Descrierea postului de tehnician veterinar: salariu, abilități și altele

Tehnicienii veterinari asistă veterinarii în diagnosticarea și tratarea animalelor în clinici private, spitale de animale și unități de cercetare. Munca include testarea sângelui, urinei, scaunului și a altor probe, administrarea de vaccinuri și alte medicamente sub îndrumarea unui medic veterinar, administrarea anesteziei și pregătirea în alt mod a animalelor pentru operație și orice altă sarcină necesară pentru a ajuta veterinarii cu îngrijirea și tratamentul animalelor.

Tehnicienii veterinari necesită pregătire specifică și trebuie să fie licențiați, spre deosebire de asistenți veterinari, care nu sunt capabili să efectueze teste sau să administreze medicamente, printre alte limitări.

Atribuțiile și responsabilitățile tehnicianului veterinar

Această carieră necesită, în general, capacitatea de a îndeplini următoarele sarcini:

  • Ajută medicii veterinari
  • Monitorizați semnele vitale
  • Obțineți sânge, scaun și alte probe
  • Testați sânge, scaun și alte probe
  • Faceți radiografii
  • Pregătiți animalele pentru operație
  • Efectuați proceduri stomatologice
  • Primul ajutor de urgență
  • Opriți animalele în timpul examenelor
  • Administrați anestezie
  • Administrați medicamente și vaccinuri și tratamente prescrise de un medic veterinar

Tehnicienii veterinari servesc medicii veterinari în moduri similare cu ceea ce fac tehnicienii de laborator și asistentele pentru medici. Tehnicienii veterinari asistă cu tratamentul animalelor, luând experiențe medicale de la proprietarii lor și ajutând la administrarea tratamentelor sau a medicamentelor. De asemenea, testează sânge și alte probe, după cum este necesar.

Responsabilitățile specifice pot varia în funcție de locul în care lucrează un tehnician veterinar. De exemplu, cei care lucrează în cabinete private mici care servesc animale de companie de familie probabil vor petrece mai mult timp asistând medicii veterinari cu tratamente și lucrând cu proprietarii de animale de companie. Cei care lucrează în laboratoarele de cercetare, totuși, ar putea petrece mai mult timp într-un cadru de laborator, efectuând teste.

Salariu tehnician veterinar

Tehnicienii veterinari care lucrează în cercetare tind să câștige mai mulți bani cei care lucrează în birourile care deservesc animalele de companie ale familiei.

  • Salariul mediu anual: 33.400 USD (16,05 USD/oră)
  • Primul salariu anual de 10%: 49.350 USD (23,72 USD/oră)
  • Salariul anual de jos 10%: 22.880 USD (11,00 USD/oră)

Sursă:Biroul de Statistică a Muncii din SUA, 2017

O diplomă de licență nu este necesară, dar tehnicienii veterinari trebuie să finalizeze un program de doi ani și să treacă un examen pentru a deveni autorizați să lucreze în statul în care locuiesc.

  • Educaţie: Tehnicienii veterinari aspiranți obțin o diplomă de asociat dintr-un program de doi ani de tehnologie veterinară care a primit acreditare de la Asociația Americană de Medicină Veterinară (AVMA) Comisia pentru pregătirea și activitățile tehnicienilor veterinari (CVTEA). O listă de programe acreditate în Statele Unite și Canada pe site-ul AVMA: Programe de tehnologie veterinară acreditate de AVMA CVTEA.
  • Certificare:Licențiere cerințele pentru tehnicienii veterinari variază în funcție de stat. The Asociația Americană a Comisiilor de Stat Veterinare (AAVSB) administrează Examenul Naţional Tehnician Veterinar, care de obicei este necesar. AAVSB păstrează informații de contact pentru consiliile de autorizare în SUA și Canada pe site-ul său web.
  • Training si experienta: Pregătirea formală include de obicei lucrări de laborator și clinice cu animale vii. Elevii de liceu interesați de domeniu ar trebui să urmeze cursuri de științe precum biologie și matematică. De asemenea, este o idee bună să fii voluntar la cabinetul unui medic veterinar sau la un adăpost de animale pentru a câștiga experiență.

Abilități și competențe de tehnician veterinar

Pe lângă pregătirea formală, există calități personale și abilități soft care va ajuta tehnicienii veterinari să reușească în domeniu.

