Descrierea postului de planificator financiar, salariu, abilități și altele

Un planificator financiar sfătuiește persoanele în gestionarea finanțelor personale. Mulți planificatori lucrează independent sau în firme mici, deși firmele de servicii financiare mai mari fie adaugă planificatori financiari la personalul lor, fie insistă ca consilieri financiari sau consultanții financiari devin și ei certificați ca planificatori financiari.

Un planificator financiar se ocupă de chestiuni precum:

  • Economisirea pentru pensie
  • Economisirea pentru facultate
  • Economisire pentru achiziționarea casei sau a mașinii
  • Bugetarea
  • Controlul cheltuielilor
  • Împrumutarea
  • Investind

Un planificator financiar îi ajută pe clienți să creeze bugete personale, să controleze cheltuielile, să stabilească obiective pentru economisire și să implementeze strategii pentru acumularea de avere. Ei pot avea relații de lucru cu consilieri financiari, administratori de investiții sau companii de fonduri mutuale, utilizând acești specialiști pentru investiția efectivă a fondurilor clienților lor.

Jobul presupune să fiți la curent cu evoluțiile produselor financiare,

Legea taxelor, și strategii pentru managementul financiar personal, în special în ceea ce privește planurile de pensionare și moșteniri. Succesul necesită și capacitate de vânzare, atât în ​​achiziția de noi clienți, cât și în dezvoltarea de noi idei pentru îmbunătățirea situației financiare a clienților existenți.

Atribuțiile și responsabilitățile planificatorului financiar

Responsabilitățile obișnuite ale unui planificator financiar includ:

  • Furnizarea de servicii de planificare financiară, asigurări și investiții clienților
  • Asigurarea că înregistrările clienților sunt păstrate și actualizate
  • Cultivarea și menținerea relațiilor continue cu clienții, urmărindu-le succesele și ținându-i informați cu privire la orice schimbări care le-ar putea afecta finanțele
  • Acționează ca o legătură între client și alți profesioniști financiari
  • Îndrumarea clienților prin analiza financiară personală, inclusiv stabilirea obiectivelor
  • Asistarea clienților cu gestionarea proprietății, declarații fiscale, bugete sau alte sarcini financiare

Salariu planificator financiar

Planificator financiar salarii variază în funcție de dacă lucrați pentru o instituție financiară sau sunteți în practică privată. Alți factori determinanți includ domenii de expertiză, certificări și grade:

  • Salariul mediu anual: 62.000 USD (22.72 USD/oră)
  • Primul salariu anual de 10%: 112.000 USD (50,00 USD/oră)
  • Salariul anual de jos 10%: 40.000 USD (13,23 USD/oră)

Cerințe și calificări educaționale

Pentru a deveni un planificator financiar, educația poate juca un rol important.

  • A diplomă de licență este cerința educațională minimă așteptată de la un planificator financiar.
  • Lucrări de curs în finanțe, contabilitate sau economie este utilă, dar nu este obligatorie.
  • Un Master în Administrarea Afacerilor (MBA) gradul te poate face un candidat deosebit de dorit, în funcție de firmă.

Cerințele legale pentru funcționarea ca planificator financiar variază în funcție de stat. Cu toate acestea, chiar și în statele în care nu este obligatoriu, promovarea examenului pentru a deveni un planificator financiar certificat (CFP) este foarte recomandabilă. Desemnarea CFP vă crește credibilitatea și capacitatea de comercializare pentru potențialii angajatori și clienți.

Potrivit Certified Financial Planner Board of Standards Inc. (Consiliul CFP), pentru a deveni certificat, trebuie să îndepliniți următoarele cerințe:

  • Educaţie: Finalizarea unei diplome de nivel universitar în planificarea financiară personală sau a unui echivalent acceptat de CFP Board, inclusiv absolvirea unui curs de dezvoltare a planului financiar (capstone). înregistrat la Consiliul CFP.
  • Examinare: O diplomă de licență este o condiție a certificării inițiale, cu toate acestea, nu trebuie îndeplinită înainte de înregistrarea la examen.
  • Experienţă: Deoarece certificarea CFP indică clienților capacitatea dumneavoastră de a oferi planificare financiară fără supraveghere, Consiliul CFP vă cere să aveți 6.000 de ore de experiență prin calea standard sau 4.000 de ore de experiență prin calea de ucenicie care îndeplinește cerințe.
  • Etică: În calitate de planificator financiar certificat, trebuie să fiți de acord să urmați standardele înalte de etică și practică prezentate în Standardele de conduită profesională ale Consiliului CFP. Pe lângă verificarea antecedentelor, va trebui să completați o cerere de certificare CFP pe care va trebui să dezvăluiți informații despre antecedentele dvs.

