Anestezist: Descrierea postului, salariu, abilități și altele

Anesteziştii sunt medici care administrează anestezice (medicamente) care reduc sau elimină senzaţiile de durere înainte, în timpul sau după intervenţii chirurgicale sau alte proceduri medicale. Acești practicieni lucrează cu alții medicii medicali, inclusiv chirurgi și personalizați anestezia în funcție de istoricul medical al pacientului.

În 2021, erau 31.130 de anestezisti care lucrau în Statele Unite în spitale, în ambulatoriu. centre chirurgicale, clinici și cabinete ale medicului, conform Biroului de Statistică a Muncii din SUA (BLS).

Îndatoririle și responsabilitățile medicului anestezist

Anestezistii au o specialitate în managementul durerii, împreună cu o gamă largă de responsabilități.

  • Administrarea ameliorării durerii înainte, în timpul și după procedurile medicale
  • Monitorizarea semnelor vitale ale pacienților în timpul procedurilor
  • Supravegherea asistenților anesteziști și a asistentelor medicale anesteziste autorizate
  • Aprobarea anestezicelor generale, sedative, regionale sau locale
  • Revizuirea dosarelor medicale și a rezultatelor de laborator
  • Informarea pacienților cu privire la riscurile asociate cu anestezia
  • Respectarea politicii de proceduri medicale și spitalicești

Un pacient poate simți disconfort pentru o perioadă de timp după ce au fost finalizate anumite proceduri, astfel încât anestezia ar trebui să ajute pacientul să treacă, totuși, și să iasă din procedură cu relativă ușurință. Aceasta este cunoscută drept medicina perioperatorie, specialitatea anestezilor.

Dacă ți-ai făcut treaba bine ca anestezist, pacientul nu va avea de obicei complicații care decurg din anestezie sau medicamente pentru durere în timpul sau după procedură.

Salariu medic anestezist

La fel ca orice medic specialist, un grad ridicat de specialitate merită o remunerație semnificativă. Ca atare, anestezistii fac șase cifre aproape imediat. Fără anestezisti calificați, unele dintre cele mai vitale și urgente proceduri medicale (cum ar fi intervenția chirurgicală) nu pot fi efectuate.

  • Salariul mediu anual: $331,190
  • Primul salariu anual de 10%: Anestezistii sunt printre cei mai bine plătiți medici, dar BLS nu furnizează date specifice despre primii 10% dintre cei mai remunerați din acest domeniu.
  • Salariul anual de jos 10%: $117,590

La fel ca majoritatea medicilor, anestezistii trebuie să finalizeze programe de licență, absolvenți și rezidențiat înainte de a-și lansa cariera. În total, ar trebui să planificați cel puțin 15 ani de pregătire formală după liceu înainte de a putea practica.

  • Educaţie: Toți anestezistii trebuie să finalizeze o diplomă de patru ani, fie în pre-med sau într-un domeniu legat de știință. După absolvirea unei diplome de licență, candidații trebuie să fie acceptați la facultatea de medicină și să finalizeze fie un doctor în medicină (MD) fie un doctor în medicină osteopatică (DO). Dacă preferați medicina tradițională, probabil că veți dori să urmați un MD. Cu toate acestea, dacă preferați o medicină alternativă mai holistică, ați putea prefera un program DO.
  • Certificare: Toți anestezistii care au absolvit facultatea de medicină trebuie să treacă un test USMLE (examinarea medicală și de autorizare a Statelor Unite). Dacă preferați să vă specializați în continuare în anestezie pediatrică, obstetrică, paliativă sau de îngrijiri critice, atunci alte certificări de la Consiliul American de Anestezie sunt necesare.
  • Instruire: De asemenea, anestezistii trebuie să finalizeze un program de rezidențiat de patru ani înainte de a practica pe cont propriu.

