Περιγραφή Εργασίας Φοροτεχνικού: Μισθός, δεξιότητες και άλλα

click fraud protection

Ένας φορολογικός ελεγκτής αξιολογεί τη χρηματική αξία πολλαπλών ακινήτων σε μια ολόκληρη γειτονιά. Ο σκοπός των αξιολογήσεών τους είναι να προσδιορίσουν πόσο θα πρέπει να πληρώσουν οι ιδιοκτήτες φόρου ακίνητης περιουσίας στην πόλη, την κομητεία ή άλλο δήμο στον οποίο βρίσκονται τα ακίνητα.

Ο φορολογικός ελεγκτής είναι ένας εκλεγμένος ή διορισμένος κρατικός υπάλληλος. Αυτό το επάγγελμα συνδέεται στενά με εκτιμητές ακινήτων, το οποίο περιλαμβάνει την αξιολόγηση ενός ακινήτου κάθε φορά για τον προσδιορισμό της αξίας του, συνήθως για μια τράπεζα ή μια εταιρεία υποθηκών.

Περιγραφή Εργασίας Φοροτεχνικού

Οι φορολογικοί υπάλληλοι συνήθως εκτελούν τα ακόλουθα καθήκοντα εργασίας:

  • Προσδιορίστε πώς χρησιμοποιούνται οι ιδιότητες και ορίστε ταξινομήσεις με βάση αυτό
  • Ετοιμάστε χρονοδιαγράμματα αποτίμησης για ολόκληρες γειτονιές
  • Διατηρούν μια βάση δεδομένων με όλα τα ακίνητα στη δικαιοδοσία τους
  • Διατήρηση χαρτών ακινήτων
  • Υπερασπιστείτε την ακρίβεια των αξιολογήσεών τους όταν οι ιδιοκτήτες τις αμφισβητούν
  • Να ενημερώνουν τους φορολογούμενους ετησίως για την ταξινόμηση και την αγοραία αξία των ακινήτων τους
  • Απαντήστε σε ερωτήσεις ιδιοκτητών σχετικά με τον φόρο ακινήτων
  • Επιθεωρήστε οικιστικά ακίνητα για να αναζητήσετε αλλαγές που θα μπορούσαν να επηρεάσουν την αγοραία αξία, συμπεριλαμβανομένων βελτιώσεων ή υποβάθμισης
  • Συλλέξτε, επεξεργαστείτε και ταξινομήστε δεδομένα πωλήσεων ακινήτων

Μισθός Φοροτεχνικού

Οι φορολογικοί ελεγκτές κερδίζουν περισσότερα από τον διάμεσο μισθό όσων εργάζονται σε όλα τα άλλα επαγγέλματα, αλλά λιγότερα από άλλους ειδικούς οικονομικών. Τα κέρδη τους ποικίλλουν ανάλογα με την εμπειρία και την τοποθεσία.

  • Μέσος ετήσιος μισθός: $54,980
  • Κορυφαίος 10% ετήσιος μισθός: $102,590
  • Κατώτατος ετήσιος μισθός 10%: $29,690

Πηγή: Γραφείο Στατιστικών Εργασίας των ΗΠΑ, 2018.

Εκπαίδευση, Κατάρτιση και Πιστοποίηση

Δεν υπάρχουν ομοσπονδιακές εκπαιδευτικές απαιτήσεις - οι κρατικές επιτροπές αξιολογητών ή οι τοποθεσίες σε πολιτείες που δεν διαθέτουν επιτροπές αξιολογητών ορίζουν ελάχιστα προσόντα. Συνήθως ορίζεται πτυχίο, αλλά ορισμένοι δήμοι προσλαμβάνουν άτομα μόνο με απολυτήριο γυμνασίου.

  • Κολλέγιο: Μαθήματα σε Οικονομικά, οικονομικά, μαθηματικά, επιστήμη των υπολογιστών, Αγγλικά, και επιχείρηση ή νόμος περί ακινήτων είναι χρήσιμος.
  • Πιστοποίηση: Ορισμένες πολιτείες απαιτούν από τους αξιολογητές της ακίνητης περιουσίας να διαθέτουν πιστοποίηση, όπως η Certified Assessment Evaluator (CAE) ορισμός από τη Διεθνή Ένωση Αξιωματικών Αξιωματικών, αλλά δεν υπάρχει ομοσπονδιακή απαίτηση. Για να κερδίσει κανείς το CAE, χρειάζεται τουλάχιστον πτυχίο πανεπιστημίου και πέντε χρόνια εμπειρίας και πρέπει να δώσει εξετάσεις για να αποδείξει τις γνώσεις του.
  • Άδεια Κρατικού Εκτιμητή: Ορισμένες πολιτείες απαιτούν από τους αξιολογητές να διαθέτουν άδεια κρατικού εκτιμητή. Για να το διατηρήσουν, πρέπει να παρακολουθήσουν μαθήματα συνεχούς εκπαίδευσης.