Abilități și competențe de planificator financiar

Planificatorii financiari au nevoie de un sortiment de calități pentru a-și îndeplini munca în mod optim:

  • Abilitati analitice si de rezolvare a problemelor: Abilitatea de a analiza datele financiare ale pieței și de a oferi consultanță financiară adecvată clienților
  • Abilități excepționale de comunicare, prezentare și negociere
  • Abilități de comunicare și interpersonale: Abilitatea de a solicita noi afaceri, de a crea relații cu asociații și de a gestiona relațiile cu clienții
  • Organizat și orientat către detalii: Alocarea corectă a timpului necesar pentru a gestiona finanțele și riscurile fiecărui client și verificarea detaliilor pentru a minimiza probabilitatea de eroare

Locurile de consiliere financiară, în care este clasificată planificarea financiară, sunt de așteptat să continue să crească cu 15% până în 2026, potrivit Biroul de Statistică a Muncii. Subcategoria de planificare financiară tinde să urmărească îndeaproape tendința de consiliere financiară în ansamblu.

Planificatorii financiari lucrează de obicei în firme de investiții sau bănci. Alții lucrează pe cont propriu sau lucrează în grupuri mici, independente de practică. Munca lor le poate cere să călătorească, cum ar fi participarea la conferințe, predarea cursurilor de finanțe, vizitarea clienților și participarea la evenimente de networking pentru a atrage noi clienți.

Timpul este foarte variabil și depinde de tipul de practică, volumul de muncă al clientului și timpul și efortul necesar pentru a câștiga noi clienți. Astfel, poate varia de la un efort part-time de sub 40 de ore pe săptămână până la unul care depășește cu mult 40 de ore.

Pentru a se potrivi cu programul clienților lor, planificatorii financiari trebuie să fie disponibili pentru întâlniri și consultații telefonice seara și în weekend. În plus, pot fi necesare ore mai lungi pentru a efectua analize, cercetare și educație continuă.

Cei interesați de o carieră de planificare financiară ar putea dori, de asemenea, să ia în considerare aceste poziții similare, împreună cu salariul mediu:

  • Planificator financiar certificat: 66.499 USD
  • Director financiar: 130.181 USD
  • Consilier financiar: $58,660
  • Asistent consilier financiar: $41,874
  • Analist financiar: $59,422
  • Consultant financiar: $66,314
  • Consultant de investitii: $67,492
  • Manager de portofoliu: $84,635
  • Bancher privat: $69,721
  • Ofițer de încredere: $66,090

Sursă: PayScale, martie 2019

Cum să obțineți postul

Un număr de site-uri web de carieră includ liste de locuri de muncă pentru planificatorii financiari, iHireFinance prezintă poziții de planificator financiar. Alte site-uri de locuri de muncă includ LinkedIn, Într-adevăr, și CareerBuilder. Aceste site-uri oferă, de asemenea, sfaturi pentru scrierea CV-ului și a scrisorii de intenție, precum și pentru obținerea și stăpânirea unui interviu.

STGIURI

Căutați stagii de la diverse firme de planificare financiară din zona dvs. și lucrați cu diferite firme pentru a determina tipul de firmă și afacere care se potrivește obiectivelor dvs. de carieră.

REȚELE

Calitatea de membru la organizații cheie oferă oportunități de creare de rețele care pot duce la un loc de muncă. The Asociația de planificare financiară (FPA) și Asociația Națională a Consultanților Financiari Personali (NAPFA) GENESIS oferă astfel de oportunități.

Cum să publicați cărți pentru copii pe Amazon Kindle

Cărțile pentru copii sunt una dintre cele mai plăcute și mai profitabile nișe în care un autor aspirant poate scrie și este una dintre cele mai populare moduri de a a face bani online. În lumea noastră în ritm rapid, în care conținutul online es...

Citeste mai mult

Cum să câștigi și să purtați insigna armată pentru fitness

Pentru Membrii serviciului armatei, să obțină un punctaj bun la testul de fitness bianual este o cerință pentru a ajunge la rang și, în unele cazuri, a rămâne în serviciu. Cu toate acestea, există membri care obțin un scor peste medie la testul d...

Citeste mai mult

Cele mai bune site-uri pentru crowdfund muzica

Unul dintre cele mai mari site-uri pentru muzică de crowdfunding, PledgeMusic se consideră o modalitate mai bună pentru artiști de a se angaja cu/de a construi o bază de fani. PledgeMusic spune că peste 80% dintre proiectele de crowdfunding muzi...