Descrierea postului judecător: salariu, abilități și altele

Judecătorii să interpreteze și să aplice legile și precedentele pentru a determina rezultatele sau pentru a lua decizii în chestiuni juridice. Adesea, ei supraveghează procesele, audierile și alte proceduri judiciare pentru a se asigura că sunt tratate corect în conformitate cu legea. Unii judecători sunt numiți, iar alții sunt aleși.

Îndatoririle și responsabilitățile judecătorului

Postul necesită, în general, capacitatea de a face următoarele:

  • Interpretați legea pentru a determina cum va decurge un proces
  • Interpretarea și aplicarea legilor sau a precedentelor pentru a ajunge la judecăți și pentru a rezolva disputele dintre părți sau pentru a determina rezultatul altor tipuri de probleme
  • Instruiți jurații cum să ia în considerare faptele din probele prezentate în procese
  • Citiți și evaluați informațiile din moțiuni, cereri de revendicare, înregistrări și alte documente
  • Scrieți opinii, decizii și instrucțiuni cu privire la cazuri, pretenții și dispute
  • Prezidează audierile administrative și citește argumentele opuse
  • Participați la negocieri de înțelegere sau de recunoaștere a vinovăției înaintea procesului
  • Desfășurarea procedurilor preliminare în cauzele penale
  • Aprobați mandatele de percheziție și arestare

Judecătorii prezidează cauzele care ar putea implica infracțiuni rutiere, neînțelegeri civile sau dispute de afaceri. Când un juriu trebuie să decidă rezultatul, un judecător emite instrucțiuni cu privire la legile aplicabile și ascultă verdictul.

Salariul judecătorului

Salariul unui judecător poate varia în funcție de locație, experiență și dacă lucrează pentru guvernul federal, de stat sau local.

  • Salariul mediu anual: 133.920 USD (judecători/judecători magistrați); 99.850 USD (judecători de drept administrativ)
  • Primul salariu anual de 10%: 193.330 USD (judecători/judecători magistrați); 169.640 USD (judecători de drept administrativ)
  • Salariul anual de jos 10%: 34.790 USD (judecători/judecători magistrați); 45.120 USD (judecători de drept administrativ)

Sursă: Biroul de Statistică a Muncii din SUA, 2018.

Majoritatea judecătorilor vin în bancă din cariere ca avocați, dar în unele state, non-avocații pot fi judecători cu jurisdicție limitată.

  • Educaţie: Pentru a deveni avocat, trebuie să obțineți o diplomă profesională în drept, de obicei un Juris Doctor (JD) de la o facultate de drept, după ce ați obținut mai întâi o diplomă de licență. Vă puteți aștepta să petreceți patru ani lucrând la diploma de licență, urmați de trei ani la facultatea de drept. Programele de licență în drept includ cursuri precum dreptul constituțional, contractele, dreptul proprietății, procedura civilă și scrisul juridic.
  • Licențiere: În multe state, judecătorii trebuie să fie autorizați să practice avocatura și trebuie să fie membri ai baroului acelui stat.
  • Examene: Pe lângă obținerea unei diplome în drept, judecătorii federali de drept administrativ trebuie să promoveze un examen competitiv de la Oficiul SUA pentru Managementul Personalului.
  • Formare suplimentară: Toate statele oferă noilor judecători educație și formare judiciară care durează aproximativ trei săptămâni. Unele state impun judecătorilor să urmeze cursuri de educație continuă în timp ce lucrează pe bancă.

Abilități și competențe ale judecătorului

Cei care vor să devină judecători trebuie să aibă anumite calități, numite și abilități soft. Ei includ:

  • Ascultare: Judecătorii trebuie să fie capabili să asculte cu atenție ceea ce spun participanții în timpul proceselor și audierilor.
  • Gândire critică: Capacitatea de a evalua cu atenție informațiile atunci când luați o decizie este esențială.
  • Rezolvarea problemelor: Judecătorii trebuie să fie capabili să recunoască, să identifice și apoi să rezolve problemele.
  • Înțelegerea citirii: Judecătorii trebuie să fie capabili să înțeleagă documente complexe.
  • Comunicare verbala: Este imperativ ca instrucțiunile pe care judecătorii le oferă în timpul unei audieri sau al unui proces să fie clare.
  • Scriere: Judecătorii trebuie să scrie clar deciziile și instrucțiunile.

Biroul de Statistică a Muncii din SUA estimează că creșterea locurilor de muncă pentru judecători va fi de 5% față de 2016 și 2026, ceea ce este puțin mai mică decât creșterea medie a locurilor de muncă de 7% pentru toate ocupațiile.

Concertele bugetare ale guvernului ar putea limita creșterea locurilor de muncă pentru judecătorii care lucrează pentru agențiile guvernamentale locale, statale și federale.

Cea mai mare parte a muncii unui judecător se desfășoară în birouri și săli de judecată. Adesea, ei trebuie să stea în aceeași poziție în instanță sau în sala de ședințe pentru perioade lungi de timp și să acorde o atenție deosebită procedurilor tot timpul. Unii judecători pot fi obligați să călătorească la diferite tribunale.

Unii judecători lucrează în general în timpul zilei lucrătoare, dar multe instanțe au și ore de seară și de weekend. Uneori, judecătorii trebuie să emită mandate și ordine de restricție și în timpul orelor care nu sunt de lucru, inclusiv în timpul nopții și în weekend.

Persoanele interesate să devină judecător ar putea lua în considerare și următoarele locuri de muncă, listate cu salariul lor mediu:

  • Arbitru, Mediator sau Conciliator: $62,270
  • Avocat: $120,910
  • Detectiv privat sau anchetator: $50,090

Discursul „surpriză” al domnișoarei de onoare este neașteptat și amuzant

Ne place un discurs bun de domnișoară de onoare, iar acesta de la @speechsavvy este la punct!În videoclip, domnișoara de onoare se pregătește să-și țină discursul către tinerii căsătoriți. Se aude un cântec, iar ea începe să zboare pe melodie. Ea ...

Reacția neașteptată a tatălui la despărțirea fiicei sale este totul

Este greu când familiei tale nu-i place persoana cu care te întâlnești. Iar când despărți se întâmplă, familia ta nu are nicio problemă să-ți spună cât de bucuroși sunt că s-a terminat. @barstoolsports a distribuit un videoclip cu un tată care toc...

Citeste mai mult

Articole de Natalie Hoage

DESPRENatalie este soție, mamă, scriitoare și cititoare pasionată. Ea scrie și creează conținut online din 2010. De la sarcină la educație, acasă și grădină, la mâncare și divertisment, ea a scris pentru multe site-uri web și bloguri. Ea a lucrat ...