Descrierea postului de transcriptor medical: salariu, abilități și altele

Transcriptorii medicali traduc înregistrările dictate de la medici și alți profesioniști medicali în rapoarte scrise, corespondență și documente. Cei care lucrează în cabinetele medicilor ar putea avea și sarcini administrative suplimentare. Un titlu alternativ de post pentru această ocupație este specialist în documentație medicală.

Aproximativ 57.400 de oameni lucrau ca transcriptori medicali în 2016.

Atribuții și responsabilități ale transcriptorului medical

Următoarele sarcini de serviciu sunt cele mai frecvente, deși unele ar putea să nu se aplice în funcție de nevoile și dorințele angajatorului.

  • Transcrieți dictarea medicului privind vizitele la cabinetul medical, inclusiv corespondența primită.
  • Utilizați echipamente de procesare a textului, dictare și transcriere.
  • Primiți, dosarați și stocați materiale după cum este necesar.
  • Primiți comenzile și solicitările de laborator primite și introduceți datele clinice relevante în aplicațiile software necesare.
  • Examinați și editați rapoartele transcrise și materialul dictat pentru ortografie, gramatică, claritate, coerență și terminologie medicală adecvată.
  • Identificați greșelile din rapoarte și verificați cu medicii pentru a obține informațiile corecte.
  • Prioritizează rapoartele dictate pe baza nivelului de continuitate a nevoilor de îngrijire.

Unii transcriptori medicali care lucrează de acasă ar avea mai puține sarcini legate de birou, dar sunt mai probabil să fie plătiţi în funcţie de volumul de muncă pe care îl produc, spre deosebire de un tarif orar sau salariu.

Salariu Transcriptionist Medical

Salariul este rezonabil de respectabil, având în vedere că această carieră nu necesită o diplomă de licență.

  • Salariul mediu anual: 34.770 USD (16,72 USD/oră)
  • Primul salariu anual de 10%: Mai mult de 51.780 USD (24,89 USD/oră)
  • Salariul anual de jos 10%: Mai puțin de 21.840 USD (10,50 USD/oră)

Sursă: Biroul de Statistică a Muncii din SUA, 2018.

Unii transcriptori medicali sunt plătiți în funcție de volumul de muncă pe care îl transcriu.

Această carieră necesită educație moderată, iar certificarea poate fi de ajutor.

  • Educaţie: Un certificat de un an sau o diplomă de asociat ar putea să nu fie solicitat de fiecare angajator, dar cu siguranță poate fi util. Programele sunt disponibile la colegiile comunitare și scoli vocationale, sau prin programe de învățare la distanță. Cursurile includ anatomie, terminologie medicală, aspecte juridice legate de documentația privind îngrijirea sănătății și gramatica și punctuația engleză. Studenții primesc adesea și formare la locul de muncă.
  • Certificare: Voluntar certificare vă poate îmbunătăți perspectivele de angajare, dar nici nu este obligatoriu. Un proaspăt absolvent sau cineva cu mai puțin de doi ani de experiență în îngrijirea acută poate deveni un transcriptor medical înregistrat (RMT) după ce a trecut un test administrat de Asociația pentru Integritatea Documentației de Sănătate (AHDI). Cu mai mult de doi ani de experiență în îngrijirea acută și după ce ați trecut un alt examen, puteți deveni un transcriptor medical certificat (CMT).

Abilități și competențe de transcriptor medical

Anumite aptitudini și trăsături personale pot merge foarte mult în această ocupație.

  • Gramatică: Trebuie să transcrieți verbiajul uneori incorect într-o formă gramaticală adecvată.
  • Competență calculator: În special, ar trebui să fii familiarizat cu software-ul de procesare a textului, cum ar fi Microsoft Word.
  • Abilități de gândire critică: Trebuie să fiți capabil să identificați inexactitățile și inconsecvențele în schițele finale. Toată lumea face greșeli uneori, mai ales sub presiune.
  • Abilități de gestionare a timpului: Termenele limită pot fi scurte, așa că poate fi util dacă aveți talent de a folosi pe deplin fiecare moment la dispoziția dumneavoastră.

Biroul de Statistică a Muncii prezice un sărac perspective de muncă pentru această ocupație datorită progreselor tehnologice așteptate. Se preconizează că ocuparea forței de muncă va scădea cu aproximativ 3% între 2016 și 2026.

După dobândirea experienței, ați putea avansa într-o poziție de supervizare. Puteți deveni un tehnician de înregistrări medicale și informații despre sănătate, codificator medical sau administrator de dosare medicale și informații despre sănătate cu educație și formare suplimentară.

Cei mai mulți transcriptori medicali lucrează pentru spitale, cabinete de medici și pentru companii care oferă servicii de transcriere pentru industria sănătății, dar mulți lucrează din confortul casei lor. Ei preiau munca și o trimit electronic.

În ambele cazuri, munca poate fi oarecum stresantă, cu termene limită strânse și puțin sau deloc loc de eroare.

Transcriptorii medicali lucrează de obicei cu normă întreagă, cu aproximativ o treime angajați în locuri de muncă cu normă parțială.

Cei care lucrează de acasă au flexibilitatea de a decide când vor lucra, fie că este în timpul programului obișnuit de lucru, noaptea sau în weekend.

Câteva locuri de muncă similare implică și profesia medicală, iar unele se bazează mai mult pe memorializarea datelor generale.

  • Funcționar de informații: $34,520
  • Tehnician în evidență medicală: $40,350
  • Asistent medical: $33,610

Surse: Biroul de Statistică a Muncii din SUA, 2018.

Descrierea postului de administrator de rețea: salariu, abilități și altele

Administratorii de rețea gestionează rețelele de computere ale unei organizații. Aceștia sunt uneori denumiți ca administratori de sistem sau de sistem, managerii IT, sau administratori LAN. Domeniile lor de expertiză includ rețelele locale (LAN)...

Citeste mai mult

Tot ce trebuie să știți despre a deveni inginer

Ingineri să folosească cunoștințele lor despre principiile științifice și matematice pentru a rezolva probleme tehnice. Ei lucrează într-o varietate de discipline, inclusiv civil, de mediu, chimic, mecanic, inginerie electrică și petrolieră. Vrei ...

Citeste mai mult

Cum să lucrezi pentru CIA: vrei să fii spion?

Ți-ar plăcea să fii spion? Shhhh! Nu răspunde la asta. Agenția considerată de obicei sinonimă cu spionajul în numele guvernului Statelor Unite, CIA (Central Intelligence Agency), are două reguli precise pentru solicitanți. Nu spune nimănui că apl...