Army Job MOS 35Q Criptologic Cyberspace Intelligence Collector/Analist

Domeniul de carieră de specialitate ocupațională de informații (35) din armată face parte dintr-un grup mai larg de colectare a informațiilor cunoscut sub numele de Informații militare (MI).

Locurile din această echipă diferă de la Colectorul de Inteligență Umană, care este profund implicat în colectarea de informații direct de la inamic pentru Analistul de Imagini Geospatial Intelligence care observă anomalii privind mișcarea și locațiile inamicului în videoclipuri și fotografii.

Întregul domeniu al carierei lucrează împreună pentru a crea pachete de informații care ajută la operațiunile speciale și la unitățile de luptă terestră și aeriană mai ușoare și mai sigure.

Colectorul/Analistul Cryptologic Cyberspace Intelligence, care este specialitatea ocupațională militară (MOS) 35Q, necesită un soldat foarte inteligent capabil să găsească mesaje ascunse sau secrete într-un computer, scrise, vocale sau video comunicare. Termenul „criptologie” este derivat din cuvântul grecesc „cryptos” care înseamnă „ascuns sau secret”.

Atribuțiile MOS 35Q

Pentru a avea succes în această meserie, este importantă înțelegerea culturii străine, a limbii și a manierelor de comunicare cu inamicii. Abilitățile și experiența în computere, comunicații fără fir și baze de date de rețea securizate sunt, de asemenea, esențiale pentru MOS 35Q.

O parte din munca de zi cu zi în acest loc de muncă include operarea echipamentelor de procesare automată a datelor (ADP) atât pentru colectarea de la distanță, cât și pentru cea locală. Acești soldați dezvoltă și mențin baze de date cu informații utilizate pentru a localiza și identifica potențialul ținte și ei pregătesc rapoarte sensibile la timp în sprijinul războiului criptologic al rețelei operațiuni.

Informații de instruire pentru MOS 35Q

Pregătirea profesională pentru acest rol foarte intens include zece săptămâni de Antrenament de bază de luptă (denumită în mod obișnuit „tabără de pregătire”) și 26 de săptămâni – aproape șase luni – de Training Individual Avansat (AIT). Acest antrenament are loc la Naval Air Station Pensacola Corry Station, care este casa Batalionului 334 de Informații Militare a Armatei.

Eligibilitatea pentru MOS 35Q

După cum vă puteți imagina, nu este ușor să vă calificați pentru a fi analist cripto. În primul rând, veți avea nevoie de un scor minim de 112 în domeniul tehnic calificat (ST) al testelor pentru bateriile de aptitudini profesionale ale serviciilor armate (ASVAB).

De asemenea, va trebui să vă calificați pentru o autorizație de securitate super secretă, datorită naturii sensibile a muncii efectuate de MOS 35Q. Trebuie să fiți cetățean american și să aveți un dosar fără condamnări sau arestări pentru infracțiuni sau antecedente de abuz de droguri sau alcool.

Solicitanții de top secret completează chestionarul Departamentului de Apărare, care necesită un istoric detaliat al angajării, fostele reședințe și orice călătorie în străinătate. Finanțele tale vor fi investigate și se așteaptă să furnizezi referințe care pot garanta personajul tău.

Și, în sfârșit, pentru a obține această autorizație secretă, vei fi supus unor examene medicale și psihologice, care pot include un test poligraf. Veți fi testat și pentru droguri ilegale.

Ocupații civile similare cu MOS 35Q

O mare parte din munca pe care o veți face în această slujbă în Armată este specifică armatei. Dar autorizația de securitate extrem de secretă vă va ajuta să vă calificați pentru o carieră în agenții guvernamentale, cum ar fi Agenția Națională de Securitate sau FBI. Rețineți că autorizațiile super secrete ale DoD sunt valabile timp de cinci ani înainte de a trebui reînnoite (ceea ce implică o altă investigație).

Revizuirea francizei Molly Maid: costuri și informații

Curățenia rezidențială a devenit una dintre industriile cu cea mai rapidă creștere din țară. Potrivit estimărilor, peste 10 milioane de gospodării folosesc servicii casnice plătite. Molly Maid se apropie de 20 de miliarde de dolari în vânzări anu...

Citeste mai mult

40 de moduri diferite de a-ți mulțumi la locul de muncă

Recunoașterea angajaților este cel mai bine abordată creativ. Deși banii sunt o modalitate importantă de a vă mulțumi, odată ce banii sunt cheltuiți, sunt ușor de uitat. Este ca și cum recunoașterea nu s-a întâmplat niciodată. Idei despre moduri d...

Citeste mai mult

Top site-uri de angajare legale

Consiliile de angajare online și listele de locuri de muncă sunt una dintre cele mai simple modalități de a localiza locurile de muncă actuale, inclusiv cele din domeniul juridic. Unele se adresează în mod special la locurile de muncă în drept, î...