Descrierea postului de curator de artă: salariu, abilități și altele

În lumea artei, titlul de „curator” identifică o persoană care selectează și interpretează adesea diferite opere de artă, fie că sunt picturi, statui, tapiserii sau artă video. Pe lângă selectarea lucrărilor, curatorul este adesea responsabil de redactarea etichetelor, eseurilor de catalog și a altor conținuturi care susțin expozițiile de artă.

Curatorii de artă au un ochi pentru o varietate de forme de artă și o pasiune pentru a pune în scenă opere de artă într-un mod care creează interes pentru spațiul expozițional – indiferent dacă este mic sau mare, cuprins între patru pereți sau montat în aer liber.

Îndatoririle și responsabilitățile curatorului de artă

Ca parte a îndatoririlor și sarcinilor lor obișnuite, un curator de artă poate îndeplini unele sau toate dintre următoarele:

  • Gestionați colecțiile prin înregistrarea și catalogarea operelor de artă și articolelor din colecții
  • Cercetare obiecte pentru a documenta identificarea și autentificarea
  • Dezvoltați, planificați și executa diverse expozitii
  • Scrieți propuneri de achiziții și expoziții
  • Planificați prezentarea și instalarea operelor de artă și a obiectelor
  • Creați etichete și materiale interpretative pentru lucrări de artă
  • Instruiți profesorii și alt personal al muzeului cu privire la prezentarea și informațiile expoziției.
  • Joacă un rol activ în comunitatea artistică publicând cercetări și informații în reviste, cataloage și cărți
  • Să aibă informații actualizate despre piața de artă și cunoștințe aprofundate despre colecțiile și expozițiile pe care le administrează
  • Dezvoltați și supravegheați programe și planuri educaționale pentru a cultiva donatori pentru organizația lor

Salariu curator de artă

In conformitate cu Biroul de Statistică a Muncii din SUA, 2018, intervalul de salariu anual al curatorilor de artă este:

  • Salariul mediu anual: 53.780 USD
  • Primul salariu anual de 10%: peste 86.480 USD
  • Salariul anual de jos 10%: mai puțin de 27.190 USD

Curatorii angajați la muzee, situri istorice și instituții similare tind să câștige salarii medii la nivelul inferior al scalei și cei care lucrează într-o instituție desemnată la nivel federal, cum ar fi Galeria Națională, câștigă un salariu mediu anual la nivelul superior al scară.

Poziția de curator de artă implică cunoștințe și înțelegere specifice despre artă și domeniul artei obținute prin studii universitare și postuniversitare.

  • Educaţie: În timp ce majoritatea posturilor de curator necesită o diplomă de master în istoria artei sau muzeologie, galeriile mai mici pot necesita doar o diplomă de licență în istoria artei sau a artei. Organizațiile mai mari necesită de obicei un master sau un doctorat în artă sau istoria artei. Cursurile ar trebui să se concentreze pe istoria artei și să includă o gamă largă de perioade și stiluri de artă și arhitectură.
  • Experienţă: Poziția de curator este de obicei deschisă celor care au cel puțin trei până la patru ani de experiență într-un mediu de muzeu sau galerie. Acesta ar putea fi un asistent curator, tehnician de muzeu sau post similar.

Abilități și competențe ale curatorului de artă

Pe lângă educație și alte cerințe, candidații care posedă următoarele abilități pot fi capabili să performeze cu mai mult succes la locul de muncă:

  • Abilitati manageriale: Munca necesită supraveghere și responsabilitate pentru colecția unui muzeu.
  • Un ochi bine antrenat: Un curator trebuie să fie capabil să facă selecții de cea mai bună calitate de artă și alte articole pentru a fi expuse într-un muzeu sau galerie.
  • Abilități de expoziție: Abilitățile în acest domeniu sunt esențiale pentru organizarea de expoziții de artă în galerii sau spații publice.
  • Abilități de cercetare: Jobul presupune să cercetezi artiști și să colectezi informații despre diverse opere de artă.
  • Abilități de scriere: Un curator are sarcina de a produce materialul scris care se însoțește cu lucrările de artă și alte articole.

Posturile de curator de artă sunt la mare căutare și sunt limitate de numărul de galerii, muzee și alte organizații care se ocupă de artă.

Potrivit Biroului de Statistică a Muncii din SUA, perspectivele de angajare estimate pentru curatori din 2018 până în 2028 sunt o creștere de 10%, determinată de interesul continuu și în creștere față de muzee și alte centre care prezintă cultural lucrări.

În funcție de dimensiunea organizației, curatorul poate lucra la un birou sau își poate petrece timpul pe podea vorbind cu vizitatorii. Lucrarea poate implica ridicarea obiectelor de artă grele și urcarea pe scări sau schele dacă sunt implicate în lucrări de restaurare.

Majoritatea curatorilor lucrează cu normă întreagă în timpul orelor normale de lucru. Curatorii din organizațiile mari pot avea deplasări extinse pentru a efectua cercetări și a evalua potențialele completări la colecția lor.

Cum să obțineți postul

Consultați resursele de căutare a unui loc de muncă, cum ar fi Indeed.com, Monster.com și Glassdoor.com, pentru pozițiile disponibile. De asemenea, puteți vizita site-urile web ale muzeelor ​​individuale sau le puteți vizita personal pentru a aplica la locurile de muncă existente.

GĂSIȚI O OPORTUNITATE DE VOLUNTAT UN CURATOR DE ARTĂ

Căutați o oportunitate de a face voluntariat prin site-uri online precum VolunteerMatch.org. De asemenea, puteți contacta direct diferite muzee și vă puteți oferi voluntar serviciile curatoriale.

REŢEA

Multe locuri de muncă sunt disponibile la universități și colegii. Participați la evenimentele sponsorizate de școli sau abordați direct personalul muzeelor ​​pentru a vă informa despre posibilele poziții.

  • Antropologi și arheologi: $62,410
  • Istorici: 61.140 USD
  • Bibliotecarii: $59,050

Specialist în transportul aerian și în transportul aerian maritim

În Corpul Marin, specialiștii în transport aerian și aerian sunt instruiți pentru a arunca proviziile necesare pușcarilor marini în zonele de luptă și în alte zone în care au acces limitat la provizii. Acești specialiști se asigură că proviziile ...

Locuri de muncă în forțele aeriene: echipamente terestre aerospațiale AFSC 2A6X2

În Forțele Aeriene, specialiștii în echipamente terestre aerospațiale au sarcina de a întreține echipamentele aerospațiale care sprijină sistemele de aeronave la sol. Probabil că nu veți vedea mult timp de zbor în acest rol (dacă este cazul), dar...

Citeste mai mult

Mașinist cu pregătire nucleară (MMN)

Notă: Pentru a vă înscrie pentru această calificare, trebuie să vă calificați și să vă înscrieți în cadrul Marinei Programul de câmp nuclear. MM instruiți în domeniul nuclear îndeplinesc sarcini în instalațiile de propulsie nucleară care operează...