Descrierea postului de designer de interior: salariu, abilități și altele

Designeri de interior creați spații interioare plăcute din punct de vedere estetic, funcționale și sigure. Pot lucra pe spații comerciale sau rezidențiale.

Atribuțiile și responsabilitățile designerului de interior

Postul necesită, în general, capacitatea de a îndeplini următoarele sarcini:

  • Licitați pentru proiecte noi și estimați costurile
  • Determinați cerințele și obiectivele proiectului
  • Creați planuri preliminare de proiectare prin schiță
  • Creați planuri de proiectare finale cu software-ul de proiectare asistată de computer (CAD).
  • Identificați și comandați materiale și mobilier pentru proiecte, cum ar fi iluminatul, mobilierul, finisajele pereților, podelele și corpurile de iluminat
  • Creați și gestionați calendarele proiectului
  • Supervizează construcția și instalarea elementelor de proiectare
  • Urmăriți proiectele finalizate pentru a asigura satisfacția clienților

Designerii de interior lucrează de obicei în cooperare cu alți profesioniști, cum ar fi arhitecți, antreprenori generali și ingineri pentru a finaliza proiectele. Ei trebuie să fie capabili să deseneze, să citească și să editeze planuri și, de asemenea, trebuie să cunoască regulile și codurile de construcție.

Designerii de interior sunt adesea specializați în anumite domenii, cum ar fi birourile corporative, unitățile de asistență medicală sau bucătăriile.

Salariu designer de interior

Salariul unui designer de interior poate varia în funcție de locație, experiență și angajator.

  • Salariul mediu anual: $29,970
  • Primul salariu anual de 10%: $53,370
  • Salariul anual de jos 10%: $94,130

Sursă: Biroul de Statistică a Muncii din SUA, 2018.

Educaţie: Majoritatea candidaților în design interior finalizează un program de studii de patru ani, cu specializare în design interior. Multe dintre aceste programe sunt acreditate de către Consiliul de Acreditare pentru Design Interior, care asigură că curriculumul respectă standardele domeniului. Înainte de a alege un program, este o idee bună să verificați statutul său de acreditare.

Cursurile includ adesea design 3D, procesul de proiectare, arhitectură, istoria designului interior, desen de arhitectură, standarde de construcție, proiectare asistată de computer, proiectare de iluminat și clădire materiale.

Certificare: Multe state au linii directoare de certificare pentru designerii de interior, dar aceste standarde și clasificări variază foarte mult. O cerință comună este trecerea Examenul de calificare al Consiliului Național pentru Design Interior.

Unele state permit doar designerilor licențiați să facă lucrări de design interior. Alte state permit atât designerilor licențiați, cât și fără licență să facă lucrări de design interior, dar unele permit doar persoanelor cu licențe să folosească titlul „designer de interior”.

Abilități și competențe de designer de interior

Pentru a avea succes în acest rol, veți avea nevoie, în general, de următoarele aptitudini si calitati:

  • Abilități interpersonale: Sunt necesare abilități interpersonale puternice pentru o interacțiune eficientă cu clienții, constructorii și arhitecții, care ar putea avea idei de design contradictorii. Abilitățile de servicii pentru clienți și de vânzări sunt necesare pentru a asigura noi oportunități de afaceri și pentru a obține recomandări de la clienți mulțumiți.
  • Abilități de rezolvare a problemelor: Capacitatea de rezolvare a problemelor este esențială pentru proiectanți atunci când rezolvă provocările cu construcții, antreprenori și clienți.
  • Precizie: Designerii de interior trebuie să fie precisi și orientați spre detalii, deoarece măsoară spațiile și calculează materialele necesare proiectelor lor.
  • Abilitati manageriale: Deoarece majoritatea designerilor de interior lucrează independent sau cu câțiva parteneri, abilitățile de management sunt importante pentru a îndeplini funcțiile administrative necesare conducerii unei afaceri. Examinați acest lucru lista de abilități de design interior.

The Biroul de Statistică a Muncii din SUA proiectează că ocuparea forței de muncă în acest domeniu va crește cu 4% până în 2026, ceea ce este mai lentă decât creșterea generală a ocupării forței de muncă de 7% pentru toate ocupațiile din țară.

Designerii de interior lucrează de obicei într-un birou și călătoresc și pe site-urile de design ale clienților. Ei pot folosi tabele de desen pentru a desena planuri, dar mulți designeri folosesc acum computere pentru a face asta.

Designerii de interior lucrează ore variate în funcție de nevoile și programul clienților lor, domeniul de aplicare al proiectului și termenele limită. Aceasta include uneori munca în timpul orelor de seară și de weekend.

Cum să obțineți postul

Creați un portofoliu

Potențialii designeri trebuie să adune un portofoliu de proiecte de la cursurile anterioare, stagiile și locurile de muncă, arătând „fotografii înainte și după” pentru proiectele lor de renovare. Este o idee bună să creați un site web pentru portofoliul dvs., astfel încât să puteți enumera adresa URL în CV-ul dvs. sau să o puteți partaja cu potențialii angajatori prin e-mail.

Construiți conexiuni profesionale

Networking-ul este o strategie importantă de căutare a unui loc de muncă pentru candidații în design interior. Designerii de interior încă în școală se pot alătura Asociația Internațională de Design Interior ca membri studenţi. În plus, designerii studenți ar trebui să participe la orice oportunități relevante de creare de rețele, competiții de design și ateliere pentru a dezvolta relații cu profesioniști experimentați.

Persoanele care sunt interesate să devină designeri de interior pot lua în considerare și alte cariere cu aceste salarii medii:

  • Arhitect: $79,380
  • Designer grafic: $50,370
  • Designer industrial: 66.590 USD
  • Peisagişti: $68,230

Cum să devii dispecer de avioane

Dispeceratorii de avioane lucrează pentru companiile aeriene și pentru alți transportatori regulați pentru a asigura siguranța zborului. Ei împărtășesc responsabilitatea generală pentru siguranța fiecărui zbor cu căpitanul și lucrează pentru a me...

Film Makeup Artist Descrierea postului: Salariu, abilități și altele

Un artist de machiaj face totul, de la a-l face pe Cameron Diaz să arate complet impecabil până la a-l transforma pe Arnold Schwarzenegger într-un Terminator. Este o parte esențială a industriei divertismentului, deoarece ajută să insufle viață u...

Citeste mai mult

Cele 9 cele mai bune stilouri de jurnal din 2022

Editorii noștri cercetează, testează și recomandă în mod independent cele mai bune produse; puteți afla mai multe despre noastre procesul de revizuire aici. Este posibil să primim comisioane pentru achizițiile efectuate de la linkurile alese de n...