Descrierea postului agent de turism: salariu, abilități și altele

Agenții de turism organizează transportul, cazarea și divertismentul pentru călătorii de afaceri și persoane fizice, după ce le-au evaluat mai întâi nevoile și dorințele. Agenții se pot specializa în funcție de tipul de călătorie, cum ar fi agrement sau afaceri, sau după destinație. Agenții de turism promovează, de asemenea, pachete de călătorie în numele companiilor de croazieră, stațiunilor și grupurilor de călătorie specializate.

Atribuții și responsabilități ale agentului de turism

Acest loc de muncă necesită, în general, capacitatea de a efectua următoarele lucrări:

  • Rezervați bilete pentru călătorie
  • Rezervați rezervări pentru cazare
  • Gestionați depozitele și plățile pentru rezervări
  • Rămâneți în bugetul clientului
  • Examinați vizele, vaccinările și alte necesități de călătorie
  • Rezolvați problemele și urgențele
  • Mențineți înregistrări exacte

Responsabilitatea principală a agențiilor de turism este să rezerve toate aspectele de călătorie pentru clienții lor, de la bilete de avion până la rezervări la hoteluri și închirieri auto și multe altele. Lucrarea implică și alte detalii. Agenții de turism se vor ocupa de obicei de depozite și plăți, iar plățile pe care le primesc de la clienți vor acoperi aceste cheltuieli. Aceasta înseamnă că agenții de turism trebuie să își gestioneze bine banii și să fie siguri că se încadrează în bugetele clienților lor.

De asemenea, agenții de turism trebuie să ajute călătorii pentru a se asigura că tot ceea ce este necesar pentru călătorie este în ordine. Aceasta poate include asigurarea vizelor sau organizarea vaccinărilor acolo unde sunt necesare.

Unii agenți de turism lucrează pentru destinații de vacanță și își folosesc experiența pentru a vinde pachete de călătorie potențialilor clienți. Unele lucrează pentru corporații sau alte instituții mari care trebuie să organizeze călătorii frecvente pentru angajații lor sau alți asociați.

Salariu agent de turism

Salariile în domeniu pot varia foarte mult, iar cei care câștigă cele mai mari salarii au petrecut de obicei ani de zile construind o bază loială de clienți.

  • Salariul mediu anual: 38.700 USD (18,60 USD/oră)
  • Primul salariu anual de 10%: 66.080 USD (31,77 USD/oră)
  • Salariul anual de jos 10%: 22.370 USD (10,75 USD/oră)

Sursă:Biroul de Statistică a Muncii din SUA, 2018

Nu există cerințe specifice pentru a fi agent de turism, dar o diplomă de licență va deschide mai multe oportunități de angajare, iar certificările ar putea face agenții de turism mai comercializabili.

  • Educaţie: Deși nu este necesară nicio diplomă specifică, cei cu diplome de licență în industria ospitalității sau într-un domeniu conex vor fi mai comercializabili. Majoritatea locurilor de muncă corporative care implică coordonarea călătoriilor necesită o diplomă de licență pentru angajare.
  • Certificare: După ce ați obținut experiență în acest domeniu, există două certificări populare care vă vor crește șansele de a vă asigura un loc de muncă. Institutul de turism oferă educație și formare care duce la două certificări: Asociat de turism certificat (CTA) și Consilier de turism certificat (CTC). Agenții cu cel puțin 12 luni de experiență în industria turismului cu amănuntul pot aplica pentru desemnarea CTA. Aceasta poate implica finalizarea unui curriculum cu 15 module, care acoperă etica, nevoile clienților, planificarea itinerariilor, turul lumii și asigurarea de călătorie. Alternativ, cineva poate susține examenul fără a finaliza cursul. Desemnarea CTC permite persoanelor cu cel puțin cinci ani de experiență să demonstreze că au abilitățile necesare pentru a fi manageri eficienți. Candidații studiază coaching și mentorat, managementul conflictelor, negociere, management de proiect și team building. Trecerea testului CTA este necesară înainte de a susține examenul CTC. Pentru a menține certificarea CTC, trebuie finalizate 10 unități de educație continuă pe an.

