Описание на длъжността на фармацевт: Заплата, умения и други

Фармацевтите отпускат лекарства с рецепта заедно с ключова информация, като странични ефекти, противопоказания с други лекарства и редица други проблеми. Те също така превеждат клиентите през инструкциите за дозиране и употреба на техните лекари, за да гарантират, че лекарствата се консумират безопасно и ефективно.

Задължения и отговорности на фармацевта

Задачите, които обикновено изпълняват фармацевтите, включват:

  • Отпускане или надзор на отпускането на лекарства и свързани с тях консумативи, според предписанията на лекарите
  • Преглед на предписанията за точност
  • Проверка за лекарствени взаимодействия
  • Съставяне на лекарства и приготвяне на специални разтвори
  • Консултиране на пациенти относно правилната употреба на лекарства
  • Наблюдава ежедневните поръчки, както и автоматичните презареждания
  • Сътрудничество с други здравни специалисти за планиране, наблюдение, преглед и оценка на ефективността на пациентите
  • Препоръчване на промени в лекарствената терапия, когато е подходящо
  • Гарантиране, че аптеката отговаря на всички местни, щатски и федерални разпоредби
  • Обучение на пациенти и персонал за лекарствени терапии

Заплата на фармацевт

Заплатата на фармацевт се основава на образование и ниво на опит. Според Бюрото по трудова статистика на САЩ, 2017 г, фармацевтите са получавали следната заплата:

  • Средна годишна заплата: $124,170 ($59,70/час)
  • Топ 10% годишна заплата: $159,410 ($76,64/час)
  • Долните 10% годишна заплата: $87,420 ($42,03/час)

Образователни изисквания и квалификации

Тези, които се интересуват да станат фармацевт, трябва да имат следното образование и сертификати:

  • Диплома от колеж: Трябва да спечелите докторска степен по фармация, известна като „Фарм. D." от програма за фармация, акредитирана от Акредитационен съвет за обучение по фармация (ACPE). Програмите обикновено продължават шест години, но тези, които вече са завършили две години колеж, могат да кандидатстват за четиригодишна програма за фармация. Повечето училища изискват от кандидатите да вземат Тест за прием в колеж по фармация (PCAT).
  • Курсове: Учебните програми на курса включват фармацевтика и фармацевтична химия, фармакология (ефекти на лекарствата върху организма), токсикология и администрация на фармацията.
  • обучение: След завършване на фарм. Д. програма, фармацевтите, които търсят позиция за напреднали, като например клинична фармация или изследователска работа, може да се наложи да завършат една до две години пребиваване. Фармацевтите, които изберат да завършат двугодишната опция за пребиваване, получават допълнително обучение в специалност като вътрешни болести или гериатрични грижи.
  • Лицензиране: Всеки щат на САЩ лицензира фармацевти и има свой собствен набор от изисквания. Всички кандидати трябва да преминат изпита за лицензиране на фармацевт в Северна Америка (NAPLEX), администриран от Национална асоциация на фармацевтичните съвети (NABP). Повечето щати също изискват от завършилите да преминат тест по фармацевтично право, известен като Multistate Pharmacy Jurisprudence Exam (MPJE). Освен това фармацевтите, които прилагат ваксинации и имунизации, трябва да бъдат сертифицирани в повечето щати.

Умения и компетенции на фармацевт

Желаещите да станат фармацевт трябва да притежават следните умения:

  • Четене с разбиране: Способността да се разбира писмена информация.
  • Активно слушане: Способността да разбирате клиентите, медицинския персонал и колегите.
  • Вербална комуникация: Способността да се предоставят ясни и кратки инструкции за прилагане на лекарства на пациенти, болногледачи и други здравни работници.
  • Критично мислене: Способността да се решават проблеми и да се претеглят достойнствата на различни възможни решения.
  • Внимание към детайла: Способността да изпълнявате задачи с изключителна прецизност.
  • Физическа издръжливост: Способността да прекарвате по-голямата част от смяната си изправен.
  • Състрадание: Възможността за предоставяне на приятелски консултации, ваксинации и обслужване.

Перспективи за работа

Според Бюрото по трудова статистика на САЩ, 2017 г, заетостта на фармацевтите се очаква да продължи да нараства с 6% до 2026 г. Това увеличение отчасти се дължи на медицинските нужди на застаряващите бейби бумъри, увеличаването на хроничните заболявания като диабет и научния напредък в новите лекарства.

Работна среда

Някои фармацевти работят за правителството и военните, докато други работят за частни компании. Фармацевтите прекарват много време в работа на закрито, изправени на крака.

Работен график

Повечето фармацевти работят на пълен работен ден, но всеки пети може да работи на смени на непълно работно време. Тъй като много аптеки са отворени по всяко време, някои фармацевти работят през нощта и през почивните дни.

Сравняване на подобни работни места

Хората, които се интересуват от кариера като фармацевт, също трябва да обмислят следните кариерни пътеки. Ето списък на подобни работни места, заедно със средната им годишна заплата:

  • Биохимик и биофизик: $91,000
  • Медицински учен: $82,080
  • Аптечен техник: $31,750
  • Лекар и хирург: $208,000
  • Дипломирана медицинска сестра: $70,000

източник: Бюрото по трудова статистика на САЩ, 2017 г

Как да си намеря работа

Приложи

Вижте ресурси като Наистина, чудовище и CareerBuilder за най-новите обяви за работа. Тези сайтове предоставят и други полезни ресурси като съвети за писане на автобиография и мотивационно писмо, както и техники за интервю.

Работа в мрежа

Присъединете се към организации, за да се срещнете с други членове и да получите допълнителна информация. The Американски колеж по клинична фармация (ACCP) предоставя обширен списък с ключови организации, които предоставят възможности за образование, работа в мрежа и кариера за членовете.

Описание Средна годишна заплата (2016 г.) Минимално необходимо образование/обучение
Фармацевтичен техник Помага на фармацевтите да подготвят лекарства с рецепта за клиентите $30,920 6 месеца до 2 години официално обучение или обучение на работното място
Аудиолог

Диагностицира проблеми със слуха и равновесието

$75,980 Степен доктор по аудиология
Оптик Подходящ за очила и контактни лещи по предписания на оптометристи и офталмолози $35,530 Обучение на работното място
Логопед Осигурява терапия на хора с говорни нарушения $74,680 Магистър по логопед

Сладки и романтични идеи, с които да изненадате приятелката си

Амбър знае, че сърдечната и романтична изненада е един от най-добрите начини да покажете колко любов е в сърцето ви.Ето няколко страхотни изненади за вашата приятелка, на които тя наистина ще се наслади. aliceabc, CC0, чрез PixabayСладки и лесни н...

Прочетете още

Как да се върнете след като сте изхвърлени

Тепи и Кристина са писатели за личностно развитие, блогъри и онлайн треньори.Превърнете болката си във възможност за растеж.Изработено с CanvaБили ли сте изхвърлени като боклук от човек, когото обичате? Отхвърлянето и жестокото отношение, които ст...

Как да напишете романтично любовно писмо до вашата приятелка или съпруга

Амбър знае, че едно сърдечно и романтично писмо е един от най-добрите начини да покажете колко любов има в сърцето ви.Съвети и трикове за писане на сладко, романтично любовно писмо от началото до краяBru-nO от Pixabay; CanvaКак да напиша любовно п...