Descrierea postului de asistent profesor: salariu, abilități și altele

Profesorii asistenți lucrează sub supravegherea unui profesor principal, oferind asistență și instruire suplimentară elevilor. Profesorii asistenți lucrează de obicei unul la unu cu elevii pentru a-i ajuta să înțeleagă și să aplice principiile predate de clasă profesor. Ele circulă adesea prin clasă în timp ce elevii își îndeplinesc temele și îi ajută pe elevi care se luptă cu munca lor.

Mulți profesori asistenți lucrează îndeaproape profesori de educație specială pentru a ajuta elevii cu dizabilități fizice, emoționale, mentale și de învățare. Acești asistenți de predare pot fi alocați unuia sau doi cursanți cu o mare dificultate și îi pot urma pe parcursul zilei de curs.

Îndatoriri și responsabilități ale asistentului didactic

Lucrul ca asistent didactic necesită ca candidații să poată îndeplini sarcini care includ următoarele:

  • Oferiți sprijin și întărire pentru profesor și lecții
  • Oferiți instrucțiuni individuale sau în grup mic și revizuirea lecției
  • Ajutați profesorii cu prezența, notarea și alte sarcini administrative
  • Configurați materiale și echipamente pentru a ajuta profesorii să pregătească lecțiile
  • Oferiți supraveghere suplimentară elevilor în timpul orei, prânzului, pauzei, între ore și în ieșirile de clasă sau excursiile pe teren

Profesorii asistenți lucrează sub îndrumarea unui profesor autorizat pentru a ajuta la îndeplinirea multor sarcini de clasă, variind de la organizarea materialelor de clasă până la amenajarea echipamentelor pe care profesorii le vor folosi pentru a le realiza lectii. Ei sunt, de asemenea, cunoscuți ca asistenți de profesor, asistenți de instruire, asistenți de educație sau paraprofesionisti.

Salariu asistent profesor

Salariul unui asistent profesor variază în funcție de domeniul de expertiză, nivelul de experiență, educație, certificări și alți factori.

  • Salariul mediu anual: 27.920 USD
  • Primul salariu anual de 10%: peste 43.040 USD
  • Salariul anual de jos 10%: mai puțin de 18.8940 USD

Educational cerințe și abilități pentru asistenții didactici variază de la district la district și de la stat la stat. Unele districte necesită doar o diplomă de liceu.

  • Educaţie: Majoritatea districtelor școlare solicită ca asistenții de predare să finalizeze cel puțin doi ani de facultate sau să aibă o diplomă de asociat. Există programe de diplomă de asociat și programe de certificate concepute special pentru asistenți de predare. Aceste programe oferă studenților experiență în clasă.
  • Cerințe de stat: În unele districte, profesorii asistenți trebuie să treacă și o evaluare de stat sau locală. Profesorii asistenți care lucrează cu elevi cu nevoi speciale trebuie adesea să treacă și un test bazat pe competențe.
  • Instruire: Deoarece majoritatea asistenților didactici nu trebuie să aibă o diplomă de patru ani, ei primesc o mare parte din formarea lor la locul de muncă. Această instruire include de obicei învățarea procedurilor școlii, inclusiv totul, de la echipament la păstrarea înregistrărilor până la pregătirea sălii de clasă. O mare parte din această instruire este adesea condusă de profesorul principal. Unii profesori asistenți pot beneficia de formare suplimentară prin sindicate sau organizații profesionale.
  • Cerințe pentru nevoi speciale: Profesorii asistenți care doresc să lucreze cu studenți cu nevoi speciale trebuie, în majoritatea statelor, să treacă un test care le evaluează nivelul de calificare.

Abilități și competențe ale asistentului didactic

Pe lângă abilitățile tehnice pe care le veți învăța într-o sală de clasă, există mai multe caracteristici necesare pentru succesul în această ocupație. Unii se referă la acele abilități non-tehnice ca abilități soft și includ:

  • Abilități interpersonale: Profesorii asistenți interacționează cu mulți alții în afară de elevi, inclusiv părinți, profesori și administratori. Este important să fii capabil să gestionezi și să menții relații bune de lucru în mod continuu.
  • Abilități de comunicare: Profesorii asistenți trebuie să aibă capacitatea de a comunica progresele și provocările elevilor într-un mod constructiv atât cu profesorii, cât și cu părinții.
  • Răbdare: Profesorii asistenți trebuie să fie capabili să rămână răbdători cu fiecare elev, indiferent de abilitățile și mediul variat al copilului.
  • Inventivitate: Profesorii asistenți au nevoie de o abundență de inventivitate și creativitate pentru a explica lecțiile într-o manieră care este personalizată în funcție de capacitatea fiecărui elev de a absorbi informații.

