Boks je bio dio Olimpijske igre od 1904. godine. Pogledajte osvajače zlatnih medalja u muškom boksu na olimpijskim igrama od svih Olimpijskih igara do 2016. za svaku kategoriju težine.
Prikazane kategorije težine su maksimalne od 2012. Težinske kategorije mijenjale su se tijekom godina, neke su dodane, a druge eliminirane.
Lagana muha težina 108 lb/49 kg
- 1968. Francisco Rodriguez, Venezuela
- 1972. Gyorgy Gedo, Mađarska
- 1976. Jorge Hernandez, Kuba
- 1980. Shamil Sabyrov, Sovjetski Savez
- 1984. Paul Gonzalez, SAD
- 1988. Ivalio Hristov, Bugarska
- 1992. Rogelio Marcelo, Kuba
- 1996. Daniel Petrov, Bugarska
- 2000. Brahim Asloum, Francuska
- 2004. Yan Bhartelemy Varela, Kuba
- 2008. Zou Shiming, Kina
- 2012: Zou Siming, Kina
- 2016: Hasanboy Dusmatov, Uzbekistan
Muha težina 114,6 lb/52 kg
- 1904. George Finnegan, SAD
- 1920. Frank Genaro, SAD
- 1924. Fidel LaBarba, SAD
- 1928. Antal Kocsis, Mađarska
- 1932. Istvan Enekes, Mađarska
- 1936. Willy Kaiser, Njemačka
- 1948. Pascual Perez, Argentina
- 1952. Nathan Brooks, SAD
- 1956. Terence Spinks, Velika Britanija
- 1960. Gyula Torok, Mađarska
- 1964. Fernando Atzori, Italija
- 1968. Ricardo Delgado, Meksiko
- 1972. Georgi Kostadinov, Bugarska
- 1976. Leo Randolph, SAD
- 1980. Petr Lesov, Bugarska
- 1984. Steven McCrory, SAD
- 1988. Kwang-Sun Kim, Južna Koreja
- 1992. Su Choi-Choi, Sjeverna Koreja
- 1996. Maikro Romero, Kuba
- 2000. Wijan Ponlid, Tajland
- 2004. Yuriorkis Gamboa Toledano, Kuba
- 2008 Somjit Jongjohor, Tajland
- 2012. Robeisy Ramirez, Kuba
- 2016. Shakhobidin Zoirov, Uzbekistan
Bantam
(123 lbs/56 kg)
- 1904. Oliver Kirk, SAD
- 1908. Henry Thomas, Velika Britanija
- 1920. Clarence Walker, Južna Afrika
- 1924. William Smith, Južna Afrika
- 1928. Vittorio Tamagnimi, Italija
- 1932. Horace Gwynne, Kanada
- 1936. Ulderico Sergo, Italija
- 1948. Tibor Csik, Mađarska
- 1952. Pentti Hamalainen, Finska
- 1956. Wolfgang Behrendt, Istočna Njemačka
- 1960. Oleg Grigorjev, Sovjetski Savez
- 1964. Takao Sakurai, Japan
- 1968. Valeri Sokolov, Sovjetski Savez
- 1972. Orlando Martinez, Kuba
- 1976. Yong-Jo Gu, Demokratska Narodna Republika Koreja
- 1980. Juan Hernandez, Kuba
- 1984. Maurizo Stecca, Italija
- 1988. Kennedy McKinney, SAD
- 1992. Joel Casamayor, Kuba
- 1996. Istvan Kovacs, Mađarska
- 2000. Guillermo Rigondeaux Ortiz, Kuba
- 2004. Guillermo Rigondeaux Ortiz, Kuba
- 2008. Enkhbatyn Badar-Uugan, Mongolija
- 2012. Luke Campbell, Velika Britanija
- 2016. Robeisy Ramirez, Kuba
Pero (125 lbs/57 kg - eliminirana težinska klasa 2012.)
