Abilități importante pentru locuri de muncă de server de alimente

A fi chelner nu este o treabă ușoară. Munca poate fi solicitantă din punct de vedere fizic. Sunteți pe picioare pentru ture lungi, deseori grăbiți de la masă la masă, uneori purtând tăvi grele cu mâncare. Lucrul ca server necesită diplomație, o memorie bună și capacitatea de a interacționa cu o mare varietate de personalități, atât ca clienți, cât și ca colegi.

Acestea fiind spuse, serviciul alimentar poate fi plin de satisfacții și chiar distractive. Poate fi și profitabil, în funcție de clientelă. Unele servere se bazează în principal pe verificări ale salariului minim. Alții iau acasă mii de bacșișuri în fiecare lună. Indiferent dacă lucrați la un restaurant rafinat de lux sau la un restaurant local, abilitățile enumerate mai jos sunt destul de universale. Aplicați-le bine și vă veți spori potențialul de câștig oriunde lucrați.

De ce fel de abilități au nevoie serverele de mâncare?

În timp ce implicați clienții cu o atitudine plăcută, va trebui să puteți prelua comenzi, să vă amintiți preferințele, să vă mișcați rapid și să gestionați o întreagă sală de meseni. Sunteți o piesă cheie a experienței culinare și, dacă le dați clienților impresia că nu contează, s-ar putea să o ia personal.

Unele locuri ar putea ierta un server pentru că este lent dacă au abilități excelente de oameni. Majoritatea angajatorilor le preferă pe ambele.

Tipuri de abilități pentru serverul alimentar

În general, setul de abilități necesare pentru serverele de mâncare este destul de consistent. Abilitățile de top enumerate mai jos pot fi îmbunătățite prin practică.

Prietenie

Servitorii de mâncare trebuie să fie veseli și prietenoși, indiferent cât de stresat, obosit sau frustrat ați fi. Este posibil să fii responsabil pentru cincisprezece mese deodată. Dar clienții tăi ar trebui să simtă că îți pasă de ei în mod individual. Experiența lor culinară depinde de faptul că rămâneți pozitiv și prietenos. La fel, bucătăriile pot fi stresante și tensionate.

Un chelner pretențios poate avea un efect negativ asupra stării de spirit a personalului din bucătărie. A fi plăcut și plăcut să fii în preajmă sunt calități importante atât în ​​fața cât și în spatele casei.

  • Entuziasm
  • Toleranta la stres
  • Reziliență
  • Aspect
  • Curtoazie
  • Ospitalitate

Comunicare

Ca server de mâncare, trebuie să poți comunica eficient și clar, atât cu clienții, cât și cu colegii. Trebuie să fiți capabil să ascultați cu atenție, să înțelegeți preocupările clienților și să le transmiteți efectiv bucătarilor sau conducerii. De asemenea, poate fi necesar să memorați aspecte ale meniului sau ale istoricului restaurantului și să transmiteți acele detalii clienților.

  • Ascultare activa
  • Comunicare verbala
  • Umor
  • Inteligenta emotionala
  • Luarea de note
  • Memorie
  • Colaborare
  • lucru in echipa

Atenție la detalii

Unele comenzi sunt complicate. Va trebui să vă amintiți cerințele mesenilor, de la alergii alimentare la preferințele pentru condimente sau garnituri. Dacă uitați un detaliu, cum ar fi să lăsați un condiment sau să includeți crutoane atunci când un client are o alergie la gluten, îl veți supăra, îi veți dezamăgi și, eventual, îi veți face rău.

Acordarea atenției detaliilor comenzilor este o parte importantă a muncii tale și una care contează pentru calitatea generală a muncii tale.

  • Atenție
  • Memorie
  • Ingrediente pentru masă
  • Cunoașterea intimă a articolelor din meniu

Energie

Schimburile pot fi lungi și dure pentru picioare. Trebuie să ai rezerve semnificative de energie, altfel schimburile se vor întinde dureros pentru tine. În mod firesc, oamenii plini de energie tind să prospere în serviciile alimentare.

