондове да определят дали ще могат да изпълнят задълженията си към бенефициентите. Някои актюери работят в публичния сектор да помогне при оценката на предложените промени в правителствените програми или да проучи застрахователните ставки.

Актюерски задължения и отговорности

Задачите на актюера могат да включват:

  • Използване на математика, статистика и финансова теория за събиране и анализ на данни
  • Определяне на вероятността от настъпване на определени събития, като смърт, болест, злополуки, пенсиониране и природни бедствия
  • Оценка на финансовите разходи или риска, ако се случат определени събития
  • Проектиране на фирмени политики и планове, които ще помогнат за минимизиране на разходите за рискове
  • Изчисляване на застрахователни премии
  • Обясняване на констатациите на всички заинтересовани страни, като ръководители на компании, акционери, държавни служители и клиенти

Актюерите извършват по-голямата част от работата си на компютри, използвайки усъвършенстван софтуер за моделиране и статистика. Те могат да се специализират в специфични области, като здраве, живот или имуществено застраховане; пенсии и обезщетения при пенсиониране; и корпоративния риск.

Заплата на актюер

Заплатата на актюер може да варира в зависимост от местоположението и работодателя.

  • Средна годишна заплата: $102,880
  • Топ 10% годишна заплата: $186,110
  • Долните 10% годишна заплата: $61,140

източник: Бюро по трудова статистика на САЩ, 2018.

Образователни изисквания и квалификации

За да работите като актюер, човек се нуждае от бакалавърска степен и трябва да премине серия от изпити за сертифициране.

  • образование: Актюерите първо трябва да получат бакалавърска степен по математика, статистика, актюерска наука или бизнес. Типичната курсова работа включва икономика, приложна статистика, финанси, счетоводство, смятане и Информатика.
  • Сертификация: За да работите като актюер, трябва да спечелите актюерско назначение от Общество на актюерите (SOA) или Актюерско дружество при злополуки (CAS). За да направите това, трябва да издържите поредица от изпити, да изпълните определени образователни изисквания и да вземете задължителни онлайн курсове. Първите четири теста от серията изпити са известни като предварителни изпити. След като преминат тези тестове, кандидатите трябва да преминат два или три допълнителни изпита в зависимост от областта на експертизата.

Полагането на всички актюерски изпити може да отнеме между шест и десет години, но човек може да работи като актюерски асистент, след като е положил само първите два. Мнозина започват да полагат изпити, докато са още в училище.

  • Професионален напредък: След като изпълни всички изисквания, актюерът може да стане сътрудник на SOA или CAS. След постигане на статут на сътрудник, човек може да продължи да получава статут на сътрудник, като изпълни изискванията в специална област. Актюери, които изпълняват работата си добре и могат да демонстрират широки познания в областта на застраховането, пенсионното осигуряване, инвестициите, или полетата за доходи на служителите могат да преминат към изпълнителни позиции като главен директор по риска или главен финансов директор офицер.

Актюерски умения и компетенции

Тези, които се стремят към тази кариера, трябва да притежават различни умения, за да бъдат успешни. Те включват меки умения кои са личните качества, с които човек се ражда или придобива чрез житейски опит:

  • Аналитични и математически умения: Актюерите трябва да могат ефективно да анализират сложни данни и да определят количествено риска.
  • Умения за решаване на проблеми: За да идентифицират рисковете и да помогнат на бизнеса да ги управлява, актюерите трябва да са добри в решаването на проблеми.
  • Междуличностни и комуникативни умения: Те често трябва да функционират като членове или лидери на екипи, а също и да използват вербална комуникация умения да обясняват своите открития и предложения на заинтересованите страни.
  • Компютърни умения: Актюерите трябва да могат удобно да използват различни видове усъвършенстван софтуер за моделиране и статистика, както и бази данни и електронни таблици, за да вършат работата си.

Перспективи за работа

The Бюро по трудова статистика на САЩ прогнозира отлична перспектива за работа на актюери. Заетостта ще расте много по-бързо от средното за всички професии до 2026 г., с 22% в сравнение със 7%.

Работна среда

Актюерите обикновено работят в офиси и прекарват много време пред компютър. Тези, които работят за консултантски фирми, прекарват времето си в пътуване, за да се срещнат с клиенти.

Работен график

Повечето работни места в тази област са на пълен работен ден, а някои изискват повече от 40 часа на седмица, в зависимост от работодателя.

Сравняване на подобни работни места

Хората, които се интересуват да станат актюери, също могат да обмислят подобни кариери (изброени по-долу с техните средни заплати):

  • Счетоводител или одитор: $70,500
  • Оценка на разходите: $64,040
  • Финансов анализатор: $85,660
  • Застрахователен застраховател: $69,380
  • Математик или статистик: $88,190

Мрачни цитати за живота от носителя на "Оскар" "Красотата на американците"

В култов филм „Американска красавица“, никой не е такъв, какъвто изглежда. Филмът засяга дисфункционалните семейства, които може да изглеждат идеални отвън. „Красотата по американец“ е мрачна сатира — дълбоко сложен, но блестящо изпълнен филм, ко...

Прочетете още

Това е прекрасен живот

На 20 декември 1946 г. следвоенен, сантиментален коледен филм е показан за първи път на благотворителна среща. Главният герой във филма на Франк Капра Това е прекрасен живот иска да пътува и да "види света", когато е млад - Италия, Гърция, Партен...

Прочетете още

Защо трябва да мразим нещата, които обичат тийнейджърките?

Тази седмица Стефани Майер пусна "Life and Death: Twilight Reimagined", версия на сменен пол на „Здрач“ се разказва от гледна точка на тийнейджър на име Бо, който се влюбва в момиче вампир на име Edythe. Тя казва, че преосмислянето на нейната кн...