Descrierea postului de arhivar: salariu, abilități și altele

Un arhivar evaluează și cercetează înregistrările și documentele pentru a determina importanța și valoarea potențială a acestora. Apoi, păstrează și cataloghează aceste materiale, astfel încât oamenii să le poată accesa în viitor, asigurându-se că nu sunt pierdute și uitate.

Majoritatea arhiviștilor au experiență într-un anumit tip de document, cum ar fi manuscrise, fotografii, hărți, site-uri web, filme și înregistrări audio. Specialiștii care lucrează cu documente și fotografii sunt numiți conservatori. Unii arhivisti sunt specializați într-o anumită zonă a istoriei.

Un arhivar poate oferi, de asemenea, informare publicului. Ea ar putea coordona tururi, prelegeri, cursuri și ateliere de lucru.

Peste 6.000 de oameni au fost angajați ca arhivisti în 2017.

Atribuțiile și responsabilitățile arhivistului

Unele sarcini tipice ale angajatorilor specificate în anunțurile online de pe Indeed.com includ:

  • Facilitează achiziția, conservarea, aranjarea, descrierea și accesul la materialele naște-digitale
  • Creați fișiere de cercetare a patrimoniului relevante pentru obiectivele de afaceri
  • Asistați personalul, cercetătorii și stagiarii interesați să acceseze Arhivele
  • Evaluați materialele, determinați problemele de conservare și conservare și determinați cele mai bune practici pentru rezolvarea problemelor
  • Organizarea, conservarea și descrierea completă a colecției
  • Predați sesiuni de instruire în arhivă, creați exponate și implicați-vă în alte activități de informare
  • Menține și actualizează baza de date de arhivă

Tehnicienii arhivelor ajută arhiviștii cu localizarea și conservarea artefactelor și înregistrărilor.

Sursă: Indeed.com

Salariu arhivar

  • Salariul mediu anual: 51.760 USD (24,88 USD/oră)
  • Primul salariu anual de 10%: 89.710 USD (43,13 USD/oră)
  • Salariul anual de jos 10%: 31.140 USD (14,97 USD/oră)

Sursă: Biroul de Statistică a Muncii din SUA, 2017.

Majoritatea posturilor de arhivist necesită cel puțin o diplomă de licență, chiar și pentru locuri de muncă la nivel de intrare.

  • Educaţie: probabil că veți avea nevoie de o diplomă de master în istorie, istoria artei, biblioteconomie sau managementul înregistrărilor. Unele școli oferă diplome de master în special în știința arhivistică. De obicei, sunt necesare și cursuri de tehnici de arhivă. Când lucrați într-o anumită industrie sau tip de colecție, este posibil să aveți nevoie și de cunoștințe în acest domeniu. un doctorat. poate fi necesar pentru angajarea în unele colegii și universități.
  • Certificare: Un arhivar poate primi certificare voluntară de la Academia Arhiviștilor Autorizați. Veți avea nevoie de o diplomă de master și de cel puțin un an de experiență pentru a deveni un Arhivar certificatși trebuie să promovați un examen scris. Această desemnare vă poate face un candidat pentru un loc de muncă mai accesibil.

Stagiile și efectuarea de activități de voluntariat pot fi, de asemenea, foarte utile.

Sursă: Societatea Arhivistilor Americani

Abilități și competențe de arhivist

Pe lângă abilitățile tehnice necesare care pot fi învățate în procesul de obținere a diplomei, succesul în această ocupație depinde de a avea anumite abilități soft:

  • Abilitati analitice: Trebuie să fiți capabil să determinați originea, importanța și starea materialelor, astfel încât să puteți decide ce articole să păstrați.
  • Aptitudini organizatorice: Abilitățile organizatorice sunt importante în dezvoltarea sistemelor de stocare a materialelor și de a le pune la dispoziție publicului.
  • Abilități interpersonale: Capacitatea ta de a asculta, comunica verbal, descifrați limbajul corpului și instruiți oamenii vă vor facilita interacțiunile cu publicul. S-ar putea să fii chemat să lucrezi ca parte a unei echipe.
  • Înțelegerea lecturii: Trebuie să fiți capabil să înțelegeți documentele scrise.
  • Cunoștințe informatice: aceasta include accesarea bazelor de date și a altor instrumente electronice de gestionare a documentelor.

The perspective de muncă căci această ocupație este excelentă. Biroul de Statistică a Muncii din SUA se așteaptă ca ocuparea forței de muncă să crească mai rapid decât media pentru ocupații în general între 2016 și 2026.

Aproximativ 50% dintre arhiviști lucrează pentru muzee și situri istorice. Alți 39% lucrează în servicii informaționale. Colegiile, universitățile și agențiile guvernamentale angajează, de asemenea, unii arhiviști. Majoritatea arhiviștilor lucrează în New York și Maryland, zone în care muzeele și siturile istorice sunt relativ abundente.

Arhiviștii care lucrează cu întreținerea înregistrărilor lucrează cu NASA, armata SUA, FBI și Administrația Națională a Arhivelor și Arhivelor (NARA).

Sursă: Biroul de Statistică a Muncii din SUA, 2017; Arhivele Naționale

Colegiile, universitățile și agențiile guvernamentale sunt cunoscute pentru respectarea tuturor sărbătorilor federale, precum și pentru respectarea unui program de afaceri tipic de luni până vineri.

Cheie la pachet

Cum să obțineți postul

EDUCAȚI-VĂ

The Societatea Arhivistilor Americani oferă o bază de date care poate fi căutată cu instituții de învățare care oferă educații de arhivă.

OFERĂȚI-VĂ PENTRU A ȚI PICIUL ÎN UȘĂ

The Administrația Națională a Arhivelor și Arhivelor acceptă voluntari.