  • Rezistenta fizica
  • Încredere
  • Flexibilitate
  • Motivația

Rezolvarea problemelor

Managerul tău nu va fi întotdeauna în preajmă pentru a te ajuta să faci față clienților supărați. Trebuie să fii capabil să rezolvi problema pe loc. Dacă nu puteți remedia problema, trebuie totuși să faceți clientul să se simtă auzit și înțeles. Fie că este vorba de a elimina costul unei mese sau de a oferi un desert gratuit, trebuie să fii creativ pentru a salva situația.

  • Luarea deciziilor
  • Proactivitate
  • Sensibilitatea problemei
  • Gandire logica
  • Integritate
  • Empatie

Concentrează-te

În calitate de server de mâncare, vei fi înconjurat de oameni și de cerințele lor. Este ușor să fii distras de un client zgomotos sau persistent. În schimb, o conversație interesantă cu un coleg de muncă sau cu un patron deosebit de prietenos te-ar putea determina să-ți neglijezi munca.

Comunicarea cu colegii de muncă, a fi prietenos cu patronii și a răspunde cerințelor prioritare sunt toate fac parte din munca ta, dar trebuie să fii capabil să echilibrezi aceste priorități conflictuale pentru a da bine serviciu. Capacitatea ta de a te menține concentrat și asupra sarcinii este esențială pentru succesul tău ca server de mâncare.

  • Multifunctional
  • Accesibilitate
  • Conștientizarea circumstanțială
  • Diligență
  • Eficienţă
  • minuțiozitate

Mai multe abilități de server de mâncare

  • Persistenţă
  • Serviciu clienți
  • Îngrijirea barurilor
  • De ieșire
  • Livrare Comenzi
  • Mesele de autobuz
  • Conformitate
  • Manipularea banilor
  • Matematică de bază
  • Vânzări
  • Multilingv
  • Dexteritate
  • Etica personală
  • Hotărâre
  • Răbdare
  • Diplomaţie
  • Poze
  • Învățare rapidă
  • Conștientizarea calității
  • Calm
  • Observare
  • Dorința de a depăși așteptările
  • Prezentare
  • Agilitate
  • Sisteme centrale de rezervări (CRS)
  • Procesarea plății
  • Preluarea rezervărilor

Cum să-ți scoți abilitățile în evidență

ADĂUGAȚI ABILITĂȚI RELEVANTE ÎN CV-UL DVS.: Restaurantele pot accepta CV-uri de la candidați pentru posturi de servicii alimentare, dar multe folosesc formulare de cerere. În ambele cazuri, asigurați-vă că subliniați acele abilități pe care le caută potențialul dvs. angajator.

EVIDENȚIAȚI ABILITĂȚILE ÎN SCRISOAREA DVS. DE INTENȚIE: Este puțin probabil să vi se solicite să furnizați o scrisoare de intenție pentru un job de servire a alimentelor. Dacă sunteți, ar fi benefic să menționați amploarea experienței dvs. folosind unele dintre abilitățile enumerate mai sus.

UTILIZAȚI CUVINTE DE ABILITATE ÎN INTERVIUL DVS. DE MUNCĂ: Angajatorii vă vor adresa întrebări care vă vor cere să împărtășiți scenarii specifice în care ați folosit abilitățile pe care le-ați subliniat în CV-ul și cererea dumneavoastră.

Obiceiuri și tradiții ale Corpului Marin

Aflați despre celebrele citate, obiceiuri și tradiții ale USMC. Marine Corps are o istorie bogată și o listă lungă de tradiții importante pentru fiecare membru al serviciului, trecut și prezent. Ei au crescut din modul în care s-au comportat pușc...

Citeste mai mult

Descrierea postului înrolat USMC: Handling Dog Handler

Un manipulator de câini din Corpul Marinei este o specialitate ocupațională militară (MOS) provocatoare. Este un MOS secundar disponibil numai pentru Poliția Militară (MOS 5811). Mai întâi trebuie să fiți selectat pentru a participa la antrenamen...

Citeste mai mult

7 sfaturi pentru a vinde rapid articole pe eBay

Vânzarea pe eBay nu este o știință exactă, dar există câteva lucruri pe care vânzătorii le pot face pentru a accelera procesul. Timpul înseamnă bani cu revânzare, așa că orice poate face un vânzător pentru a încuraja vânzările mai rapide este un ...