10 cariere tehnologice care nu implică codificare

click fraud protection

Dacă doriți să vă implicați în scena tehnologiei în plină expansiune, dar nu știți cum să codificați, zeci de oportunități de carieră în tehnologie nu necesită abilități de codare deloc.

Aflați despre 10 cariere profitabile în tehnologie, împreună cu salariile medii naționale, conform PayScale, începând cu 2019.

Designer interfață utilizator

Idei de desen pentru Jennifer.Juhan Sonin//Flickr.com

Acest lucru este similar cu UX, dar designul interfeței cu utilizatorul (UI) acordă un accent mai mare designului interfeței.

Designerii UI stabilesc aspectul și senzația interfeței unui software. Designerii UI sunt adesea responsabili pentru:

  • Design vizual în fiecare etapă, de la brainstorming la inginerie.
  • Comunicarea clară a ideilor și instrucțiunilor către utilizatori prin wireframes, storyboard-uri, fluxuri de utilizatori și sitemap bine concepute.
  • Faceți din interfață un întreg coeziv prin proiectarea intenționată a fiecărui element al site-ului sau al aplicației web pentru a vă asigura că toate funcționează împreună.

Salariul mediu național pentru designerii UI: $61,308.

Designer experiență utilizator

Designerii experienței utilizatorului (UX) creează produse având în vedere utilizatorul final. Scopul lor principal este creșterea satisfacției utilizatorilor.

Domeniul UX variază foarte mult. Unii utilizatori UX se concentrează exclusiv pe cercetarea utilizatorilor, în timp ce alții pot fi mai implicați în crearea de prototipuri.

Câteva responsabilități cheie includ:

  • Cercetarea utilizatorilor: înțelegerea utilizatorilor prin interviuri sau alte metode precum sortarea cardurilor.
  • Arhitectura informației: cunoașterea celor mai eficiente modalități de a structura conținutul pe un site sau aplicație.
  • Design bazat pe date: luarea unor alegeri de proiectare bazate pe analiza datelor.
  • Wireframing și prototipare: construirea versiunilor de testare ale site-urilor web/aplicațiilor web.

Salariul mediu național pentru designerii UX: $72,780.

Tester de calitate software

Testerii de calitate software (SQT) testează calitatea produselor software înainte de lansarea publică pentru a se asigura că funcționează corect.

Domeniul este legat de, dar separat de, asigurarea calitatii (QA).

SQT-urile rulează diverse teste funcționale, de stres și de scalabilitate în numeroase scenarii ale clienților în eforturile de a face acest lucru „spărgeți” software-ul cu scopul de a elimina erorile și de a îmbunătăți îmbunătățirea calității finalei produs.

Salariul mediu național pentru testerii de calitate a software-ului: $53,646.

Specialist în optimizarea motoarelor de căutare

Optimizarea pentru motoarele de căutare (SEO), deși adesea clasificată sub umbrela de marketing, se caracterizează prin aspecte tehnice ale acesteia. propriu — în special, se ocupă cu creșterea clasamentului în motoarele de căutare ai căror algoritmi sunt mereu optimizați pentru a fi actualizate relevanţă.

Specialiștii SEO colaborează cu dezvoltatorii și designerii web pentru a se asigura că cele mai bune practici SEO sunt implementate pe un site web/aplicație web.

Alte responsabilități comune pentru specialiștii SEO includ:

  • Cercetarea cuvintelor cheie.
  • Lucrul cu echipele de conținut pentru a stimula SEO în crearea de conținut.
  • Optimizarea copiei pe pagini pentru a îmbunătăți clasarea motorului de căutare.
  • Urmărirea, raportarea și analizarea analizei site-ului web și a campaniilor PPC.

Salariul mediu național pentru specialiștii SEO: $40,750.

Analist de date

Lucrările de analiză a datelor sunt perfecte pentru cei care posedă o afinitate pentru analiza setului de date, identificarea tendințelor și puterea de a transmite constatările în termeni profani.

Abilități matematice și analitice puternice sunt esențiale pentru rolul pe care îl joacă analiștii de date, în special cunoștințele de statistică – colectarea și organizarea unor seturi mari de date sunt esențiale pentru fișa postului. În plus, unele companii pot avea nevoie de o perspicacitate de programare măsurabilă.

Salariul mediu național pentru analiștii de date: $52,981.

Specialist Web Analytics

Analiza web se referă la SEO și marketingul digital. Specialiștii se concentrează pe măsurarea traficului site-ului, stabilirea obiectivelor pentru elementele site-ului, vizualizarea experienței utilizatorului prin Google Analytics și monitorizarea modificărilor site-ului cu testare A/B.