- 1904. Oliver Kirk, SAD
- 1908. Richard Gunn, Velika Britanija
- 1920. Paul Fritsch, Francuska
- 1924. John "Jackie" Fields, SAD
- 1928. Lambertus "Bep" van Klaveren, Nizozemska
- 1932. Carmelo Robledo, Argentina
- 1936. Oscar Casanovas, Argentina
- 1948. Ernesto Formenti, Italija
- 1952. Jan Zachara, Čehoslovačka
- 1956. Vladimir Safronov, Sovjetski Savez
- 1960. Francesco Musso, Italija
- 1964. Stanislav Stepaškin, Sovjetski Savez
- 1968. Antonio Roldan, Meksiko
- 1972. Boris Kuznjecov, Sovjetski Savez
- 1976. Angel Herrara, Kuba
- 1980. Rudi Fink, Istočna Njemačka
- 1984. Meldrick Taylor, SAD
- 1988. Giovanni Parisi, Italija
- 1992. Andreas Tews, Njemačka
- 1996. Somluck Kamsing, Tajland
- 2000. Bekzat Sattarkhanov, Kazahstan
- 2004. Aleksej Tičenko, Rusija
- 2008. Vasil Lomačenko, Ukrajina
- Težina razreda Eliminirana
Lagana (132 lbs/60 kg)
- 1904. Harry Spanger, SAD
- 1908. Frederick Grace, Velika Britanija
- 1920. Samuel Mosberg, SAD
- 1924. Hans Nielsen, Danska
- 1928. Carlo Orlandi, Italija
- 1932. Lawrence Stevens, Južna Afrika
- 1936. Imre Harangi, Mađarska
- 1948. Gerald Dreyer, Južna Afrika
- 1952. Aureliano Bolognesi, Italija
- 1956. Richard McTaggart, Velika Britanija
- 1960. Kazimierz Pazdzior, Poljska
- 1964. Jozef Grudzien, Poljska
- 1968. Ronald Harris, SAD
- 1972. Jan Szczepanski, Poljska
- 1976. Howard Davis, SAD
- 1980. Angel Herrera, Kuba
- 1984. Pernell Whitaker, SAD
- 1988. Andreas Zuelow, Istočna Njemačka
- 1992 Oscar De La Hoya, SAD
- 1996. Hocine Soltani, Alžir
- 2000. Mario Cesar Kindelan Mesa, Kuba
- 2004. Mario Cesar Kindelan Mesa, Kuba
- 2008. Aleksej Tiščenko, Rusija
- 2012. Vasil Lomačenko, Ukrajina
- 2016. Robson Conceição, Brazil
laka velter kategorija (141 lbs/64 kg)
- 1952. Charles Adkins, SAD
- 1956. Vladimir Yengibarjan, Sovjetski Savez
- 1960. Bohumil Nemeček, Čehoslovačka
- 1964. Jerzy Kulej, Poljska
- 1968. Jerzy Kulej, Poljska
- 1972. Ray Seales, SAD
- 1976 Ray Leonard, SAD
- 1980. Parizio Oliva, Italija
- 1984. Jerry Page, SAD
- 1988. Vjačeslav Janovski, Sovjetski Savez
- 1992. Hector Vinent, Kuba
- 1996. Hector Vinent, Kuba
- 2000 Mahamadkadyz Abdullaev, Uzbekistan
- 2004. Manus Boonjumnong, Tajland
- 2008. Manuel Félix Díaz, Dominikanska Republika
- 2012. Roniel Iglesias, Kuba
- 2016. Fazliddin Gaibnazarov, Uzbekistan
Velter kategorija
(152 lbs/69 kg)
- 1904. Albert Young, SAD
- 1920. Albert "Bert" Schneider, Kanada
- 1924. Jean Delarge, Belgija
- 1928. Edward Morgan, Novi Zeland
- 1932. Edward Flynn, SAD
- 1936. Sten Suvio, Finska
- 1948. Julius Torma, Čehoslovačka
- 1952. Zygmunt Chychla, Poljska
- 1956. Nicolae Linca, Rumunjska
- 1960. Giovanni Benvenuti, Italija
- 1964. Marian Kaspryzk, Poljska
- 1968. Manfred Wolke, Istočna Njemačka
- 1972. Emilio Correa, Kuba
- 1976. Jochen Bachfeld, Istočna Njemačka
- 1980. Andres Aldama, Kuba
- 1984. Mark Breland, SAD
- 1988. Robert Wangila, Kenija
- 1992. Michael Carruth, Irska
- 1996. Oleg Saitov, Rusija
- 2000. Oleg Saitov, Rusija
- 2004. Bakhtiyar Artayev, Kazahstan
- 2008. Bakhit Sarsekbayev, Kazahstan
- 2012. Serik Sapijev, Kazahstan
- 2016. Daniyar Yeleussinov, Kazahstan
Laka srednja (156 lbs/71 kg)
- 1952. Laszlo Papp, Mađarska