Πηγή: Γραφείο Στατιστικών Εργασίας των ΗΠΑ, 2017.

Δεξιότητες & Ικανότητες Αξιολογητή

Για να πετύχεις ως φορολογικός ελεγκτής απαιτούνται συγκεκριμένες δεξιότητες, μεταξύ των οποίων δεξιότητες, που είναι οι προσωπικές ιδιότητες με τις οποίες είτε γεννιέται κανείς είτε αποκτά μέσα από την εμπειρία της ζωής.

  • Διαχείριση χρόνου: Οι φορολογικοί υπάλληλοι εργάζονται κάτω από αυστηρούς χρονικούς περιορισμούς. Πρέπει να μπορούν να θέτουν προτεραιότητες για να τηρούν προθεσμίες.
  • Ικανότητες οργάνωσης: Υπάρχουν πολλές πτυχές για την αξιολόγηση των ιδιοτήτων και την εκτέλεση των άλλων καθηκόντων αυτής της εργασίας. Χωρίς άριστες οργανωτικές δεξιότητες, θα είναι αδύνατο να τα παρακολουθήσετε όλα.
  • Ικανότητες επίλυσης προβλημάτων: Προκύπτουν απροσδόκητες καταστάσεις και θα πρέπει να βρείτε τρόπους για να τις διορθώσετε.
  • Αναλυτικές Δεξιότητες: Οι φορολογικοί ελεγκτές πρέπει να αναλύουν δεδομένα από πολλές πηγές κατά τον καθορισμό των αξιών των ακινήτων.
  • Μαθηματικές Δεξιότητες: Αυτή η εργασία περιλαμβάνει τον υπολογισμό του μεγέθους των κτιρίων και της γης.
  • Επικοινωνιακές Ικανότητες: Άριστες ακούγοντας και προφορική επικοινωνία Οι δεξιότητες θα σας φανούν χρήσιμες όταν απαντάτε σε φορολογικές ερωτήσεις ιδιοκτητών ακινήτων.

Job Outlook

Σύμφωνα με το Γραφείο Στατιστικών Εργασίας των ΗΠΑ (BLS), η απασχόληση των αξιολογητών αναμένεται να αυξηθεί 14% μεταξύ 2016 και 2026, ποσοστό πολύ πιο γρήγορο από τον μέσο όρο για όλα τα επαγγέλματα κατά την ίδια περίοδο περίοδος. Μέχρι το 2026 αναμένεται να υπάρξουν 11.700 νέες θέσεις εργασίας τόσο για φορολογικούς ελεγκτές όσο και για εκτιμητές ακινήτων. Το BLS δεν κάνει διαφοροποίηση μεταξύ των δύο όταν αναφέρει τις προοπτικές και τις προοπτικές εργασίας.

Εργασιακό περιβάλλον

Ο φορολογικός ελεγκτής είναι, ως επί το πλείστον, μια δουλειά γραφείου, αλλά μερικές φορές οι εκτιμητές επισκέπτονται ακίνητα για να τα επιθεωρήσουν.

Πρόγραμμα εργασίας

Οι περισσότεροι φορολογικοί υπάλληλοι εργάζονται με πλήρη απασχόληση κατά τις κανονικές εργάσιμες ώρες.

Πώς να αποκτήσετε τη δουλειά

Ισχύουν

Χρησιμοποιήστε πόρους όπως Πράγματι, Τέρας, και Γυάλινη πόρτα για την αναζήτηση θέσεων εργασίας φοροτεχνικού. Επίσης, ελέγξτε τον ιστότοπο του δήμου σας για κυβερνητικές ευκαιρίες σταδιοδρομίας.

Μάθετε πώς να κάνετε αίτηση για κρατικές θέσεις εργασίας

Μάθετε πώς να ολοκληρώσετε κρατικές αιτήσεις για θέσεις εργασίας.