Abilități și competențe agent de turism

A fi agent de turism este atât o slujbă de vânzări, cât și una de serviciu pentru clienți. Agenții trebuie să răspundă nevoilor clienților lor în timp ce lucrează cu furnizori – companii aeriene, stațiuni, hoteluri și altele – pentru a asigura cele mai bune oferte pentru clienții lor. Abilitățile soft legate de ambele tipuri de locuri de muncă sunt benefice.

  • Abilități de service clienți: Agenții de turism trebuie să își vândă valoarea clienților potențiali, apoi trebuie să fie de ajutor și profesioniști în satisfacerea nevoilor clienților pentru a-și construi baza de clienți.
  • Abilități de rezolvare a problemelor: Nu toate planurile de călătorie sunt simple, ceea ce înseamnă că agenții de turism trebuie uneori să fie creativi pentru a satisface nevoile clienților. De asemenea, întârzierile cauzate de vreme și de alți factori imprevizibili necesită uneori agenții să facă ajustări din mers.
  • Cunoștințe de calculator: O mare parte din cercetări și rezervări se fac online, la fel ca o parte din comunicarea cu destinații, companii aeriene și multe altele.
  • Abilitati de negociere: Agenții de turism care lucrează cu multe dintre aceleași hoteluri, stațiuni sau alte destinații de călătorie o pot face uneori negociază oferte pentru clienții lor din cauza volumului de călători pe care îl trimit către destinațiile în care întrebare. A fi capabil să găsești aceste oferte în același timp satisfacând nevoile clienților este o abilitate importantă de avut.

Oportunitățile de angajare pentru agenții de turism sunt de așteptat să scadă cu aproximativ 12% pentru deceniul care se încheie în 2026, potrivit Biroul de Statistică a Muncii din SUA. Acest lucru este considerabil mai rău decât creșterea de 7% a locurilor de muncă proiectată pentru toate ocupațiile în același deceniu. Scăderea este atribuită în principal creșterii site-urilor web de călătorie, care permit persoanelor să compare mai ușor prețurile și să își rezerve propriile călătorii.

Mediul de lucru pentru agenții de turism poate varia în funcție de natura specifică a muncii lor. Cei care lucrează pentru agenții mai mari sau pentru corporații mai mari care trebuie să rezerve o mulțime de călătorii lucrează de obicei într-un cadru tipic de birou. Unii agenți de turism independenți ar putea lucra din propriile case.

Agenții de turism lucrează de obicei cu normă întreagă, iar orele urmează unei săptămâni de lucru tipice. În timpul perioadelor de călătorie aglomerate sau dacă aranjamentele de călătorie trebuie modificate sau actualizate cu un preaviz scurt, agenții ar putea fi nevoiți să lucreze ore suplimentare.

Cum să obțineți postul

Căutați posturi deschise pe portaluri de locuri de muncă, cum ar fi Într-adevăr, Monstru, și Usa de sticla.

VOIAJ

Evidențiați propriile experiențe de călătorie pe CV și în interviuri.

Persoanele interesate să lucreze ca agent de turism ar putea lua în considerare, de asemenea, una dintre următoarele căi de carieră, listate cu salariile anuale medii:

  • Planificator de întâlniri sau evenimente: $49,370
  • Secretar sau asistent administrativ: $38,880
  • Grefier de informatii: $34,520

15 moduri drăguțe de a spune „Te iubesc!”

Sunt Tatiana și cred ferm în puterea vindecării holistice și a remediilor casnice! Oțet de mere pentru câștig!iofoto.com/Bigstock.com„Te iubesc” sunt singurele trei cuvinte care pot rezuma cu adevărat sentimente extreme de devotament, pasiune, gri...

Citeste mai mult

5 semne că El este sufletul tău pereche

Sadie Holloway este un facilitator de atelier care predă abilități de comunicare interpersonală pentru a ajuta oamenii să-și consolideze relațiile.Ești aproape de a-ți găsi sufletul pereche? Sau doar ești îndrăgostit de noul tău partener romantic?...

Citeste mai mult

Cum să atragi iubirea potrivită în viața ta

Sabrinei îi place să scrie despre dragoste, viață și tot ce este între ele, într-o abordare sinceră, dar plină de umor.Dorința de a găsi dragostea este universală. Indiferent unde te-ai afla în lume, toată lumea caută acea persoană specială, dacă ...