Περιγραφή θέσης υπευθύνου συμμόρφωσης: Μισθός, δεξιότητες και άλλα

click fraud protection

Οι υπεύθυνοι συμμόρφωσης διασφαλίζουν ότι οι επιχειρήσεις, οι οργανισμοί ή τα άτομα συμμορφώνονται με τις συμβατικές υποχρεώσεις, τους κυβερνητικούς κανονισμούς και τους νόμους. Είναι ένας ευρύς επαγγελματικός τίτλος που ισχύει σε πολλούς κλάδους. Συγκεκριμένοι τίτλοι εργασίας που εμπίπτουν σε αυτήν την ομπρέλα περιλαμβάνουν, αλλά δεν περιορίζονται σε:

  • Επιθεωρητής περιβαλλοντικής συμμόρφωσης
  • Εξεταστής ή επιθεωρητής αδειοδότησης
  • Αντιπρόσωπος ή αξιωματικός ίσων ευκαιριών
  • Επιθεωρητής ή ερευνητής κρατικής περιουσίας
  • Ειδικός σε ρυθμιστικά θέματα

Αυτές οι διαφορετικές θέσεις εργασίας διασφαλίζουν ότι οι εταιρείες υπακούουν στους κανονισμούς, συμμορφώνονται με τους νόμους, ακολουθούν πολιτικές και συμβατικές υποχρεώσεις, πληρούν τις απαιτήσεις καταλληλότητας για άδειες και άδειες και πολλά άλλα. Βοηθούν επίσης στην εκπαίδευση των εργαζομένων σχετικά με τις απαιτήσεις που πρέπει να πληρούνται και βοηθούν στις ρυθμιστικές διαδικασίες.

Καθήκοντα & Ευθύνες Υπεύθυνου Συμμόρφωσης

Τα συγκεκριμένα καθήκοντα διαφέρουν από κλάδο σε κλάδο, αλλά γενικά, αυτή η εργασία απαιτεί από ένα άτομο να μπορεί να εκτελεί τις ακόλουθες εργασίες:

  • Επανεξέταση πρακτικών
  • Διεξαγωγή ερευνών
  • Προσδιορίστε πιθανούς κινδύνους
  • Διατηρήστε ρυθμιστικές γνώσεις
  • Ελέγξτε και ενημερώστε τις εσωτερικές πολιτικές
  • Προετοιμάστε και αρχειοθετήστε τα απαιτούμενα έγγραφα
  • Εκπαιδεύστε το προσωπικό

Οι υπεύθυνοι συμμόρφωσης συχνά εργάζονται για συγκεκριμένες επιχειρήσεις ή οργανισμούς και είναι επιφορτισμένοι να διασφαλίσουν ότι η εργασία που εκτελείται πληροί νομικά, ηθικά, ακόμη και πρότυπα ποιότητας. Αυτό μπορεί να κυμαίνεται από τη διασφάλιση ότι τα μέτρα ασφαλείας πληρούν τα σχετικά πρότυπα έως τη διασφάλιση ότι τα οικονομικά έγγραφα έχουν προετοιμαστεί σωστά και υποβάλλονται εγκαίρως.

Ένα σημαντικό μέρος της εργασίας μπορεί να περιλαμβάνει την εξέταση εγγράφων, πρακτικών εργασίας και ολοκληρωμένων εργασιών και τον εντοπισμό περιοχών όπου ενδέχεται να απαιτούνται αλλαγές. Οι υπεύθυνοι συμμόρφωσης συνήθως θα διαβουλεύονται με τη διοίκηση σχετικά με τα ευρήματα και θα διαδραματίζουν ηγετικό ρόλο στην ενημέρωση των πρακτικών κατάρτισης ή των εγχειριδίων για τους υπαλλήλους.

Ορισμένοι αξιωματικοί συμμόρφωσης ενδέχεται να εργάζονται ως σύμβουλοι που προσέρχονται για να επανεξετάσουν τις υπηρεσίες ενός συγκεκριμένου οργανισμού πρακτικές και ορισμένοι μπορεί να εργάζονται για ρυθμιστικούς οργανισμούς που είναι επιφορτισμένοι με την επιβολή προτύπων σε ένα συγκεκριμένο βιομηχανία.

