Descrierea postului de terapeut respirator: salariu, abilități și altele

Un terapeut respirator (RT) este un lucrător din domeniul sănătății care tratează persoanele cu probleme de respirație sau cardiopulmonare. Printre pacienții lor se numără prematuri ai căror plămâni sunt subdezvoltați și copii și adulți care au boli pulmonare, cum ar fi fibroza chistică, astm și boala pulmonară obstructivă cronică (BPOC).

Pe măsură ce un terapeut respirator într-un cadru clinic dobândește experiență, el sau ea poate trece de la furnizarea de îngrijiri generale la îngrijirea pacienților în stare critică. Cei cu diplome avansate pot deveni supraveghetori. RT care sunt angajați de agențiile de sănătate pot deveni filiale managerii. Unii terapeuți respiratori predau în cele din urmă în programe de RT.

Îndatoririle și responsabilitățile terapeutului respirator

Munca unui terapeut respirator necesită, în general, capacitatea de a face următoarele:

  • Tratați o gamă largă de pacienți, de la sugari până la vârstnici
  • Consultați-vă cu medicii și alt personal medical pentru a ajuta la dezvoltarea și modificarea planurilor individuale de îngrijire a pacientului
  • Oferiți terapie complexă care necesită o mare rațiune de judecată independentă, cum ar fi îngrijirea pacienților care beneficiază de suport de viață în unitățile de terapie intensivă din spital.
  • Evaluați pacienții prin efectuarea de examinări fizice limitate și efectuarea de teste de diagnosticare, inclusiv cele care măsoară testele de capacitate pulmonară și aciditatea și alcalinitatea sângelui
  • Tratați pacienții utilizând oxigen sau amestecuri de oxigen, fizioterapie toracică și medicamente cu aerosoli.
  • Conectați pacienții care nu pot respira singuri la ventilatoare care furnizează oxigen sub presiune în plămâni
  • Învățați pacienții cum să folosească medicamentele și echipamentele
  • Efectuați verificări regulate asupra pacienților și echipamentelor
  • Supraveghează tehnicienii de terapie respiratorie

După intervievarea și examinarea unui pacient și după consultarea cu un medic, un terapeut respirator va dezvolta un plan de tratament. Acest plan poate include îndepărtarea mucusului din plămânii unui pacient sau introducerea unui tub de ventilație în trachea pacientului și conectarea acestuia la o mașină care furnizează oxigen. Un terapeut respirator oferă, de asemenea, îngrijiri de urgență victimelor atacurilor de cord și înecului sau persoanelor aflate în șoc. Unii RT lucrează în îngrijirea la domiciliu. În această calitate, se instalează ventilatoare și alte echipamente de susținere a vieții și se instruiește pe îngrijitori în utilizarea lor.

Salariu terapeut respirator

Salariul unui terapeut respirator poate varia în funcție de locație, experiență și dacă lucrează pentru o instituție publică sau privată.

  • Salariul mediu anual: $59,710
  • Primul salariu anual de 10%: $83,030
  • Salariul anual de jos 10%: $43,120

Sursă: Biroul de Statistică a Muncii din SUA, 2017.

Cerințe și calificări educaționale

Programele de terapie respiratorie pot fi găsite la colegii, școli de medicină, școli profesionale și în Forte armate. Studenții de terapie respiratorie vor urma multe cursuri orientate spre știință, inclusiv anatomie și fiziologie umană, fizică și microbiologie. Ei vor învăța, de asemenea, despre procedurile terapeutice și de diagnostic, despre evaluarea pacientului și despre păstrarea dosarelor medicale și rambursarea asigurărilor.

  • Educaţie: Trebuie să aveți, cel puțin, o diplomă de asociat pentru a lucra ca terapeut respirator. Majoritatea programelor care pregătesc oamenii să lucreze în acest domeniu oferă și diplome de licență și adesea angajatorii preferă candidații care au absolvit acele programe.
  • Licențe de stat: Majoritatea statelor din SUA acordă licență terapeuților respiratori. Deși cerințele de licențiere variază în funcție de stat, de obicei trebuie să fi absolvit un program care este acreditat de către Comisia de acreditare pentru îngrijirea respiratorie (CoARC), obținând cel puțin o diplomă de asociat. Utilizați Instrumentul pentru ocupații licențiate de la CareerOneStop pentru a afla care sunt cerințele de licență în statul în care intenționați să lucrați.
  • Examene: În plus, un candidat pentru licență trebuie să promoveze un examen național sau de stat. Consiliul Național pentru Îngrijirea Respiratorie administrează examenul de terapeut respirator certificat (CRT) și examenul de terapeut respirator înregistrat (RRT). Unele state necesită trecerea unuia sau ambelor dintre aceste teste. RT-urile din statele care nu necesită aceste examene se pot înscrie și pentru ei, deoarece unii angajatori fie solicită certificare, fie preferă candidații de locuri de muncă care o au.

Abilități și competențe ale terapeutului respirator

RT-urile trebuie să aibă anumite abilități și calități pentru a-și face treaba în mod eficient:

  • Abilități interpersonale: Lucrul individual cu pacienții bolnavi și cu familiile lor îngrijorate necesită compasiune și abilități interpersonale excelente. Aceste abilități ajută și la facilitarea munca în echipă care este comun între RT și alți lucrători din domeniul sănătății.
  • Abilități de rezolvare a problemelor: RT trebuie să fie capabil să recomande și să administreze tratamentele adecvate pe baza evaluării simptomelor pacientului.
  • Orientat spre detalii: RT trebuie să acorde atenție celor mai mici detalii pentru a se asigura că pacienții primesc tratamentele corecte.
  • Răbdare: RT poate fi nevoit să petreacă perioade lungi de timp lucrând cu un singur pacient.

The Proiectele Biroului de Statistică a Muncii din SUA angajarea terapeuților respiratori va crește cu 23% din 2016 până în 2026. Este mult mai rapid decât media de 7% pentru toate ocupațiile în aceeași perioadă de timp.

Terapeuții respiratori pot sta pe picioare pentru perioade lungi de timp în timp ce lucrează cu pacienții. Majoritatea lucrează în secțiile de îngrijire respiratorie, anestezie sau medicină pulmonară ale spitalelor. Alții lucrează în instituțiile de îngrijire medicală. Unii sunt angajați de agenții de îngrijire medicală la domiciliu.

Majoritatea RT-urilor lucrează cu normă întreagă, dar zilele și orele vor varia în funcție de locul în care lucrează. Unele poziții pot necesita ore de seară și de weekend.

Cum să vă înrolați în armată un ghid pas cu pas

Felicitări pentru decizia dumneavoastră de a vă înrola în armata Statelor Unite! (Ei bine, poate că încă nu ați luat această decizie, dar citiți acest articol, ceea ce înseamnă că trebuie să fiți interesat.) Armata este cea mai mare dintre servi...

Concepții greșite comune despre alăptare, potrivit unui consultant în alăptare

„Voi alăpta exclusiv pentru primul ei an”, a fost răspunsul meu imediat ori de câte ori cineva se întreba despre planurile noastre de hrănire când eram însărcinată cu primul nostru copil. Am presupus că, din moment ce alăptarea este, pur și simplu...

Cele mai bune suplimente pentru căderea părului după naștere

Să fim transparenți: căderea părului – mai ales la câteva luni după sarcină – este. Pe măsură ce corpurile se adaptează la noile niveluri hormonale și cicluri de creștere, este normal să observați că părul cade mai des. Dar nu este la fel de ușor ...