Descrierea postului crescător de reptile: salariu, abilități și altele

Crescătorii de reptile produc și vând o mare varietate de specii de reptile, inclusiv broaște țestoase, șerpi și șopârle, pentru animale de companie sau piețe comerciale. Ei pot alege să se specializeze cu o singură specie de interes sau să crească mai multe specii. Domeniile populare de specializare includ țestoase și țestoase, șerpi și șopârle.

Mulți crescători își îngustează și mai mult atenția devenind experți în producerea unei rase specifice în cadrul speciei alese. De exemplu, un crescător de cameleoni poate alege să se specializeze în producerea de cameleoni voalați, cameleoni pantera sau cameleonii lui Jackson.

Crescătorii de reptile pot opera o mică operațiune de creștere a animalelor de companie sau pot reproduce pentru producția națională la nivel comercial. Unii crescători folosesc pagini web pentru a-și face publicitate animalelor unui public larg și pentru a oferi transport maritim. De asemenea, pot comercializa animale către muzee, grădini zoologice și parcuri de animale.

Obligații și responsabilități ale crescătorului de reptile

Responsabilitățile comune ale crescătorilor de reptile includ:

  • Curățarea și întreținerea habitatelor
  • Furnizarea de alimente
  • Monitorizarea comportamentul animalului
  • Administrarea de suplimente sau medicamente
  • Tratarea leziunilor ușoare
  • Păstrarea evidențelor detaliate de sănătate și reproducere

La speciile care depun ouă, crescătorii pot cloci ouă într-un incubator și pot monitoriza îndeaproape reptilele tinere odată ce acestea ies.

Crescătorii de reptile trebuie să fie familiarizați cu nevoile specifice ale speciilor pe care le produc, cum ar fi nivelul ideal de temperatură și umiditate, nevoile nutritive, și tehnici adecvate de creștere. O cunoaștere aprofundată a geneticii se poate dovedi deosebit de utilă dacă un crescător încearcă să producă anumite variații de culoare dorite.

Crescătorii ar trebui, de asemenea, să poată face diferența între animalele tinere masculi și femele, astfel încât să poată oferi clienților sexul dorit. Cumpărătorii pot alege apoi un gen, ceea ce este deosebit de important dacă caută să-și reproducă propriile reptile când ajung la vârsta adultă.

Crescătorii de reptile trebuie să își desfășoare operațiunile de reproducere în conformitate cu oricare stare aplicabilă sau reglementări locale, iar aceste reguli pot varia în funcție de locație. Unele state restricționează complet reproducerea sau deținerea anumitor specii de reptile sau pot solicita permise speciale înainte ca orice reproducere să fie permisă. Investigați regulile din zona dvs. înainte de a începe o afacere de creștere a reptilelor.

Salariu crescător de reptile

Compensația totală anuală pentru crescătorii de reptile poate varia foarte mult în funcție de raritatea speciei produc, numărul de descendenți produși pe pui și valoarea de vânzare cu amănuntul a fiecărui supraviețuitor descendenți. Reptilele pot fi vândute cu sute sau chiar mii de dolari dacă sunt neobișnuite sau foarte apreciate. Animalele cu variații rare de culoare a corpului sunt deosebit de căutate de colecționari și crescători.

Atunci când își calculează venitul anual, crescătorii de reptile trebuie să ia în considerare costurile de desfășurare a afacerilor, în special costurile de întreținere a efectivelor de reproducție și a habitatelor adecvate. Crescătorii de reptile pot cheltui o sumă considerabilă de bani pe articole precum lumini UV, pietre încălzite, umidificatoare, terarii, iluminat, alimente, suplimente și îngrijiri veterinare.

Mulți crescători de reptile cu normă parțială sau amatori își mențin un loc de muncă cu normă întreagă într-un alt domeniu, în timp ce își suplimentează veniturile cu profiturile obținute din vânzarea reptilelor.

