Descrierea postului de doctor: salariu, abilități și altele

După ce oferă diagnostice, medicii tratează pacienții care suferă de boli și răni. Medicii sunt numiți și medici și pot fi fie medici (M.D.) fie doctori în medicină osteopată (D.O.).

Ambele tipuri de medici folosesc metode tradiționale de tratament, cum ar fi medicamentele și intervenția chirurgicală, dar D.O.s pun accent pe sistemul musculo-scheletic al corpului, medicina preventivă și îngrijirea holistică a pacientului. Medicii pot fi medici primari sau se pot specializa într-un anumit domeniu al medicinei, cum ar fi medicina internă, urgențe. medicină, obstetrică și ginecologie, neurologie, pediatrie, geriatrie, psihiatrie, endocrinologie, oftalmologie sau anestezie.

Îndatoriri și responsabilități ale medicului

Responsabilitățile specifice variază în funcție de specialitate, dar toți medicii trebuie să fie capabili să îndeplinească următoarele sarcini:

  • Evaluați simptomele
  • Diagnosticați condițiile
  • Prescrierea si administrarea tratamentului
  • Oferiți îngrijiri de urmărire pacienților, trimiteți-i către alți furnizori și interpretați rezultatele lor de laborator
  • Colaborați cu asistenți medicali, asistente medicale, asistente medicale autorizate, și alți profesioniști din domeniul sănătății
  • Prescrie medicamente
  • Rămâneți la curent cu tehnologia și cercetarea medicală

Întrucât medicii sunt responsabili pentru bunăstarea pacienților lor, această ocupație este mai solicitantă decât majoritatea. Pe lângă faptul că au cunoștințe cuprinzătoare de medicină, ei trebuie să fie capabili să comunice descoperirile lor pacienților care de obicei nu posedă aceleași cunoștințe. Lucrează cu oamenii atunci când sunt cei mai vulnerabili și acest lucru necesită empatie pe lângă cunoștințele tehnice necesare.

Dincolo de îndatoririle și responsabilitățile fundamentale ale tuturor medicilor, fiecare specialitate în domeniu impune medicilor să poată îndeplini sarcini specifice respectivelor locuri de muncă. Chirurgii, de exemplu, trebuie să aibă dexteritatea manuală pentru a efectua operații precise și rezistența de a petrece ore întregi în sala de operație.

Salariul medicului

Câștigurile medicilor și chirurgilor variază în funcție de specialitate:

  • Salariul mediu anual: $208,000
  • Anestezisti: 261.730 USD
  • Chirurgi: 252.040
  • Medici obstetricieni și ginecologi: 233.610
  • Psihiatri: 220.430
  • Medicii de familie si generalisti: 213.270
  • Medici și chirurgi, toți ceilalți: 203.450
  • Internişti, generali: 201.440
  • Medici pediatri, generali: 184.410

După studii de licență, devenind medic de obicei necesită cel puțin șapte ani – și uneori mai mult – de școală și formare, în funcție de cariera specifică.

  • Educaţie: Viitorii medici trebuie să fie acceptați la o școală de medicină acreditată, care necesită, de obicei, finalizarea unui program pre-medical de licență. Aceasta include cursuri semnificative în biologie, anatomie și fiziologie, chimie și științe generale. Facultatea de medicină este un program de patru ani. Comitetul de legătură pentru educația medicală (LCME) acreditează programele școlilor de medicină care acordă o diplomă de doctorat.Programele școlilor de medicină osteopatică (cele care conferă o diplomă DO) primesc acreditare de la Comisia American Osteopathic Association pentru Acreditarea Colegiului Osteopat (COCA).
  • Instruire: Școala de medicină este urmată de un program de pregătire de rezidențiat care durează de obicei între trei și șapte ani, în funcție de specialitate.
  • Licențiere: Medicii au nevoie de o licență de la un consiliu medical de stat sau de osteopat pentru a practica în S.U.A. Cerințele variază în funcție de stat și pot fi găsite pe site-ul web al Federației Comisiilor Medicale de Stat.Deși cerințele variază, toți doctorii trebuie să treacă examenul de licență medicală din Statele Unite ale Americii (USMLE), iar doctorii trebuie să treacă examenul complet de licență medicală osteopatică (COMLEX-USA).