Abilități și competențe anestezist

Ca toți medicii, anestezistii trebuie să demonstreze o inteligență ridicată și abilități tehnice puternice. Iată câteva dintre cele mai importante abilități pe care trebuie să le aibă anestezistii:

  • Gândire critică: Anestezistii trebuie să fie capabili să analizeze ce tip de medicament este cel mai bun pentru pacient în funcție de vârsta și istoricul său medical. În plus, anumite proceduri necesită adesea anestezice specifice sau variații ale unui tip de anestezic.
  • Atenție la detalii: Cel mai mic detaliu din istoricul medical al unui pacient ar putea semnala semne de avertizare majore că un pacient ar trebui să evite anumite tipuri de medicamente. Anestezistii trebuie să fie capabili să detecteze semnele precoce ale reacțiilor adverse la medicamente înainte, în timpul și după o procedură medicală majoră.
  • Monitorizarea: În calitate de profesionist medical, veți fi responsabil pentru urmărirea oricăror modificări ale semnelor vitale și a stării pacientului în timpul anesteziei.
  • Rezolvarea problemelor: Dacă ceva nu merge conform planului cu pacientul dvs., trebuie să fiți pregătit să faceți față oricărei crize care ar trebui să apară. Nu este neobișnuit ca anestezia să provoace reacții neașteptate la pacient în timpul procedurii, necesitând astfel intervenția medicului anestezist.
  • Comunicare verbala: Vi se va cere să comunicați clar și concis atât cu medicii, cât și cu pacienții. Cel mai important, deoarece există de obicei riscuri asociate cu anumite tipuri de medicamente, depinde de dvs. să vă asigurați că pacientul (și familia sa) înțelege pe deplin aceste riscuri.

Potrivit Biroului de Statistică a Muncii din SUA, numărul locurilor de muncă de anestezist este de așteptat să scadă ușor până în 2030. Se așteaptă ca categoria mai largă de medici și chirurgi să crească cu 3% în următorul deceniu.

Cei care lucrează în anestezie lucrează de obicei în aceleași condiții ca și medicii și chirurgii. O diferență semnificativă față de alți medici este că anestezistii se întâlnesc rar cu pacienții lor până în ziua procedurii. De obicei, ei își primesc ordinele înainte de procedură, împreună cu fișele medicale și istoricul pacientului.

Ca și în cazul tuturor medicilor, programul dumneavoastră ar putea fi foarte neregulat. Deși s-ar putea să nu lucrezi la fel de mult timp ca un medic sau un chirurg standard, din cauza generalului lipsa de anestezologi în S.U.A., probabil că veți lucra cu normă întreagă pentru a ține pasul cu munca.

Cum să obțineți postul

PREGĂTIȚI-VĂ PENTRU CĂUTAREA LOCURILOR DE MUNCĂ: Cel mai important este să finalizați pregătirea riguroasă necesară tuturor anestezilor. Dacă nu ați absolvit deja un program de licență universitar, acesta ar fi primul pas, urmat de facultatea de medicină și rezidențiat. Pe măsură ce finalizați aceste etape de antrenament, asigurați-vă că adăugați-le în curriculum vitae.

OBȚINE REFERENȚE: Luați în considerare să vă adresați profesorilor de la facultatea de medicină și să supravegheați medicii (în timpul rezidențiatului) pentru scrisorile de recomandare. Veți avea nevoie de ele pentru cererile de angajare.

APLICĂ PENTRU LOCURI DE LUCRARE: Veți afla adesea despre oportunitățile de angajare din rețeaua dvs. în timpul școlii de medicină și rezidențiatului. Cu toate acestea, găsirea unor locuri de muncă bune de anestezist este similară cu căutarea oricărei alte poziții deschise prin intermediul unui panou de locuri de muncă tradițional.

Există o serie de locuri de muncă cu cerere mare strâns legate de anestezie, dar sunt mai puțin specializate. Iată câteva cu salariile lor medii:

  • Asistente medicale de practică avansată (APRN): $123,780
  • Asistent medic: $121,530
  • Chiropractician: $75,000

Gestul amabil al bărbatului față de bunul prieten al partenerului servește ca un memento important

Când ești într-o relație cu cineva, vrei ca acesta să cunoască ceilalți oameni din viața ta care sunt importanți pentru tine. Acei oameni pot fi familie, colegi sau prieteni. @justjen1996 a distribuit recent un videoclip de 27 de secunde pe acest ...

Ce este o trupă de aniversare? Semnificație, tipuri și întrebări frecvente

O bandă de eternitate înseamnă iubire veșnicăSemnificația inelelor de aniversareInelele sau benzile aniversare sunt oferite (și primite) dintr-o varietate de motive, dintre care cel mai obișnuit este, desigur, pentru a sărbători trecerea unei aniv...

Citeste mai mult

Articole de Cristina Cakes

Bună ziua și bun venit în colțul meu Hubpages. Permiteți-mi să vă povestesc puțin despre mine și despre experiența mea. Am o experiență extinsă care include mai multe diplome universitare în artă, psihologie și informatică medicală. În prezent sun...