Specialiștii în analiză web lucrează în general prin agenții care reprezintă mai mulți clienți, așa că așteptați-vă să se ocupe de mai multe site-uri web, în ​​funcție de dimensiunea agenției și de fluxul de lucru.

Salariul mediu național pentru specialistul în analiză web: $62,464.

Vânzări de software pentru întreprinderi

Vânzările de software pentru întreprinderi pot fi un domeniu foarte profitabil pentru persoana potrivită. Ca și în cazul oricărui loc de muncă de vânzări, performanța excepțională este în general răsplătită cu comisioane și bonusuri, punând performanți de top la unele dintre cele mai mari companii globale în intervalul de 400.000 USD pe an.

Vânzările de software ca serviciu, cunoscute în mod obișnuit sub denumirea de „vânzări SaaS”, funcționează în primul rând ca servicii business-to-business (B2B).

Cu toate acestea, așa cum este cazul în atât de multe roluri de vânzări, recompensa mare vine cu un risc ridicat. Cotele, negocierile de mare presiune și mize mari și călătoriile extinse afectează adesea viața de familie, așa că este important să știi în ce te bagi de la început.

Salariul mediu național pentru vânzările de software pentru întreprinderi: $72,325.

Growth Hacker

Cunoscuți și ca un specialist în achizițiile de utilizatori, hackerii de creștere se încadrează și ei sub umbrela mai mare a marketingului.

Angajați în mod obișnuit de startup-uri, hackerii de creștere combină marketingul, tehnologia și dezvoltarea afacerii cu un accent laser pe achiziția utilizatorilor. Ei dezvoltă și implementează strategii de integrare, experimentează pe scară largă, măsoară rezultatele și modifică sau chiar renunță la planuri, după cum este necesar, pe baza răspunsului și implicarea consumatorilor. Un astfel de rol necesită flexibilitate și agilitate a procesului pentru a fi executat cu succes.

Salariul mediu național pentru Growth Hackers: $74,369.

Specialist suport tehnic

Unele tipuri de locuri de muncă de asistență tehnică necesită o diplomă dacă tipul de sprijin pe care îl oferiți este foarte tehnic; pentru alții, o diplomă nu este o problemă.

Poate cel mai mare beneficiu pentru mulți în acest domeniu este flexibilitatea. Multe companii de asistență tehnologică permit programarea flexibilă, lucrul de acasă sau unele hibride. Atâta timp cât poți să interacționezi cu clienții și să-i ajuți cu problemele lor tehnologice, nu contează întotdeauna dacă te afli într-o cabină sau pe canapea.

O familiaritate solidă cu o mare varietate de produse și probleme tehnologice, împreună cu abilități puternice de comunicare sunt esențiale pentru această poziție.

Salariul mediu național pentru specialiștii în suport tehnic: $40,335.

Recruter tehnic

Recruitorii tehnici sunt adesea ca portii între organizațiile majore și angajații tehnici, cum ar fi programatorii și dezvoltatori. Deși nu efectuează sarcini practice cu tehnologie sau codare, o înțelegere fundamentală a tehnicii mai mari peisajul este extrem de important pentru a dobândi experiența necesară pentru rolurile înalt specializate pentru care sunt contractați completati.

Abilitățile excelente de comunicare sunt esențiale pentru un recrutor tehnic. Experiența de lucru în domeniile tehnologiei este un bonus, la fel și o personalitate matură și încrezătoare.

Salariul mediu național pentru recrutori tehnici: $45,064.

Sfaturi de siguranță pentru lucrul cu animalele

Lucrul cu animalele este cu siguranță o perspectivă atractivă, dar există întotdeauna riscuri legate de oricare loc de munca care implică interacțiunea practică cu animalele (fie că lucrați cu animale de companie, animale, sau animale sălbatice). ...

Citeste mai mult

Abilități și abilități parajuriști pentru vătămări personale

Vătămare corporală parajuriști asista avocați de vătămare corporală în toate aspectele litigiilor de vătămare corporală de la începutul cazului până la apel. Jamie Collins, a paralegal pentru Yosha Cook Shartzer & Tisch din Indianapolis, Indi...

Ordinele militare de protecție și restricție

În sistemul de justiție civilă, un „ordin de restricție” sau „ordin de protecție” este emis de un judecător atunci când o parte solicită instanței de protecție împotriva unei alte persoane. The Sistemul de justiție militară al Statelor Unite are ...