Epidemiolog veterinar Descrierea postului: Salariu și altele

Epidemiologii veterinari sunt medici veterinari de specialitate care se concentrează asupra focarelor de boli la populațiile de animale. Ei au pregătire avansată în monitorizarea, controlul și prevenirea bolilor la animale.

Epidemiologii veterinari pot găsi locuri de muncă la o varietate de angajatori, cum ar fi laboratoare de cercetare, instituții academice și corporații private (cum ar fi companiile farmaceutice). Organizațiile guvernamentale, cum ar fi U.S. Food & Drug Administration, angajează, de asemenea, mulți epidemiologi pentru a monitoriza transmiterea bolilor în specii de animale și pentru menținerea sănătății publice.

Atribuțiile și responsabilitățile medicului epidemiolog veterinar

Acest loc de muncă necesită, în general, capacitatea de a îndeplini următoarele sarcini:

  • Studiați transmiterea bolii și modelele de apariție.
  • Determinați vectorul prin care se răspândește o boală.
  • Determinați cum să tratați și să controlați boala.
  • Monitorizați eficacitatea programelor de vaccinare.
  • Modele de studiu ale rezistenței la medicamente patogene.
  • Evaluați preocupările de sănătate publică legate de carne, păsări de curte, pește și alte produse alimentare de origine animală.

Epidemiologii veterinari se bazează adesea pe medicii veterinari și pe personalul acestora pentru a obține date despre focarele bolii. Ei analizează datele pentru a trage concluzii despre boală și despre modul în care se răspândește. Apoi, ei elaborează un plan pentru a trata și a limita eficient răspândirea bolii. Ei pot, de asemenea, să efectueze cercetări și să contribuie la literatura științifică din domeniul lor.

Salariu epidemiolog veterinar

Epidemiologii veterinari câștigă, în general, mai mulți bani decât un medic veterinar fără această specializare avansată. Următoarele cifre sunt pentru medicii veterinari în general. Cifrele orare sunt calculate pe baza unei săptămâni de lucru de 40 de ore.

  • Salariul mediu anual: 93.830 USD (45,11 USD/oră)
  • Primul salariu anual de 10%.: Mai mult de 162.450 USD (78,10 USD/oră)
  • Salariul anual de jos de 10%.: mai puțin de 56.540 USD (27,18 USD/oră)

Sursă: Biroul de Statistică a Muncii din SUA, 2018.

Epidemiologia este una dintre multe specialități în care medicii veterinari pot obține certificarea consiliului. În acest caz, certificarea vine prin Colegiul American de Medicină Preventivă Veterinară (ACVPM).

  • Licență veterinară (DVM).:Epidemiologii veterinari trebuie să realizeze a doctor în medicină veterinară (DVM) grad. După ce a primit licența de a practica medicina, un veterinar poate începe să îndeplinească cerințele care vor conduce să accepte certificarea în domeniul de specialitate al epidemiologiei, dacă sunt interesați să urmărească acest lucru bulevard. Opțiunile în afara certificării consiliului includ programe speciale de formare cu agenții guvernamentale sau diplome avansate, cum ar fi un master în sănătate publică sau un doctorat în epidemiologie.
  • Certificarea consiliului: Pentru a fi eligibil pentru a lua examenul de certificare de bord de la ACVPM, un candidat trebuie să fie autorizat legal pentru a practica medicina veterinară. Potrivit site-ului ACVPM, aceștia trebuie să aibă patru ani de experiență în domeniul epidemiologiei în cel puțin trei domenii ale medicinei preventive veterinare, să aibă „o istorie de incontestabil caracter moral și comportament profesional” și să fie sponsorizat de cineva care are deja un diplomat în epidemiologie din organizare. După promovarea acestui examen, candidatului i se acordă statutul de diplomat în specialitatea epidemiologie.
  • Educație continuă: Asociația pentru Epidemiologie Veterinară și Medicină Preventivă (AVEPM) este o organizație profesională de membru pentru cei implicați în domeniul epidemiologiei veterinare. AVEPM distribuie informații educaționale și coordonează evenimente pentru membrii săi care îi ajută să-și mențină cerințele de formare continuă.

Abilități și competențe ale medicului epidemiolog veterinar

Există anumite calități și abilități pe care un epidemiolog veterinar trebuie să le aibă dincolo de cele deja substanțiale cerute unui medic veterinar:

  • Abilități analitice și de rezolvare a problemelor: Medicii epidemiologi veterinari trag concluzii și creează soluții după ce au trecut cu privire la o mulțime de date.
  • Compasiune pentru animale și oameni: Ele previn suferința la animale și la oameni care s-ar putea infecta cu o boală care se transmite de la animale.
  • Curajos și atent: Epidemiologii veterinari pot fi în preajma animalelor bolnave și expuși la agenți patogeni care le pot dăuna. Ei trebuie să ia măsurile preventive corecte pentru a evita infectarea.

The numărul de medici veterinari în general, care include această specialitate specială, este de așteptat să crească cu 19% din 2016 până în 2026, potrivit BLS. Este mult mai rapid decât media pentru toate ocupațiile și reflectă creșterea continuă a interesului și a cheltuielilor americane pentru animalele lor de companie.

Epidemiologii veterinari sunt adesea pe teren sau într-un laborator. De asemenea, lucrează la un birou atunci când solicită sau compila date.

Majoritatea epidemiologilor lucrează la ore regulate de birou, cu excepția cazului în care un focar de boală necesită o atenție imediată.

Cum să obțineți postul

Căutați locurile de muncă la ACVPM Centru de carieră.

SCRIEȚI UN CV ȚINTIT ȘI SCRISOARE DE INTENȚIE

Creeaza o relua care vă pune în valoare punctele forte și vă diferențiază de alți candidați. Scrie un scurt, dar instructiv scrisoare de intenție care îi face pe potențialii angajatori dornici să vă întâlnească.

REPEȚAȚI ÎNTREBĂRILE DE INTERVIU PUNEȚI OBLIGENT

Multe dintre aceleași întrebări apar în timpul interviurilor cu angajații de resurse umane și managerii de angajare. Examinați aceste întrebări și modalități de a le răspunde, care vă vor impresiona intervievatorul.

Persoanele care sunt interesate să devină epidemiologi veterinari ar putea lua în considerare și următoarele cariere. Cifrele furnizate sunt salariile medii anuale:

  • Educator pentru sănătate: $46,080
  • Epidemiolog: 69.660 USD
  • Microbiolog: 71.650 USD

Sursă: Biroul de Statistică a Muncii, 2018.

Cei mai mari comercianți cu amănuntul din Marea Britanie

deoarece lanțurile de retail cu sediul în Marea Britanie au fost incluse în lista Global Powers of Retailing de anul acesta, publicată de STORES Magazine și Deloitte Touche Tohmatsu. Potrivit Deloitte pentru anul fiscal 2016, peste 90% dintre com...

Citeste mai mult

Certificarea unei sere pentru agricultura ecologică

Nu numai că o operațiune de agricultură cu efect de seră poate fi certificată ca fiind ecologică, ci, de fapt, o seră ecologică Producția de legume, ierburi și flori este o practică obișnuită și populară de către fermierii și piața ecologică cert...

Citeste mai mult

Cum să scrii întrebări bune de interviu pentru povestea ta

Întrebările la interviu pe care le pui intervievatului tău pot crea sau sparge articolul din revistă. Deși s-ar putea să ai câteva întrebări bune pe loc, ești garantat că vei pierde unele aspecte cheie ale poveștii dacă nu ești pregătit să sondaț...