Μισθός Λειτουργού Συμμόρφωσης

Η αμοιβή μπορεί να διαφέρει πολύ για αυτήν την καριέρα ανάλογα με τον συγκεκριμένο κλάδο. Οι κυβερνητικές θέσεις εργασίας σε ομοσπονδιακό επίπεδο συνήθως πληρώνουν περισσότερα από εκείνα σε πολιτειακό και τοπικό επίπεδο. Στον ιδιωτικό τομέα, οι υψηλότερα αμειβόμενες θέσεις εργασίας τείνουν να αφορούν τη ρύθμιση των χρηματοοικονομικών επενδύσεων και τους αγωγούς πετρελαίου και φυσικού αερίου.

  • Μέσος ετήσιος μισθός: 67.870 $ (32,63 $/ώρα)
  • Κορυφαίος 10% ετήσιος μισθός: 107.010 $ (51,45 $/ώρα)
  • Κατώτατος ετήσιος μισθός 10%: 38.170 $ (18,35 $/ώρα)

Πηγή:Γραφείο Στατιστικών Εργασίας των ΗΠΑ, 2017

Εκπαίδευση, Κατάρτιση και Πιστοποίηση

Δεν υπάρχει ενιαίος δρόμος για να γίνετε υπεύθυνος συμμόρφωσης, αλλά δεν είναι μια θέση εισαγωγικού επιπέδου. Ανεξάρτητα από τον κλάδο, όσοι επιδιώκουν να γίνουν υπεύθυνοι συμμόρφωσης πρέπει πρώτα να εδραιωθούν σε έναν συγκεκριμένο τομέα, προκειμένου να διαθέτει τις απαραίτητες δεξιότητες και γνώσεις για να λειτουργήσει ως συμμόρφωση αξιωματικός.

  • Εκπαίδευση: Το πτυχίο πανεπιστημίου είναι πιθανό να είναι η ελάχιστη απαίτηση για οποιαδήποτε θέση που οδηγεί σε θέση εργασίας ως υπεύθυνος συμμόρφωσης. Προχωρημένοι τίτλοι σπουδών θα είναι προτιμότεροι ή ακόμη και απαραίτητοι σε πολλούς κλάδους. Όσον αφορά τα μαθήματα, τα μαθήματα ηθικής είναι καθολικά εφαρμόσιμα. Για παράδειγμα, μπορεί να αναμένεται πτυχίο νομικής ή μεταπτυχιακό στη διοίκηση επιχειρήσεων σε ορισμένους τομείς.
  • Εμπειρία: Οι υπεύθυνοι συμμόρφωσης συνήθως πρέπει να είναι ειδικοί στους τομείς τους. Οι περισσότεροι άνθρωποι θα προχωρήσουν σε μια θέση ως υπεύθυνος συμμόρφωσης αφού δείξουν εξαιρετική ικανότητα στον τομέα τους και μια συγκεκριμένη ικανότητα για προσοχή στη λεπτομέρεια.

Δεξιότητες & Ικανότητες Υπεύθυνου Συμμόρφωσης

Εκτός από το ότι είναι πολύ καλά καταρτισμένοι και έμπειροι σε έναν σχετικό κλάδο, υπάρχουν πολλά προσόντα που συνήθως πρέπει να διαθέτουν οι υπεύθυνοι συμμόρφωσης.

  • Κριτική σκέψη και επίλυση προβλημάτων: Οι υπεύθυνοι συμμόρφωσης πρέπει να είναι σε θέση να αναγνωρίζουν και να αξιολογούν προβλήματα και στη συνέχεια να εντοπίζουν πιθανές λύσεις.
  • Κατανόηση ανάγνωσης: Πολλά έγγραφα διασχίζουν το γραφείο σας των υπαλλήλων συμμόρφωσης, ειδικά εάν οι εργασίες τους αφορούν συγκεκριμένα τη διασφάλιση της σωστής και έγκαιρης υποβολής των εγγράφων. Αυτά τα έγγραφα θα πρέπει να κατανοηθούν διεξοδικά.
  • Προσανατολισμένο στη λεπτομέρεια: Οι διαφορές μεταξύ συμμόρφωσης και μη συμμόρφωσης συχνά μπορεί να είναι ελάχιστες, αλλά οι υπεύθυνοι συμμόρφωσης πρέπει να είναι σε θέση να αναγνωρίζουν τις διαφορές και να βοηθούν τους άλλους να κατανοήσουν τη σημασία.
  • Ηγεσία: Το να είσαι αποτελεσματικός ως υπεύθυνος συμμόρφωσης συχνά περιλαμβάνει τη βοήθεια της διοίκησης να βρει νέους τρόπους για να είναι κερδοφόρος, διατηρώντας παράλληλα πρότυπα που πρέπει να πληρούνται για νομικούς ή εμπορικούς λόγους.
  • Υψηλά ηθικά πρότυπα: Εκείνοι που έχουν ισχυρή αίσθηση του τι είναι σωστό και τι είναι λάθος συχνά έλκονται από τη σταδιοδρομία ως αξιωματικοί συμμόρφωσης.

