Descrierea postului de radiolog veterinar: salariu, abilități și altele

Radiologii veterinari sunt medici veterinari cu pregătire avansată în interpretarea imaginilor diagnostice. Datoria principală a unui radiolog în practica privată este de a evalua imaginile de diagnostic medical pentru a detecta locurile de leziuni sau boli. Cei care acționează ca radiooncologi utilizează aceste scanări pentru a dezvolta un curs de tratament special pentru pacienții cu cancer.

Atribuțiile și responsabilitățile medicului radiolog veterinar

A fi radiolog veterinar necesită abilități experte cu toate formele de imagistică medicală, inclusiv:

  • raze X
  • Scanări RMN
  • tomografii
  • Ultrasunete
  • Scanări de medicină nucleară
  • Radiografii
  • Diagnostic și tratament pe baza imaginilor

Radiologii scriu rapoarte detaliate de caz, supraveghează activitățile tehnicieni veterinari sau medicii veterinari care efectuează scanări, utilizează diverse aplicații software pentru a interpreta rezultatele imaginilor și oferă consultații de specialitate în cazurile care sunt trimiteri de la medicii generaliști. Teleradiologia - transmiterea de imagini prin e-mail sau alte rețele - permite radiologilor să se consulte cu privire la cazuri de pe tot globul.

Salariu medic veterinar radiolog

Biroul de Statistică a Muncii din SUA nu separă datele salariale pentru specialitățile veterinare individuale, dar specialiștii certificați de consiliu de administrație pot câștiga un dolar de top datorită pregătirii lor extinse.

  • Salariul mediu anual: $90,420
  • Primul salariu anual de 10%: $159,320
  • Salariul anual de jos 10%: $53,980

Sursă:Biroul de Statistică a Muncii din SUA, 2017.

Radiologii veterinari sunt medici veterinari și trebuie mai întâi să fie acceptați scoala veterinara astfel încât să poată completa a Doctor în Medicină Veterinară (DVM) grad.

  • Certificare: După ce a devenit cu succes un practician autorizat, un veterinar poate începe să îndeplinească cerințele care duc la certificarea consiliului în domeniul de specialitate al radiologiei. Un candidat trebuie să efectueze un stagiu de unul până la doi ani și o rezidență pe mai mulți ani în domeniu sub supravegherea unui radiolog certificat de consiliu. Rezidențele acoperă, în general, mai multe domenii de servicii clinice, inclusiv radiologia animalelor mici, animalelor mari radiologie, RMN, medicină nucleară/tomografie computerizată (CT), ecografie pentru animale mici și animale mari ecografie. Examenul de certificare pentru radiologie este administrat de Colegiul American al Radiologilor Veterinari (ACVR). Un veterinar care a promovat acest examen i se acordă statutul de diplomat în specialitatea veterinară de radiologie sau radio-oncologie.
  • Educație continuă: Specialiștii veterinari trebuie să finalizeze credite de educație continuă în fiecare an pentru a-și menține statutul de certificat de consiliu și pentru a fi la curent cu noile tehnici în domeniu. Aceste credite sunt de obicei câștigate participând la prelegeri și participând la laboratoare.

Abilități și competențe de radiolog veterinar

Îndemânarea cu imagistica medicală și citirea imaginilor este funcția principală de a fi radiolog veterinar, dar și alte abilități sunt importante.

  • Tehnologie: De obicei, radiologii supraveghează tehnicienii care operează mașinile utilizate pentru imagistica, așa că trebuie să aibă cunoștințe la nivel de experți despre cum să le opereze.
  • Comunicare: Radiologii veterinari fac de obicei parte dintr-o echipă. Indiferent dacă lucrează într-o clinică veterinară sau într-o clinică de radiologie care are contracte cu mai mulți veterinari, ei trebuie să poată discuta rezultatele și opțiunile de tratament cu alți medici veterinari.
  • Gândire critică și analitică: Animalele nu pot comunica la același nivel ca și pacienții umani, așa că adesea nu există mai multe informații de continuat decât ceea ce ar putea vedea radiologii veterinari în imagini. Pe lângă diagnosticarea problemei, ei trebuie să ia în considerare modul în care acțiunile lor afectează animalul.
  • Rezolvarea problemelor: Diagnosticele nu sunt întotdeauna evidente și directe. Simptomele pot fi vagi, așa că radiologii trebuie să-și dea seama din informațiile pe care le au cea mai bună modalitate de a obține imagini și cea mai bună modalitate de a utiliza aceste informații.

Biroul de Statistică a Muncii estimează că întreaga profesie veterinară va crește cu o rată de aproximativ 19% în deceniul care se încheie în 2026, de aproape trei ori rata de 7% estimată pentru toate profesiile.

Radiologii veterinari lucrează adesea în clinici veterinare, consultându-se cu alți medici veterinari din personal. De asemenea, ar putea funcționa în medii de laborator sau pentru grădini zoologice în care se fac cercetări și este necesară îngrijirea animalelor. Unii profesioniști pot lucra în clinici radiologice veterinare care au parteneriat cu mai multe cabinete veterinare.

Munca are loc, în general, în timpul orelor de lucru standard. Radiologii veterinari trebuie să fie disponibili pentru a se consulta cu medicii veterinari despre scanări și imagini, dintre care multe sunt luate în timpul programărilor programate.

Cum să obțineți postul

DEVENI VET

Radiologii veterinari trebuie mai întâi să-și obțină diplomele de doctor în medicină veterinară.

STGIUL ȘI REZIDENȚIA

Înainte de a deveni certificat ca radiolog, veterinarii trebuie să efectueze un stagiu și un rezidențiat.

EXAMEN ACVR

Studiați și susțineți examenul de certificare.

Radiologii veterinari au abilități care se traduc în alte profesii din medicina veterinară, precum și în alte domenii ale medicinei. Unele dintre aceste profesii, împreună cu salariile lor medii anuale, sunt:

  • Tehnolog și tehnician veterinar: $33,400
  • Radioterapeut: $80,570
  • Diagnostic Tehnolog medical si tehnician: $65,620

Descărcați și adăugați bara de instrumente eBay în browserul dvs. astăzi

În aceste zile toată lumea este în mișcare. eBay pune o lume a cumpărăturilor și vânzării chiar la îndemână, dar dacă te-ai gândit vreodată că ar fi grozav să ai uneori acces și mai rapid și mai direct la eBay, aceste instrumente ar putea fi exac...

Când cumpărarea de inventar este de fapt o tulburare de acumulare

Vânzătorii eBay, în special culegerii, adoră fiorul vânătorii. Există o emoție în a nu ști niciodată ce vei găsi într-un magazin second-hand, vânzare de garaj, vânzare imobiliară sau într-un magazin în consignație. Poate exista un îndemn sâcâitor...

Citeste mai mult

Sfaturi rapide pentru programul de escrow pe eBay

Deși eBay este în general un foarte sigur forum în care să cumpărați și să vindeți, există întotdeauna un anumit element de risc atunci când vă angajați în comerț cu o altă parte pe care nu ați întâlnit-o niciodată. Consecințele potențiale ale ac...