Περιγραφή εργασίας εμψυχωτή: Μισθός, δεξιότητες και άλλα

click fraud protection

Ένας animator δημιουργεί μια εκτεταμένη σειρά εικόνων που σχηματίζουν το animation που εμφανίζεται σε ταινίες, διαφημίσεις, τηλεοπτικά προγράμματα και βιντεοπαιχνίδια. Συνήθως ειδικεύονται σε ένα από αυτά τα μέσα και μπορεί να επικεντρωθούν περαιτέρω σε έναν συγκεκριμένο τομέα, όπως χαρακτήρες, σκηνικά ή σχεδιασμό φόντου. Οι εμψυχωτές συνήθως χρησιμοποιούν λογισμικό υπολογιστή για να κάνουν τη δουλειά τους. Είναι μέλη μιας ομάδας που αποτελείται από άλλους εμψυχωτές και καλλιτέχνες που συνεργάζονται σε έργα.

Καθήκοντα και Ευθύνες Εμψυχωτή

Οι τυπικές επαγγελματικές ευθύνες μπορεί να περιλαμβάνουν:

  • Δημιουργήστε εκφραστικά κινούμενα σχέδια χαρακτήρων που απεικονίζει ένα ευρύ φάσμα συναισθημάτων
  • Προτείνετε τις καλύτερες προσεγγίσεις για την ενσωμάτωση εξαρτημάτων 3-D σε τελικά προϊόντα εμπορικής ποιότητας
  • Δημιουργήστε κινούμενα σχέδια υψηλής ποιότητας χρησιμοποιώντας κινούμενα σχέδια με το χέρι και δεδομένα καταγραφής κίνησης
  • Δώστε και λάβετε εποικοδομητικά, δημιουργικά σχόλια σε όλες τις ομάδες
  • Συνεργαστείτε με άλλους εμψυχωτές, πελάτες και παραγωγούς
  • Δημιουργήστε πρωτότυπα και μακέτες νέων τύπων προϊόντων
  • Καταιγισμός ιδεών και σύλληψη ιδεών, με τη δυνατότητα δημιουργίας σκίτσων εννοιών και γρήγορων επεξεργασιών εννοιών
  • Κατανόηση και εκτέλεση σκηνοθεσίας από τον επικεφαλής εμψυχωτή ή τον επόπτη κινουμένων σχεδίων

Μισθός εμψυχωτή

Σύμφωνα με την Γραφείο Στατιστικών Εργασίας των ΗΠΑ, 2017, οι πληροφορίες μισθών για καλλιτέχνες πολυμέσων και εμψυχωτές ήταν:

  • Μέσος ετήσιος μισθός: 70.530 $ (33,91 $/ώρα)
  • Κορυφαίος 10% ετήσιος μισθός: 123.060 $ (59,16 $/ώρα)
  • Κατώτατος ετήσιος μισθός 10%.: 39.330 $ (18,91 $/ώρα)

Απαιτήσεις και Προσόντα Εκπαίδευσης

Οι εμψυχωτές θα πρέπει να έχουν την ακόλουθη εκπαίδευση και εμπειρία:

  • Πτυχίο πανεπιστημίου: Ενώ ένας εμψυχωτής δεν απαιτείται να έχει πτυχίο κολεγίου, οι περισσότεροι εργοδότες προτιμούν να προσλάβουν δουλειά υποψήφιοι που έχουν πτυχίο στα κινούμενα σχέδια, τα γραφικά υπολογιστών, τις καλές τέχνες ή σχετικό πειθαρχία. Εάν θέλετε να δημιουργήσετε κινούμενα σχέδια για βιντεοπαιχνίδια, θα πρέπει να αποκτήσετε πτυχίο στο σχεδιασμό βιντεοπαιχνιδιών ή στα διαδραστικά μέσα.
  • ΚΥΚΛΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ: Τα μαθήματα περιλαμβάνουν ζωγραφική, σχέδιο και γλυπτική. Τα πτυχία κινουμένων σχεδίων απαιτούν συχνά μαθήματα σχεδίου, κινουμένων σχεδίων και ταινιών. Πολλά σχολεία έχουν εξειδικευμένα πτυχία στα διαδραστικά μέσα ή στο σχεδιασμό παιχνιδιών.
  • Αυτοδιδασκαλίας: Οι δεξιότητες στα γραφικά και τα κινούμενα σχέδια μπορούν να βελτιωθούν μέσω της αυτοδιδασκαλίας και μπορούν να βελτιώσουν το χαρτοφυλάκιο ενός υποψηφίου εργασίας. Η ιστοσελίδα Οδηγός εμψυχωτή προσφέρει εργαστήρια, σεμινάρια και άλλους πόρους για όσους θέλουν να μάθουν κινούμενα σχέδια.
  • Πρόγραμμα Πρακτικής Άσκησης: Η πρακτική άσκηση είναι ένας πολύ καλός τρόπος για να αποκτήσετε εμπειρία και να δημιουργήσετε το χαρτοφυλάκιό σας. Για παράδειγμα, εάν ενδιαφέρεστε για κινούμενα σχέδια βιντεοπαιχνιδιών, μπορείτε να επικοινωνήσετε GameDesigning.org, το οποίο παρέχει πληροφορίες πρακτικής άσκησης για επίδοξους εμψυχωτές. Internships.com παρέχει επίσης ευκαιρίες πρακτικής άσκησης.