Biroul de Statistică a Muncii din SUA (BLS) nu oferă o clasificare separată pentru crescătorii de reptile, deși BLS oferă una pentru crescătorii de animale. În 2017, crescătorii de animale au câștigat următoarele:

  • Salariul mediu anual: 37.560 USD (18,06 USD/oră)
  • Primul salariu anual de 10%: 69.130 USD (33,24 USD/oră)
  • Salariul anual de jos 10%: 25.590 USD (12,30 USD/oră)

Sursă: Biroul de Statistică a Muncii din SUA, 2017

Deși nu este necesară o educație formală, cei mai mulți crescători de reptile de succes sunt bine versați în toate aspectele îngrijirii și creșterii reptilelor. Educația și experiența suplimentară sunt, de asemenea, utile:

  • Grade: Mulți crescători de reptile dețin o diplomă într-un domeniu precum știința animalelor, reproducerea animalelor sau biologie.
  • Lucrări de curs: Cursurile generale includ anatomie, fiziologie, reproducere, genetică, nutriție și comportament.
  • Experienţă: Unii crescători de reptile învață prin experiență practică cu animalele pe care le păstrează ca animale de companie. Alții, cum ar fi profesional herpetologi sau cercetătorii de animale, cresc reptile fie ca hobby, fie ca parte a proiectelor lor de cercetare.

Abilități și competențe ale crescătorului de reptile

Deși veți lucra independent, aveți nevoie în continuare de bune abilități interpersonale pentru a trata clienții, medicii veterinari și furnizorii. Pentru a avea succes, va trebui, de asemenea, să fii:

  • Sincer: Fiți sinceri cu clienții cu privire la reptilele lor, cum ar fi sănătatea, specia și sexul acesteia.
  • Respectuos: Aveți respect real pentru animale.
  • Atent: Recunoașteți și evaluați afecțiunile și condițiile comune rasei sau speciei.
  • Blând: Manipulați reptilele mici cu grijă pentru a evita frica și rănirea.

Popularitatea reptilelor ca animale de companie a crescut recent, o tendință care se așteaptă să continue în viitorul apropiat. Piața reptilelor a arătat o putere continuă, colecționarii și crescătorii demonstrând dorința de a cheltui dolari de top pentru exemplare de calitate, în ciuda recesiunilor din economie.

Crescătorii care își fac timp pentru a-și stabili o reputație pentru producerea de reptile de calitate ar trebui să continue să găsească cerere pentru animalele lor ca animale de companie și animale de reproducție de înlocuire.

Dacă sunteți interesat să începeți propria afacere de reproducere a reptilelor, va trebui să determinați tipul de specie de reprodus, echipamentul necesar, orice autorizație de stat necesară și costul.

Crescătorii lucrează în primul rând de acasă sau la o unitate de reproducere.

Crescătorii de reptile lucrează la ore flexibile, menținând în același timp starea de bine a reptilelor lor. Orele pot include nopți și weekenduri, în funcție de nevoile reptilelor.

Cum să obțineți postul

Dacă sunteți în căutarea unei cariere care lucrează cu reptile, poate doriți să căutați site-uri de locuri de muncă populare Într-adevăr și Usa de sticla. Aceste site-uri oferă, de asemenea, sfaturi pentru scrierea CV-ului și a scrisorii de intenție, precum și tehnici pentru stăpânirea unui interviu.

REŢEA

Căutați oportunități de rețea care pot duce la angajare. Sursele includ Revista Reptile si Consiliul Consultativ Național pentru Reptile și Amfibieni (NRAA), care oferă o listă națională a organizațiilor, cluburilor și societăților.

Dacă sunteți interesat să lucrați cu animale exotice, cum ar fi reptilele, poate doriți să luați în considerare și aceste locuri de muncă, cu salariile lor medii anuale:

  • Crescător de animale: $37.560
  • Fermier de reptile: $38,436
  • Crescător de păsări: $35,554
  • Tehnolog și tehnician veterinar: $33,400
  • Ingrijitor zoo: $30,971

Sursă: Biroul de Statistică a Muncii din SUA, 2017; Payscale.com; SalaryExpert.com

Cum să începeți cu marketingul pentru serverul de mesaje scurte

Server de mesaje scurte (SMS) marketing este despre transmiterea mesajului companiei dvs. prin mesaje text folosind un telefon mobil. Pe scurt, marketingul prin SMS se face folosind un dispozitiv mobil pentru a transfera comunicarea de marketing ...

Calcularea acoperirii lanțului de aprovizionare a stocurilor de siguranță pentru cererea neașteptată

Stocul de siguranță este în mod normal solicitat de companii pentru a se asigura că au în stoc cantități suficiente de material. Stocul de siguranță este acolo pentru a oferi acoperire pentru cererea neașteptată a clienților, daune în depozit sau...

Citeste mai mult

Tehnica de eșantionare a numărării ciclului în depozit

Numărarea ciclului este un popular inventar soluție de numărare care permite companiilor să numere un număr de articole într-un număr de zone din cadrul depozitului fără a fi nevoie să numere întregul inventar. Numărarea ciclului este o tehnică de...