Descrierea postului de bibliotecar: salariu, abilități și altele

click fraud protection

Bibliotecarii selectează resursele informaționale, le organizează și îi învață pe oameni cum să le folosească eficient. Mulți lucrează cu publicul, în timp ce alții sunt în culise în suport tehnic sau în administrație.

Deși bibliotecarii, care sunt denumiți și profesioniști ai informației, au lucrat în mod tradițional cu resurse tipărite, au ținut pasul cu tehnologia în continuă evoluție și au încorporat resurse electronice, cum ar fi baze de date online și cărți electronice.

Îndatoririle și responsabilitățile bibliotecarului

Bibliotecarii sunt responsabili pentru o gamă largă de sarcini:

  • Înțelegeți practicile generale ale bibliotecii, precum și practicile bibliotecii specifice în care funcționează.
  • Răspundeți la solicitări în persoană, prin telefon sau prin e-mail pentru a răspunde la întrebări și a găsi informații.
  • Predați o varietate de abilități studenților, în special abilități de cercetare.
  • Fiți la curent cu tendințele de gestionare a informațiilor.
  • Creați și publicați conținut pe web, inclusiv tutoriale de cercetare, ghiduri de subiecte, ghiduri de curs, spoturi promoționale și informații.
  • Gestionați accesul clienților la resurse.

Bibliotecarii îi ajută pe oameni să găsească informațiile de care au nevoie, fie că este vorba de răspunsul la o întrebare despre plata taxelor de afaceri trimestriale sau de cea mai recentă colecție de povestiri a unui autor preferat. De asemenea, îi împuternicesc pe patroni, învățându-i cum să găsească singuri informațiile.

Salariul de bibliotecar

Bibliotecarii cel mai bine plătiți tind să lucreze pentru colegii și universități. Salariul pe oră se bazează pe o săptămână de lucru de 40 de ore.

  • Salariul mediu anual: 59.050 USD (28,39 USD/oră)
  • Primul salariu anual de 10%.: Mai mult de 93.050 USD (44,74 USD/oră)
  • Salariul anual de jos de 10%.: mai puțin de 34.630 USD (16,65 USD/oră)

Sursă: Biroul de Statistică a Muncii din SUA, 2018.

Educație, formare și certificare

Această carieră necesită de obicei o diplomă de master și o certificare.

  • Educaţie: Majoritatea locurilor de muncă de bibliotecar în biblioteci publice, academice sau speciale necesită un master în biblioteconomie (MLS) dintr-un program acreditat de Asociația Americană de Biblioteci (ALA). Bibliotecarii angajați de guvernul federal trebuie să aibă un MLS. Este necesar un doctorat în biblioteconomie pentru a preda într-un program de educație bibliotecară sau pentru a aspira la o poziție de administrație de vârf într-un colegiu sau universitate. niste bibliotecari, în special cei care lucrează în medii academice, au o diplomă suplimentară în domeniul în care se specializează.
  • Certificare: Majoritatea statelor cer bibliotecarilor publici sa fie certificati. Certificarea pentru bibliotecarii școlari (numiți și specialiști în media școlare) variază în funcție de stat. Unele state cer ca acestea să fie certificate profesori, în timp ce alții prevăd că au un master în educație cu specializare în biblioteconomie. Alte state necesită doar un MLS.
  • Educație continuă: Mulți bibliotecari urmează cursuri de educație continuă pentru a ține pasul cu tehnologia în schimbare.

Aflați despre cerințele din statul în care intenționați să lucrați folosind instrumentul de căutare a licențelor de la CareerOneStop.

Abilități și competențe ale bibliotecarului

Calități personale specifice, numite abilități soft, poate contribui la succesul dvs. ca bibliotecar.

  • O dragoste și afinitate pentru învățare: Bibliotecarii trebuie să fie la curent cu schimbările rapide ale tehnologiei.
  • Abilități puternice de comunicare: Aceasta include abilitățile de ascultare, vorbire și interpersonale necesare pentru a interacționa cu clienții bibliotecii, precum și pentru a funcționa ca parte a unei echipe. Sunt necesare, de asemenea, abilități puternice de servicii pentru clienți.
  • Inițiativă: Bibliotecarii lucrează independent, fără a se baza pe instrucțiunile altora.

Perspectivă de locuri de muncă

Potrivit Biroului de Statistică a Muncii, ocuparea forței de muncă în acest domeniu va crește la fel de repede ca media pentru toate ocupațiile, la aproximativ 9%, din 2016 până în 2026. Comunitățile găsesc utilizări noi și inovatoare pentru biblioteci, ceea ce are ca rezultat angajarea mai multor personal.

Mediu de lucru

Bibliotecarii pot petrece destul de mult timp pe podeaua bibliotecii și pe picioare atunci când asistă clienții, dar cea mai mare parte a timpului de lucru este petrecut într-un birou sau la biroul de circulație. Unii ar putea călători ocazional pe alte site-uri.

Program de lucru

Joburile de bibliotecar sunt de obicei cu normă întreagă. Nu este neobișnuit să lucrezi în weekend, seara și sărbători. Bibliotecarii școlii ar putea avea vara liberă dacă lucrează pentru un colegiu sau o universitate care nu oferă cursuri de vară. Bibliotecarii din bibliotecile juridice sau care lucrează pentru corporații pot lucra ocazional ore suplimentare pentru a face față termenelor limită presante.

Cum să obțineți postul

The ALA oferă multe resurse pentru găsirea de locuri de muncă în bibliotecă pe site-ul său.

SCRIEȚI UN CV ȚINTIT ȘI SCRISOARE DE INTENȚIE

Creeaza o CV-ul și scrisoarea de intenție care vă pun în valoare punctele forte și vă deosebesc de alți candidați.

REPEȚAȚI ÎNTREBĂRILE DE INTERVIU PUNEȚI OBLIGENT

Reprezentanții resurselor umane și managerii de angajare pun adesea aceleași tipuri de întrebări atunci când desfășoară interviuri. Pentru a vă pregăti pentru interviu, aflați care sunt acele întrebări și exersați cele mai bune răspunsuri la ele.

Compararea locurilor de muncă similare

Unele locuri de muncă similare necesită o educație mai extinsă – sau mai puțin extinsă – și plătesc în consecință. Cifrele date sunt salariile medii anuale:

  • Arhivar: $48,400
  • Profesor de liceu: $60,320
  • Asistent de bibliotecă: $29,640

Cum să vorbești cu o fată online: deschideri dovedite

Sunt scriitor online de peste șase ani. Articolele mele se concentrează pe orice, de la cultura hip-hop la sfaturi pentru relații.Întâlniri onlineConform Pew Research, întâlnirile online și-au pierdut mult din stigmatizarea pe care o avea înainte....

Citeste mai mult

De ce nu trebuie să trăiești cu abuzuri, indiferent de partea în care te afli

Crystal este creștină, soție, mamă, romancier și fost specialist în comportament cu studii în istorie și studii religioase.Definiția abuzului A trăi cu abuz îi doare pe toată lumeaExistă o frază pe care nu o suport absolut;"Dacă nu mă poți descurc...

De ce părinții interferează cu relațiile și căsătoria copiilor lor

Părinții interferează cu relațiile pentru o varietate de. motive. În fiecare caz, interferența lor provine dintr-un sentiment de drept. faţă de copilul mare. Părintele simte că, prin urmare a nașterii și. crescându-și copilul, ei au dreptul să aib...