Abilități și competențe ale medicului

Pe lângă absolvirea școlii de medicină și licența, medicii au nevoie și de specific abilități soft pentru a reuși în această ocupație. Acestea sunt abilități cu care cineva se naște sau se dobândește prin experiența de viață. Printre acestea se numără:

  • Rezolvarea problemelor: După ce evaluează simptomele unui pacient și pun un diagnostic, medicii trebuie să aleagă un tratament adecvat. Pentru a face acest lucru, vor avea nevoie abilități de gândire critică pentru a compara opțiunile disponibile.
  • Abilități de comunicare: Excelent abilități de ascultare permite medicilor să înțeleagă simptomele și preocupările pacienților lor. Au nevoie de superior abilități de comunicare verbală să explice diagnosticele pacienților și familiilor acestora și să transmită instrucțiuni și informații despre tratament asistentelor și altor membri ai personalului.
  • Orientare serviciu: Un medic trebuie să dorească să ajute oamenii. Deși există câteva căi disponibile în acest domeniu care nu implică lucrul direct cu pacienții, majoritatea cercetărilor sunt conduse de dorința de a ajuta oamenii.
  • Monitorizarea: Medicii trebuie să fie atenți la schimbările în condițiile pacienților și să răspundă la acestea în mod corespunzător. Aceasta poate include orice, de la modificări pe termen lung la pacienții obișnuiți până la modificări pe termen scurt la pacienții care se recuperează după o anumită procedură sau boală.

Biroul de Statistică a Muncii din SUA prevede că locurile de muncă pentru medici și chirurgi vor crește cu aproximativ 7% între 2018 și 2028. Aceasta este mai rapidă decât rata medie proiectată pentru oamenii din toate carierele, dar mai lentă decât creșterea pentru alți practicieni care diagnosticează și tratează sănătatea. O populație din ce în ce mai îmbătrânită va genera cererea pentru mai mulți medici.

Mulți medici lucrează în cabinetele medicilor. Alții au lucrat în spitale, în mediul academic sau pentru guvern.Puține profesii variază la fel de mult în ceea ce privește mediul de lucru, precum cel al unui medic. Un medic cu un cabinet de familie într-o comunitate mică ar putea avea o operație relativ relaxată cu un personal mic.

Pe de altă parte, medicii care lucrează într-o cameră de urgență într-un cadru urban s-ar putea confrunta cu cazuri extreme și stres ridicat în mod regulat. Mulți medici aleg să se specializeze într-o anumită zonă, care adesea dictează tipul de mediu în care lucrează și cantitatea de stres cu care se confruntă.

Programele medicilor pot fi solicitante, dar cât de dificile sunt acestea depinde de tipul lor de muncă.Un medic pediatru sau un medic de familie ar putea fi capabil să păstreze mai multe ore de lucru regulate, dar un chirurg este frecvent de gardă și efectuează adesea proceduri care pot depăși cu mult cele opt ore ale unei lucrări tipice zi.

Înainte de a-și stabili o carieră, toți medicii trebuie să finalizeze un rezidențiat care, de obicei, va necesita ore lungi, inclusiv nopți și weekenduri și perioade frecvente de gardă.

Cum să obțineți postul

Începe devreme: Intrarea la facultatea de medicină necesită a fi un student cu rezultate înalte și a urma cursurile potrivite, inclusiv biologie, chimie, fizică și matematică, ca student.

FI ANGAJAT: Pregătirea pentru a deveni doctor poate dura până la un deceniu dincolo de obținerea unei diplome de licență.

SPECIALIZAȚI: În momentul în care studenții la medicină își încep rezidențiatele, ei pot începe să se concentreze pe o specialitate.

Există multe profesii în domeniul medical, altele decât medicii, care ajută la tratarea pacienților. Printre acestea, cu salariile medii anuale, sunt incluse:

  • Stomatologi: $159, 200
  • Asistenți medicali: $112.260
  • Asistente practice: $115,800

Sfaturi non-legale bune pentru a obține un divorț în California

Dna Millar este scriitoare online de peste opt ani. Este bine versată în dezvoltarea site-urilor web și a creat mai multe site-uri web.Ce mă califică?Nimic. Nimic nu mă califică să te sfătuiesc. eu sunt nu un avocat, asistent juridic, consilier ju...

Citeste mai mult

INFJ și INTJ: O defalcare a relației Myers-Briggs

Andrea este un consultant de întâlniri care oferă oamenilor sfaturi despre relații și chestii de cuplu. Ea este, de asemenea, o fană a călătoriilor prin lume.INFJ + INTJ = o pereche romantică puternică.Varun Chandak de la Pexels.comSufletele perec...

Citeste mai mult

Escrocii de întâlniri pe internet: Cum să-i identifici

Nu trebuie să fii o victimăPână acum suntem cu toții familiarizați într-un fel cu internetul și cum funcționează totul. În condițiile în care stilurile de viață de astăzi devin din ce în ce mai agitate, efortul de a ieși acolo și de a întâlni oame...