Profil de carieră: Navy Yeoman

Desigur, munca de birou sună plictisitoare dacă ești în căutarea aventurii în marea liberă (și am întâlnit câțiva oameni care se simt așa chiar și după au ales să se înroleze în ocupații clericale.) Dar a deveni yeoman — jargon naval pentru administrator — nu trebuie să fie plictisitor dacă ai un criminal abilități organizatorice și de scriere, o atitudine pozitivă și curajul de a împinge pentru sarcinile interesante (sunt acolo.) Și, desigur, într-un organizație la fel de imensă precum Marina SUA, nu ar exista nicio modalitate de a menține roțile să se învârtească, navele care navighează și salariile să vină fără lucrători dedicați în spatele scenelor.

Sarcini si responsabilitati

Yeoman poate lucra într-un mediu de birou pe navă sau pe țărm și se poate ocupa de numeroase sarcini administrative. Conform cardului de calificare yeoman de la Navy Credentialing Opportunities On-Line (COOL), aceste sarcini includ „pregătirea, tastarea și rutarea corespondenței și a rapoartelor; organizarea si intretinerea fisierelor; primirea vizitelor la birou și gestionarea comunicațiilor telefonice; operarea calculatoarelor personale și a altor mașini de birou; efectuarea administrarii personalului de birou; menținerea înregistrărilor și publicațiilor oficiale; [și] îndeplinirea funcțiilor administrative pentru proceduri judiciare.” Pe lângă faptul că rămâne în domeniul YN, yeoman poate opta pentru a trece la specializări în carieră, cum ar fi

Legalman și consilier de carieră.

Dacă totul sună la fel ca a obține un loc de muncă temporar la biroul local de asigurări, nu vă faceți griji: Yeomen sunt încă marinari. De fapt, cardul de rating Navy COOL yeoman estimează, de asemenea, că, din octombrie 2012, YN-ul mediu va cheltui aproximativ 40% din carieră „alocată unităților de flotă” - cu alte cuvinte, misiuni în care vor fi de așteptat să plece din port și să ia niște sare proaspătă aer.

Nu sunteți convins? Indiferent dacă este un veteran experimentat în procesarea de texte sau un nou recrut proaspăt ieșit din cizmă, yeomen pot aplica și la serviciu ca funcționari, secretari juridici sau directori de birou la bordul submarinelor, unde, pe lângă faptul că fac parte dintr-un „un elită comunitate formată din personal foarte profesionist, bine pregătit”, ei primesc între 75 și 425 USD în salariu lunar suplimentar. (Din păcate, calificare de submarin Yeoman în prezent este deschis doar recruților bărbați.)

Cerințe militare

La fel ca toți recruții din Marinei, înrolații pentru calificarea yeoman trebuie să aibă studii liceale și să promoveze Baterie de aptitudini profesionale pentru serviciile armate (ASVAB.) Recruitorii marinei se uită la totalul scorurilor de exprimare verbală și de cunoștințe mecanice și consideră pe oricine cu un total de peste 105 calificat pentru rating, potrivit Rod Powers. Alternativ, cei cu un scor scăzut în oricare dintre aceste secțiuni pot fi, de asemenea, luați în considerare dacă adăugarea scorului pentru viteza de codificare duce la 157 sau mai mult.

Din motive de securitate, recruții trebuie să se supună unei verificări a antecedentelor și să demonstreze că sunt eligibili pentru o autorizare secretă. De asemenea, este necesară cetățenia SUA, iar marinarii trebuie să atingă o viteză de tastare de cel puțin 40 de cuvinte pe minut până la terminarea pregătirii profesionale.

Educaţie

Yeomenii pot fi jockey de birou, dar încă sunt bărbați și femei navigatori și trebuie să învețe să joace rolul în Tabăra de pregătire a marinei în Great Lakes, Illinois. După aceea, marinarii proaspăt bătuți se îndreaptă spre capătul opus al Mississippi pentru șapte săptămâni de școală „A” la Centrul de pregătire tehnică navală (NTTC) Naval Air Station Meridian.

Trebuie să recunosc că, în afară de cerințele obișnuite pentru pregătirea fizică și veghea în picioare, școala Yeoman de la NTTC sună destul de relaxat (dar nu mă citați despre asta.) Site-ul web al NTTC descrie formarea ca fiind „auto-ritm”, folosind o combinație de cursuri bazate pe computer și simulare la locul de muncă Instruire.

Marinarii care se scufundă pentru programul submarin (Îți înțelegi? „Dive?”) participă la o lună suplimentară de antrenament la Şcoala de bază submarină înrolată în Groton, Connecticut.

Certificari

Potrivit Navy COOL, există o listă generală de certificări profesionale disponibile pentru yeomen, plătite de Marina, care sporesc oportunitățile de promovare și acreditările de angajare civilă, cum ar fi la fel de:

  • Secretar Juridic acreditat
  • Profesionist Administrativ Certificat
  • Asociat certificat în management de proiect
  • Manager certificat
  • Secretar profesionist certificat

În funcție de îndatoririle și experiența lor, oamenii care avansează la gradele de subofițer (E-4 și mai sus) pot fi, de asemenea, eligibili să înregistreze orele cu Programul de ucenicie militară al Serviciilor Unite (USMAP) pentru progresul spre a deveni un ucenic calf secretar juridic, operator de calculator sau manager de birou.

8 chei pentru a alege cea mai bună marfă pentru magazinul dvs. de vânzare cu amănuntul

Comercianții cu amănuntul trebuie să ia în considerare atât de mulți factori atunci când cumpără mărfuri noi. Pentru a ajunge pe drumul cel bun, următoarele opt chei vă vor ajuta să înțelegeți ce decizii sunt bune și care sunt „nu atât de bune” a...

Citeste mai mult

Cele mai mari lanțuri de retail din S.U.A. din lume

SUA își menține dominația în comerțul cu amănuntul la nivel mondial pe lista din 2019 a celor mai mari lanțuri de retail din S.U.A., cu șapte lanțuri de retail americane ajungând în râvnitul top 10 al celor mai mari retaileri din întreaga lume, p...

Sfaturi de cumpărături pentru ziua după vânzările de Crăciun

Consumatorii se uită la vânzările de la Ziua după Crăciun pentru a le oferi reduceri mari și prețuri de reducere de tip Black Friday. La fel ca Black Friday, toate cele mai mari lanțuri de vânzare cu amănuntul va folosi programul extins de deschi...