Se preconizează că angajarea asistenților didactici va crește cu o rată de aproximativ 4% din 2019 până în 2029, aproximativ medie pentru toate ocupațiile.Utilizarea asistenților profesorilor variază foarte mult în funcție de districtul școlar, districtele mai bogate sunt mai susceptibile de a angaja asistenți.

Posturile de asistent didactic sunt adesea printre primele locuri de muncă care au fost tăiate în timpul crizelor bugetare. Mulți asistenți didactici părăsesc profesia în fiecare an din cauza salariilor mici și trebuie înlocuiți. Cererea crescută de servicii care răspund nevoilor elevilor din învățământul special servește și la creșterea cererii de asistenți didactici.

Profesorii asistenți lucrează într-o varietate de medii, deși aproape 70% lucrează pentru școlile publice.Restul lucrează în școli private, precum și în centre de îngrijire a copiilor și organizații religioase care au programe educaționale.

Unii profesori asistenți lucrează cu jumătate de normă, dar alții lucrează toată ziua de școală. Mulți profesori asistenți au veri libere, deși unii lucrează ca asistenți profesori la școala de vară.

Cum să obțineți postul

APLICA Pregătește-ți CV-ul și scrisoarea de intenție. Începe cu asta exemplu de scrisoare de intenție pentru asistentul didactic. Începeți căutarea posturilor de asistent profesor folosind resurse de căutare de locuri de muncă, cum ar fi Indeed.com, Monster.com, și Glassdoor.com. De asemenea, puteți vizita portaluri online specializate de locuri de muncă, cum ar fi EDJOIN.org, sau găsiți oportunități de angajare contactând direct școlile, prin evenimente de rețea legate de profesori și printr-un centru de carieră universitar.

Găsește un stagiu Obțineți îndrumare lucrând cu un profesor cu experiență. Puteți găsi stagii de asistent profesor prin aceleași site-uri de căutare online de locuri de muncă care listează locuri de muncă de asistent profesor. De asemenea, consultați centrul de carieră al școlii dvs. pentru stagiile disponibile de asistent didactic.

GĂSIȚI O OPORTUNITATE DE VOLUNTAT ASISTENȚĂ A PROFESORULUI Căutați o oportunitate de a face muncă voluntară ca asistent profesor prin intermediul site-urilor online precum Voluntari ai Americii din Greater Los Angeles. De asemenea, puteți contacta direct alte organizații non-profit, cum ar fi programele Head Start sau adăposturile pentru persoane fără adăpost, și puteți oferi voluntar serviciile de asistent pentru profesori ca o cale de angajare.

Persoanele interesate să devină asistent didactic iau în considerare și următoarele căi de carieră, listate cu salariile lor medii anuale:

  • Lucrător de îngrijire a copiilor: $24,230
  • Profesor de liceu: $61,660
  • Profesor de grădiniță și școală elementară: $59.420

Aflați despre vaccinările militare

Vaccinurile sunt un mod de viață în S.U.A. Militar. Toți recruții noi (atât ofițeri, cât și înrolați) sunt vaccinați împotriva diferitelor boli în timpul pregătirii de bază înrolați sau în timpul pregătirii de aderare a ofițerilor. Ce vaccinuri ...

Citeste mai mult

Wildlife Tehnician Descrierea postului: Salariu și altele

Tehnicienii de animale sălbatice asistă biologii și ofițerii de vânătoare cu gestionarea și cercetarea faunei sălbatice. Ei lucrează în multe medii, dar cel mai frecvent lucrează în zone de management al faunei sălbatice, pescuit, incubatoare și ...

Lista de abilități de planificare de nunți/evenimente speciale

Planificarea evenimentelor, în general, înseamnă a fi în afacerea oamenilor. Asta nu înseamnă că introvertiții nu pot face acest lucru, dar un extrovertit ar putea avea mai ușor să se ocupe de viața de zi cu zi a cuiva din afacerea de planificare...