Δεξιότητες και ικανότητες εμψυχωτή

Ένας εμψυχωτής χρειάζεται κάτι περισσότερο από καλλιτεχνικό ταλέντο για να εργαστεί σε αυτό το επάγγελμα. Εκτός από τις τεχνικές δεξιότητες που αποκτήθηκαν σε ένα ακαδημαϊκό πρόγραμμα, πρέπει να έχουν ορισμένες δεξιότητες:

  • Επικοινωνιακές και διαπροσωπικές δεξιότητες: Λειτουργείτε ως μέρος μιας ομάδας.
  • Δεξιότητες ακρόασης και ομιλίας: Κατανοήστε και μεταφέρετε ακριβείς πληροφορίες για τη δημιουργία του ζητούμενου κινούμενου σχεδίου.
  • Δεξιότητες διαχείρισης χρόνου: Τηρήστε τις προγραμματισμένες προθεσμίες.
  • Δημιουργικότητα: Δημιουργήστε ιδέες και πραγματοποιήστε τις.

Επιπλέον, αυτές οι απαιτήσεις δεξιοτήτων προέρχονται από ανακοινώσεις εργασίας που δημοσιεύονται στο Indeed.com:

  • Πρέπει να μπορεί να πάρει κατεύθυνση, να επικοινωνήσει με άλλους καλλιτέχνες, καθώς και εξωτερικούς εργολάβους και να συνεργαστεί με μηχανικούς για να διασφαλίσει ότι η τέχνη και τα κινούμενα σχέδια εφαρμόζονται σωστά στο παιχνίδι
  • Ικανότητα εικονογράφησης και σεναρίου
  • Εξαιρετική εργασιακή ηθική, χαρακτήρας, ακεραιότητα και επαγγελματισμός
  • Πρέπει να μπορεί να ιεραρχεί προτεραιότητες, να κάνει πολλές εργασίες και να τηρεί αυστηρές προθεσμίες
  • Ισχυρές δεξιότητες σχεδιασμού, επικοινωνίας και διαχείρισης έργου
  • Πρέπει να έχει θετική διάθεση και να είναι ομαδικός

Οι καλλιτέχνες πολυμέσων και οι εμψυχωτές που επιδεικνύουν ισχυρές δεξιότητες ομαδικής εργασίας και διαχείρισης χρόνου μπορούν ακόμη και να προχωρήσουν σε εποπτικές θέσεις, όπου είναι υπεύθυνοι για μια πτυχή μιας ομάδας οπτικών εφέ. Ορισμένοι καλλιτέχνες μπορεί να προχωρήσουν σε ηγετικές ή διευθυντικές θέσεις, όπως π.χ καλλιτεχνικός διευθυντής ή παραγωγός ή σκηνοθέτης.

Job Outlook

Σύμφωνα με το Γραφείο Στατιστικών Εργασίας των ΗΠΑ, η απασχόληση καλλιτεχνών πολυμέσων και εμψυχωτών προβλέπεται να αυξηθεί κατά 8% από το 2016 έως το 2026 λόγω της αύξησης ζήτηση για πιο ρεαλιστικά κινούμενα σχέδια και οπτικά εφέ σε βιντεοπαιχνίδια, ταινίες και τηλεόραση, καθώς και πιο προηγμένα γραφικά υπολογιστών για κινητές συσκευές όπως π.χ. smartphones.

Εργασιακό περιβάλλον

Περίπου οι μισοί από όλους τους εμψυχωτές είναι αυτοαπασχολούμενοι και εργάζονται από το σπίτι. Η δουλειά επικεντρώνεται στη βιομηχανία ταινιών και βίντεο. Οι εμψυχωτές μπορούν επίσης να εργάζονται σε επιχειρηματικό γραφείο, όπως εκδοτική εταιρεία, διαφημιστικό γραφείο ή εταιρεία λογισμικού.

Πρόγραμμα εργασίας

Οι εμψυχωτές αναμένεται να εργάζονται αργά, Σαββατοκύριακα και αργίες, ανάλογα με τις προθεσμίες που πλησιάζουν.

Ισχύουν

Όσοι αναζητούν εργασία ως εμψυχωτής, μπορούν να αναζητήσουν δημοφιλείς τοποθεσίες εργασίας, όπως το Monster, Πράγματι, και Γυάλινη πόρτα.

Περιοδικό Animation παρέχει επίσης ευκαιρίες σταδιοδρομίας σε αυτόν τον τομέα.

Επιπλέον, η συμμετοχή σε συνέδρια παρέχει ευκαιρίες δικτύωσης που μπορούν να οδηγήσουν σε απασχόληση:

  • Conference Series.com
  • CTN Animation eXpo
  • Παγκόσμιο Δίκτυο Κινουμένων Σχεδίων