  • Ascultare activa: Tehnicienii veterinari trebuie să fie capabili să urmeze instrucțiunile medicilor veterinari care supraveghează și, uneori, proprietarilor de animale de companie dacă au de-a face direct cu ei.
  • Comunicare verbala: De asemenea, tehnicienii trebuie să fie capabili să transmită instrucțiuni clienților și asistenților veterinari.
  • Aptitudini organizatorice: Tehnicienii veterinari trebuie să țină evidența specimenelor de laborator și a medicamentelor pentru mai multe animale.
  • Lucru in echipa: Lucrul alături de medici veterinari și asistenți veterinari necesită capacitatea de a coordona acțiunile cu ale lor.
  • Rezistenta: Tehnicienii veterinari stau în picioare cea mai mare parte a zilei și, uneori, trebuie să ajute cu imobilizarea animalelor în timpul tratamentelor sau când iau sânge.
  • Compasiune: Tehnicienii veterinari lucrează uneori cu animale care sunt bolnave, rănite sau chiar pe moarte, iar proprietarii lor pot fi tulburați. Este important să rămâneți profesioniști în timp ce faceți animalele și proprietarii lor cât mai confortabil posibil.

Cererea de tehnicieni veterinari este de așteptat să crească în viitorul apropiat datorită creșterii numărului de gospodării cu animale de companie, potrivit Biroul de Statistică a Muncii din SUA. Creșterea locurilor de muncă este proiectată la 20% pentru deceniul care se încheie în 2026, de aproape trei ori mai mare decât creșterea de 7% estimată pentru toate ocupațiile. BLS descrie, de asemenea, cerințele privind gradul și acreditările ca fiind relativ ridicate, ceea ce înseamnă că locurile de muncă ar trebui să fie disponibile pentru cei care îndeplinesc standardele de angajare.

O mare parte din munca unui tehnician veterinar se desfășoară într-un cadru de laborator, dar tehnicienii ar putea, de asemenea, să asiste medicii veterinari cu examene și proceduri atunci când este necesar și relevant. Cei din această carieră ajung să joace un rol în a ajuta animalele bolnave și rănite, dar poate fi și o muncă dificilă. Slujba include uneori tratarea cu animale de companie agresive, speriate, abuzate sau rănite și poate necesita asistarea medicilor veterinari cu eutanasia animale.

Munca este de obicei full-time, iar orele depind de natura practicii, clinicii sau laboratorului în care este angajat un tehnician veterinar. Practicile care au ore de weekend sau de seară, de obicei, se așteaptă ca tehnicienii să facă niște ture de seară și de weekend. Alte cabinete sau laboratoare pot fi deschise numai în timpul orelor de lucru standard.

Cum să obțineți postul

EXPERIENŢĂ

Înainte de a urma o carieră lucrând cu animale, voluntar sau obține un loc de muncă cu jumătate de normă la un adăpost de animale sau la o clinică veterinară pentru a fi sigur că este calea corectă pe care să o urmezi.

ŞCOALĂ

Este necesară o diplomă de asociat într-un program de tehnologie veterinară.

CERTIFICARE

Verificați cerințele de licență de stat și faceți testul corespunzător.

Persoanele interesate de o carieră ca tehnician veterinar ar putea fi, de asemenea, interesate de una dintre următoarele cariere, enumerate cu salariile anuale medii:

  • Lucrător în îngrijirea animalelor și servicii: $23,160
  • Flebotomist: $33,670
  • Asistent veterinar: $26,140

Platformă de blogging: ce este?

O platformă de blogging este un software sau serviciu folosit pentru a gestiona și a publica conținut pe internet sub forma unui blog. Un blog – prescurtare pentru weblog – este o înregistrare a intrărilor online ale unui utilizator, de obicei în...

Citeste mai mult

Aflați cum să instalați plăci de perete

Instalarea plăcilor de perete este un proces în patru etape care implică pregătirea suprafeței, aranjarea, aplicarea adezivului și a plăcilor și chituirea plăcilor. Pregătirea suprafeței și alegerea unui adeziv se bazează pe locația plăcii, în ti...

Citeste mai mult

Motive comune pentru evacuarea chiriașului

Fiecare proprietar caută chiriași care plătesc chiria la timp, nu se plâng niciodată și care își reînnoiesc contractul de închiriere in fiecare an. În realitate, această relație ideală proprietar-chiriaș este greu de găsit. Majoritatea proprietar...