Descrierea postului de secretar medical: salariu, abilități și altele

click fraud protection

Secretarii medicali îndeplinesc sarcini de birou în cabinetul unui medic sau al unui alt profesionist din domeniul sănătății. Ca și alții care lucrează în cariere de sprijin în îngrijirea sănătății, munca lor este crucială pentru funcționarea oricărei unități care oferă îngrijire pacientului. Ei scriu corespondență și rapoarte, mențin fișiere, plătesc furnizorii, gestionează formulare de asigurare și fac factura pacienților. Secretarele medicale interacționează cu publicul pe tot parcursul zilei, preluând apeluri telefonice, programând întâlniri și salutând pacienții.

Ei folosesc o varietate de echipamente de birou, inclusiv computere, faxuri, scanere și sisteme telefonice cu mai multe linii, pentru a-și face treaba. De asemenea, secretarele medicale își aplică cunoștințele despre terminologia medicală, regulile de asigurări de sănătate și procedurile de facturare medicală.

Atribuțiile și responsabilitățile secretarului medical

Un secretar medical efectuează, în general, următoarele lucrări:

  • Gestionați apelurile telefonice și primiți mesaje
  • Programați întâlniri cu personalul, care pot include rezervarea sălilor de conferințe și comandarea de mâncare
  • Pregătiți și traficați facturile, rapoartele și notele
  • Programați întâlniri și intervenții chirurgicale la pacienți și trimiteți mementouri de întâlnire și urmăriri prin apeluri sau e-mailuri
  • Gestionați corespondența și faxurile
  • Procesați facturarea pacienților și cererile de asigurare medicală
  • Efectuați gestionarea bazelor de date și a sistemului de fișiere

Secretarii medicali se bazează pe medici, personalul medical și pacienți pentru a menține funcționarea fără probleme a operațiunilor de birou. Pe lângă îndeplinirea funcțiilor administrative și de susținere, aceștia trebuie să cunoască terminologia medicală și să fie familiarizați cu diverse proceduri medicale și practici de afaceri.

O secretară medicală trebuie să aibă abilități bune de calculator pentru a procesa cu acuratețe și eficient informațiile despre pacient, inclusiv plăți și daune de asigurare, gestionați baza de date a biroului și înregistrările pacienților și gestionați cele ale medicului programa. De asemenea, ar trebui să fie capabili să scrie și să pregătească rapoarte și să transcrie și să tasteze rapoarte medicale.

Salariul secretarului medical

Salariul anual pentru un secretar medical poate varia în funcție de locul de muncă, educație, experiență și abilități:

  • Salariul mediu anual: 35,760 USD (17,19 USD/oră)
  • Top 10% salariu anual: 51.890 USD (24,95 USD/oră)
  • Cel mai mic salariu anual de 10%.: 25.390 USD (12,21 USD/oră)

Sursă: Biroul de Statistică a Muncii din SUA, 2018

Educație, formare și certificare

Secretariatele medicale nu necesită diplome avansate, cu toate acestea, secretarele medicale executive necesită o diplomă de licență. Cursurile și certificările suplimentare sunt, de asemenea, utile în îndeplinirea acestei sarcini:

  • Diplomă de liceu sau echivalent: Necesar.
  • Diplomă de licență: Necesar pentru secretarele medicale executive.
  • Certificare: Certified Administrative Professional (CAP) și certificarea de specialitate Organizational Management (OM) sunt voluntare. Asociația Internațională a Profesioniștilor Administrativi (IAAP) oferă aceste certificări celor cu experiență și care promovează un examen scris. Multe colegii și școli profesionale oferă programe educaționale concepute pentru a vă pregăti pentru testare. Cursurile pot acoperi procesarea textului, tastatura, managementul biroului și sistemele informatice.

Această poziție necesită abilități de bază de birou și cunoștințe de terminologie medicală și proceduri de spital, clinică sau laborator. Acest lucru poate fi obținut prin instruire la clasă sau prin instruire la locul de muncă. Colegiile comunitare și școlile profesionale-tehnice și chiar unele licee oferă programe formale de formare.

Abilități și competențe de secretar medical

Dacă vrei să fii secretar medical, ai nevoie de cunoștințe excelente de calculator. Ar trebui să puteți utiliza e-mailul, software-ul de procesare a textului și foile de calcul, pe lângă software-ul utilizat pentru păstrarea înregistrărilor și facturare.