- 1956. Laszlo Papp, Mađarska
- 1960. Wilbert McClure, SAD
- 1964. Boris Lagutin, Sovjetski Savez
- 1968. Boris Lagutin, Sovjetski Savez
- 1972. Dieter Kottysch, Zapadna Njemačka
- 1976. Jerzy Rybicki, Poljska
- 1980. Armando Martinez, Kuba
- 1984. Frank Tate, SAD
- 1988. Si-Hun Park, Južna Koreja
- 1992. Juan Lemus, Kuba
- 1996. David Reid, SAD
- 2000. Yermakhan Ibraimov, Kazahstan
- 2004. *TEŽINSKA RAZREDA VIŠE NIJE KONKURisana*
Srednja težina (165 lbs/75 kg)
- 1904. Charles Mayer, SAD
- 1908. John Douglas, Velika Britanija
- 1920. Harry Mallin, Velika Britanija
- 1924. Harry Mallin, Velika Britanija
- 1928. Piero Toscani, Italija
- 1932. Carmen Barth SAD
- 1936. Jean Despeaux, Francuska
- 1948. Laszlo Papp, Mađarska
- 1952. Floyd Patterson, SAD
- 1956. Genady Schatkov, Sovjetski Savez
- 1960. Edward Crook, SAD
- 1964. Valeri Popenčenko, Sovjetski Savez
- 1968. Christopher Finnegan, Velika Britanija
- 1972. Vjačeslav Lemeščev, Sovjetski Savez
- 1976. Michael Spinks, SAD
- 1980. Jose Gomez, Kuba
- 1984. Joon-Sup Shin, Republika Koreja
- 1988. Henry Maske, Istočna Njemačka
- 1992. Ariel Hernandez, Kuba
- 1996. Ariel Hernandez, Kuba
- 2000. Jorge Gutierrez, Kuba
- 2004. Gaydarbek Gaydarbekov, Rusija
- 2008. James DeGale, Velika Britanija
- 2012. Ryota Murata, Japan
- 2016. Arlen Lopez, Kuba
Laka teška (178 lbs/81 kg)
- 1920. Edward Eagan, SAD
- 1924. Harry Mitchell, Velika Britanija
- 1928. Victor Avendanno, Argentina
- 1932. David Carstens, Južna Afrika
- 1936. Roger Michelot, Francuska
- 1948. George Hunter, Južna Afrika
- 1952. Norvel Lee, SAD
- 1956. James Boyd, SAD
- 1960 Cassius Clay, SAD
- 1964. Cosimo Pinto, Italija
- 1968. Dan Pozniak, Sovjetski Savez
- 1972. Mate Parlov, Jugoslavija
- 1976. Leon Spinks, SAD
- 1980. Slobodan Kačar, Jugoslavija
- 1984. Anton Josipović, Jugoslavija
- 1988. Andrew Maynard, SAD
- 1992. Torsten May, Njemačka
- 1996. Vasilij Jirov, Kazahstan
- 2000. Alexander Lebziak, Rusija
- 2004. Andre Ward SAD
- 2008 Zhang Xiaoping, Kina
- 2012. Egor Mekhoncev, Rusija
- 2016. Julio Cesar La Cruz, Kuba
Teška (201 funta/91 kg)
- 1904. Samuel Berger, SAD
- 1908. A.L. Oldham, Velika Britanija
- 1920. Ronald Rawson, Velika Britanija
- 1924. Otto von Porat, Norveška
- 1928. Arturo Rodriguez Jurado, Argentina
- 1932. Santiago Lovell, Argentina
- 1936. Herbert Runge, Njemačka
- 1948. Rafael Iglesias, Argentina
- 1952. H. Edward Sanders, SAD
- 1956. Peter Rademacher, SAD
- 1960. Franco De Piccolo, Italija
- 1964. Joe Frazier, SAD
- 1968 George Foreman, SAD
- 1972. Teofilo Stevenson, Kuba
- 1976. Teofilo Stevenson, Kuba
- 1980. Teofilo Stevenson, Kuba
- 1984. Henry Tillman, SAD
- 1988. Ray Mercer, SAD
- 1992. Felix Savon, Kuba
- 1996. Felix Savon, Kuba
- 2000. Felix Savon, Kuba
- 2004. Odlanier Solis Fonte, Kuba
- 2008. Rakhim Chakhkiev, Rusija
- 2012. Oleksandr Usyk, Ukrajina
- 2016. Evgenij Tiščenko, Rusija
Super teška kategorija (neograničeno)
- 1984. Tyrell Biggs, SAD
- 1988 Lennox Lewis, Kanada
- 1992. Roberto Balado, Kuba
- 1996. Vladimir Kličko, Ukrajina
- 2000. Audley Harrison, Britanija
- 2004. Aleksandar Povetkin, Rusija
- 2008. Roberto Cammarelle, Italija
- 2012. Anthony Joshua, Velika Britanija
- 2016. Tony Yoka, Francuska