Job Outlook

Το Γραφείο Στατιστικών Εργασίας των ΗΠΑ δεν παρέχει προβλέψεις για την ευρεία κατηγορία υπαλλήλων συμμόρφωσης, αλλά για οικονομικούς εξεταστές, ένας συγκεκριμένος τύπος υπευθύνου συμμόρφωσης. Για αυτούς, προβλέπει αύξηση θέσεων εργασίας περίπου 10 τοις εκατό για τη δεκαετία που λήγει το 2026. Για τους οικονομικούς εξεταστές που εργάζονται ειδικά στον χρηματοοικονομικό και ασφαλιστικό κλάδο, η αύξηση των θέσεων εργασίας προβλέπεται να είναι ελαφρώς καλύτερη στο 11%. Αυτό είναι καλύτερο από την ανάπτυξη 7 τοις εκατό που προβλέπεται για όλα τα επαγγέλματα.

Το 2014, η Wall Street Journal περιέγραψε τη δουλειά του υπευθύνου συμμόρφωσης ως την πιο καυτή στον κόσμο Ηνωμένων Πολιτειών λόγω της αυξανόμενης ανάγκης για συμμόρφωση βιομηχανιών όπως οι τραπεζικές με την ομοσπονδιακή Κανονισμοί. Η έκθεση BLS για τους οικονομικούς εξεταστές αποδίδει επίσης την ανάπτυξη στην αυξημένη νομοθεσία στον τραπεζικό και σε άλλους παρόμοιους κλάδους.

Εργασιακό περιβάλλον

Το περιβάλλον μπορεί να κυμαίνεται από τυπικές ρυθμίσεις γραφείου έως επιτόπια επιθεώρηση οτιδήποτε, από δρόμους μέχρι εργοτάξια μέχρι αγωγούς και πολλά άλλα. Οι υπεύθυνοι συμμόρφωσης συνήθως συνεργάζονται με τη διοίκηση μιας εταιρείας για να διασφαλίσουν ότι τηρούνται οι κανονισμοί. Η εργασία μερικές φορές περιλαμβάνει άγχος όταν η αποτυχία τήρησης ορισμένων προτύπων μπορεί να οδηγήσει σε κυβερνητικά πρόστιμα ή άλλες μορφές οικονομικής απώλειας. Επιπλέον, οι εργαζόμενοι μπορεί μερικές φορές να βλέπουν τους υπαλλήλους συμμόρφωσης αρνητικά, ως κάποιον που κοιτάζει πάνω από τους ώμους τους, αστυνομεύοντας την εργασία τους.

Πρόγραμμα εργασίας

Λόγω του ευρέος φάσματος τύπων θέσεων εργασίας υπευθύνου συμμόρφωσης, τα χρονοδιαγράμματα εργασίας μπορεί να διαφέρουν. Οι περισσότερες θέσεις εργασίας ακολουθούν μια τυπική εργάσιμη εβδομάδα, αλλά οι απαιτήσεις ορισμένων θέσεων εργασίας μπορεί να απαιτούν περισσότερες από 40 ώρες την εβδομάδα σε ορισμένες περιπτώσεις.

Πώς να αποκτήσετε τη δουλειά

ΥΨΗΛΑ ΗΘΙΚΑ ΠΡΟΤΥΠΑ

Όσοι έχουν ισχυρό αίσθημα ηθικής έχουν μια καλή βάση για μια καριέρα ως υπεύθυνος συμμόρφωσης.

ΜΕΛΕΤΗ

Ένα πτυχίο και συχνά περισσότερο σε έναν σχετικό τομέα είναι συνήθως απαραίτητο για αυτή τη σταδιοδρομία.

ΑΠΟΚΤΩ ΕΜΠΕΙΡΙΑ

Οι υπεύθυνοι συμμόρφωσης είναι συνήθως ειδικοί στους τομείς τους με σημαντική γνώση και εμπειρία.