Descrierea postului de avocat al orașului: salariu, abilități și altele

Avocații orașului sfătuiesc conducerea guvernului municipal cu privire la aspectele legale care pot avea impact asupra orașului. Ei trebuie să cunoască bine legea statului care reglementează crearea și funcționarea guvernelor municipale. În plus, avocații orașului trebuie să cunoască legea referitoare la resursele umane, ședințele deschise, înregistrările deschise, contractele, taxele și cazierele judiciare.

În funcție de forma de guvernare a orașului, avocatul orașului poate raporta la primar, Consiliul municipal, sau managerul orașului.

Atribuții și responsabilități ale avocatului orașului

Postul necesită, în general, capacitatea de a îndeplini următoarele sarcini:

  • Consiliază liderii orașului cu privire la chestiuni legate de etică, personal, ordonanțe, contracte, utilizarea terenului, taxe și finanțe
  • Rămâneți la curent cu modificările aduse legilor statale și federale care afectează orașul
  • Informați oficialii aleși corespunzători și personalul orașului pe măsură ce legile sunt dezbătute în legislatura statului sau în Congres
  • Proiectele de legi și contracte ale orașului
  • Revizuiți toate contractele și memorandumurile pentru a vă asigura că interesele legale ale orașului nu sunt compromise

Un avocat al orașului funcționează ca consilier juridic al orașului într-un mod similar cu modul în care orice alt avocat și-ar consilia clienții. Orașele mai mari au departamente juridice pe care le conduce un avocat al orașului. Orașele mai mici au un avocat local în personal sau contract cu o firmă de avocatură specializată în dreptul municipal. Unele firme de avocatură își desfășoară toate activitățile reprezentând entități guvernamentale, cum ar fi orașe, județe și districte școlare.

Când modificările aduse legislației orașului sunt în fața unui consiliu municipal, avocatul orașului îi sfătuiește pe membrii consiliului cu privire la problemele juridice legate de modificare. Sfatul procurorului orașului poate include opinii despre dacă schimbările sunt bune de politică, dar cele mai importante elemente sunt dacă modificările sunt permise în conformitate cu legislația statală și federală și dacă orașul se expune la riscuri juridice prin efectuarea schimbări.

Salariu de avocat al orasului

De obicei, avocații guvernamentali câștigă mai puțini bani decât avocații din sectorul privat. Salariul unui avocat de oraș este foarte corelat cu dimensiunea orașului.

  • Salariul mediu anual: $94,000
  • Primul salariu anual de 10%: $152,000
  • Salariul anual de jos 10%: $50,000

Sursă: PayScale, 2019.

Când intervievați pentru un post de avocat al orașului, uitați-vă la salariile actualului administrator al orașului, fostului avocat al orașului și șefilor de departamente ale orașului pentru a vă pregăti pentru negocierile salariale.

Avocații orașului trebuie să dețină un doctorat în drept și să fie autorizați să practice dreptul în statul în care se află orașul.

  • Educaţie: Obținerea unui doctorat în drept necesită de obicei cel puțin șapte ani de studii cu normă întreagă: patru ani de studii universitare, urmați de trei ani de facultate de drept. Cursurile de licență includ adesea engleză, vorbit în public, guvern, istorie, economie și matematică. Majoritatea statelor cer avocaților să obțină o diplomă de doctor în drept de la o facultate de drept acreditată de Asociația Avocaților Americani.
  • Licențiere: Avocații trebuie să susțină și să treacă examenele de licență numite examenele baroului pentru statele în care doresc să lucreze. Alte cerințe variază în funcție de stat și jurisdicție.

Abilități și competențe de avocat al orașului

Pentru a avea succes în acest rol, veți avea nevoie, în general, de următoarele abilități:

  • Abilități de cercetare: Deoarece avocații orașului trebuie să ofere sfaturi pe o gamă largă de subiecte juridice, ei trebuie să fie calificați în cercetarea juridică.
  • Abilități de comunicare: Avocații orașului trebuie să fie capabili să prezinte și să explice clar informații complexe verbal și în scris.
  • Abilități de rezolvare a problemelor: Avocatul orașului va trebui să ajute la rezolvarea unei serii de probleme care vor avea impact asupra orașului.

Biroul de Statistică a Muncii din SUA prevede că numărul de locuri de muncă pentru toate tipurile de avocați va crește cu 8% prin 2026, ceea ce este puțin mai rapid decât creșterea generală a ocupării forței de muncă de 7% pentru toate ocupațiile din țară.

Avocații orașului lucrează în birouri, dar de obicei trebuie să călătorească pentru întâlniri, tribunal și alte chestiuni ale orașului. Aceasta poate fi o muncă de mare presiune, în funcție de ceea ce se întâmplă în oraș.

Potrivit Biroul de statistici al Muncii din SUA, majoritatea avocaților lucrează cu normă întreagă și mai mult de 40 de ore pe săptămână. Avocaților orașului li se cere adesea să lucreze dincolo de orele normale de lucru.

Persoanele care sunt interesate să devină un avocat al orașului pot lua în considerare și alte cariere cu aceste salarii medii:

  • Arbitru sau mediator: 62.270 USD
  • Judecător sau ofițer de audieri: 117.190 USD
  • Paralegal sau asistent juridic: 50.940 USD

Sursă: Biroul de Statistică a Muncii din SUA, 2017.

Cum să obțineți postul

Procesul de selecție pentru un avocat local depinde în mare măsură de oraș și de locul în care se încadrează postul de avocat local în organizație. Atunci când avocatul orașului este un angajat cu normă întreagă a orașului, un oraș va folosi adesea o firmă de căutare executivă pentru a rafina lista de candidați la o listă mai mică de finaliști. Firma de vânătoare de capete poate ajuta, de asemenea, liderii orașului în selecția finală.

Procesul de selecție pentru un avocat al orașului constă adesea în verificări ale antecedentelor, verificări ale referințelor și interviuri. Un oraș va efectua verificări ale antecedentelor și referințelor înainte de a contacta candidații pentru interviuri.

La interviul pentru un post de avocat al orașului, un finalist ar trebui să se pregătească pentru întrebări despre rolul unui oraș avocat, modul în care candidatul comunică cu clienții și ce experiență are candidatul în relațiile cu municipalitatea probleme legale.

Prezentare generală a unui specialist în respirație al armatei (MOS 68V)

Specialistul respirator asista la conducerea unei unitati respiratorii sau administreaza aparatul respirator terapie și efectuează teste ale funcției pulmonare sub supravegherea unui medic sau asistent medical anestezist. Îndatoririle îndeplinit...

Informații despre job-ul lingvist criptologic al armatei (35P)

Un analist criptologic (MOS 35P) din armata SUA identifică comunicațiile în limbi străine folosind echipamente de semnalizare. Importanța acestui job este crucială, mai ales importantă în situațiile de luptă din țări străine, unde capacitatea de ...

Army Parachute Rigger (MOS 92R) Descrierea postului: salariu, abilități și altele

Riggeri de parașute, clasificați ca specialitatea ocupaţională militară (MOS) 92R, supraveghează sau împachetează și repara mărfuri și parașute pentru personal. De asemenea, ei montează echipamente și furnizează containere pentru lansarea aerului...