Pentru a reuși în acest domeniu, vei avea nevoie și de anumite calități personale, numite abilități soft:

  • Comunicare verbala: Trebuie să puteți transmite informații altor personal de asistență și profesioniști medicali, precum și pacienților care vizitează cabinetul.
  • Ascultare activa: Abilitatea de a asculta bine vă va permite să înțelegeți nevoile pacienților dvs. și instrucțiunile medicului sau altor profesioniști din domeniul medical.
  • Scriere: secretarele medicale trebuie adesea să colaboreze în scris cu alte cabinete medicale, companii de asigurări și pacienți.
  • Abilități interpersonale: Acest set de abilități, care include abilitatea de a înțelege limbajul corpului, de a negocia și de a convinge oameni, vă va ajuta în interacțiunea cu pacienții, medicii sau alți profesioniști din domeniul sănătății și colegi.
  • Aptitudini organizatorice: vi se va cere să țineți evidența formularelor de asigurare, a programelor, a dosarelor pacienților și a rechizitelor de birou.

Perspectivă de locuri de muncă

In conformitate cu Biroul de Statistică a Muncii din SUA, angajarea secretarelor medicale este proiectată să crească cu 22% până în 2026, mult mai rapid decât media pentru toate ocupațiile. Angajarea secretarelor medicale depinde de creșterea industriei de sănătate. De exemplu, persoanele care îmbătrânesc baby boomers vor necesita mai multe servicii medicale, ceea ce înseamnă o nevoie crescută de servicii administrative pentru a deservi acești pacienți.

Mediu de lucru

Secretarele medicale lucrează de obicei într-un cadru de birou, cum ar fi cabinetele medicilor și ale altor furnizori de servicii medicale. Mediile de lucru includ spitale, clinici de ambulatoriu și unități chirurgicale.

Program de lucru

Biroul de Statistică a Muncii din S.U.A. listează secretarii medicali ca lucrând obișnuit 9 până la 5 zile cu normă întreagă, excluzând weekend-urile. În plus, se poate opta pentru munca cu fracțiune de normă.

Cum să obțineți postul

iHireMedicalSecretaries.com enumeră posturile special pentru secretare medicale. Alte site-uri de locuri de muncă populare care postează aceste posturi includ Într-adevăr, CareerBuilder, și Idealist.org.

INTERN

De asemenea, cercetați comunitatea dvs. pentru unități de îngrijire a sănătății, cum ar fi spitale, clinici comunitare de sănătate, clinici stomatologice, centre chirurgicale ambulatoriu, unități de locuit asistată, case de bătrâni, cabinete medicale private și sănătate mintală clinici. Sunați sau vizitați facilitățile și întrebați dacă au nevoie de ajutor.

VOLUNTAR

Faceți legătura cu alții din profesie pentru a afla dacă ar putea folosi un stagiar sau un voluntar. De asemenea, vizitați centrele de carieră ale colegiilor comunitare pentru a întreba despre oportunitățile de carieră.

Compararea locurilor de muncă similare

Dacă sunteți interesat de această carieră, poate doriți să luați în considerare și aceste poziții similare, împreună cu salariul mediu anual și orar:

  • Asistent Administrativ: $39,093
  • Receptioner la Reception, Cabinet Medical: $30,012
  • Asistent medical: $30,938
  • Receptioner medical: $29,909
  • Asistent de birou: $32,774
  • Manager de birou: $47,188
  • Reprezentant Servicii pentru Pacienți: $33,127

Sursă: PayScale.com

Cum să faceți față unei pierderi neașteptate a unui loc de muncă

Sunt momente când pierderea locului de muncă nu este o mare surpriză. Există semne că o concediere este iminentă și, deși îți poate zgudui nervii, beneficiul de a te putea pregăti pentru ea este de neprețuit. De cele mai multe ori, pierderea locu...

Citeste mai mult

Opțiuni de carieră pentru specializările în comunicații

Specialiștii în comunicare studiază cele mai bune practici pentru transmiterea informațiilor la nivel interpersonal și organizațional. Când absolviți, ar trebui să știți să scrieți și să vorbiți eficient și persuasiv și să folosiți abilitățile in...

Michael H. Seid, CPA

Michael Seid, director general, MSA Worldwide.Director general, MSA WorldwideWest Hartford, ConnecticutEducaţieUniversitatea din Long IslandExpertizăFrancizaFranciza socialăConsultanta in francizaManagementul francizeiInformații despre companieMSA...