Avocatul victimei Descrierea postului: salariu, abilități și altele

Avocatul victimei acționează ca o legătură între victima infracțiunii și instanța penală. Avocatul consiliază victima cu privire la modul în care sistemul de justiție penală funcționează prin procesele sale.

Victimele trebuie să-și înțeleagă drepturile legale și să fie conștiente de ce se va întâmpla în continuare pe măsură ce cazul lor este judecat. Ei trebuie să-și retrăiască traumele în mod repetat în timpul investigațiilor poliției și al procesului ulterior pentru ca sistemul de justiție penală să funcționeze. Victimele trebuie să povestească versiunea lor asupra evenimentelor în interviurile poliției și mărturiile în instanță. Avocații fac tot posibilul pentru a atenua efectele reluării traumei.

Îndatoririle și responsabilitățile avocatului victimei

Avocații victimelor au o gamă largă de îndatoriri, toate orientate spre a ajuta victimele crimei să facă față traumei provocate de infracțiune și să navigheze în sistemul de justiție penală. Aceste responsabilități pot include:

  • Consiliați victimele și martorii infracțiunilor.
  • Coordonează cu personalul organizațiilor furnizoare.
  • Transportați victimele în instanță.
  • Stați alături de victime în timpul procedurilor judiciare.
  • Asistați victimele la depunerea ordinelor de protecție.
  • Ajută victimele să caute restituirea.

Avocații victimelor păstrează statistici privind persoanele pe care le servesc și serviciile pe care le oferă. Aceste statistici îi ajută pe ei și pe conducerea lor să elaboreze bugete, să aloce personal și să planifice contracte. Statisticile sunt furnizate și altor entități, cum ar fi instanțe, departamente de poliție și cercetători.

Avocații victimelor pot, de asemenea, îndruma victimele către alte agenții guvernamentale sau organizații nonprofit care au expertiza și capacitatea de a furniza serviciile necesare. Ei recrutează furnizori pentru a extinde amploarea și profunzimea serviciilor disponibile. Ei anunță victimele atunci când infractorii lor au fost transferați în alte unități de corecție, au audieri de eliberare condiționată sau sunt eliberați din închisoare sau închisoare.

Salariul avocatului victimei

Potrivit Biroului de Statistică a Muncii din SUA (BLS), veniturile asistenților sociali în general în 2018 au fost:

  • Salariul mediu anual: 49.470 USD (23,78 USD/oră)
  • Primul salariu anual de 10%.: Mai mult de 81.400 USD (39,13 USD/oră)
  • Salariul anual de jos de 10%.: mai puțin de 30.750 USD (14,78 USD/oră)

Sursă: Biroul de Statistică a Muncii din SUA, 2018.

Avocații victimelor ar putea suporta costuri, cum ar fi benzina și întreținerea auto pentru călătorie, care ar putea să nu fie rambursate de angajatori. Avocații ar putea, de asemenea, să iasă din buzunar pentru victime pentru cheltuieli mici, cum ar fi mesele sau alte asistențe, atunci când fondurile nu sunt disponibile cu ușurință de la guvern.

Avocații victimelor sunt angajați de departamente de poliție, parchete, instanțe penale și organizații nonprofit. În afară de cei care lucrează în organizații nonprofit, avocații sunt selectați prin intermediul normalului procesul de angajare guvernamentală.

  • Educaţie: Cele mai multe postări pentru posturi de avocat al victimelor necesită o diplomă de licență cu o oarecare experiență relevantă și este de preferat o diplomă de master. Avocații victimelor tind să aibă diplome în asistență socială, psihologie sau justiție penală.
  • Verificări de fundal: Aceste poziții pot necesita verificări mai extinse ale antecedentelor decât majoritatea celorlalte locuri de muncă guvernamentale, având în vedere informațiile sensibile și confidențiale la care susținătorul victimei le accesează în munca lor zilnică.

Abilități și competențe pentru avocatul victimei

Anumite calități și abilități vă vor ajuta să reușiți ca avocat al victimelor:

  • Abilități de comunicare: Aceasta este o profesie foarte verbală. Alegerea și utilizarea cuvintelor potrivite poate fi esențială pentru liniștea sufletească a victimei. Abilitățile bilingve reprezintă un plus, mai ales în zonele geografice cu populații diverse.
  • Abilități interpersonale: O capacitate de compasiune și empatie este esențială.
  • Abilități de rezolvare a problemelor: Este nevoie de o minte analitică pentru a cântări și a evalua cele mai bune opțiuni pentru victime în diferite situații.
  • Aptitudini organizatorice: Avocații victimelor trebuie să mențină cu acuratețe și meticulos înregistrări și să le pună la dispoziție altora, uneori cu un preaviz.

Biroul de Statistică al Muncii din SUA anticipează că creșterea locurilor de muncă pentru asistenții sociali, în general, va fi de 16% până în 2026, ceea ce este mai rapid decât media pentru toate ocupațiile.

Avocații victimelor pot lucra într-un birou, acasă a victimei, spital, adăpost sau clinică la orice oră în orice zi. Ofițeri de poliție, detectivii, și anchetatorii locului crimei uneori chemați avocații victimelor la locul crimei pentru a consilia indivizii la câteva minute sau la ore după ce a avut loc o crimă.

Aceasta poate fi o profesie mobilă, dar unii au un birou pentru baza lor de acasă și pot consilia oamenii din birou. Avocații victimelor ajută victimele, de asemenea, prin telefon în caz de urgență, prin e-mail sau text.

Aceasta este, în general, o ocupație cu normă întreagă, deși aproximativ 20% din toți asistenții sociali, în general, au lucrat cu normă parțială în 2016, conform BLS. Avocații victimelor, în special, pot fi chemați să ajute la un moment dat la orele libere, dar pot fi programați pentru serviciu de gardă în mod rotativ pentru a face față unor astfel de situații.

Cum să obțineți postul

VERIFICAȚI SCOALILE ONLINE

Dacă acest domeniu vă interesează, dar nu sunteți în măsură să mergeți la școală, consultați lista școlilor online oferită de Programe de justiție penală. Site-ul oferă link-uri către școli pentru mai multe informații.

GĂSIȚI LISTURI DE LOCUȚI

Centrul Național pentru Victimele Crimelor are postări specifice acestei cariere.