Descrierea postului de tehnolog chirurgical: salariu, abilități și altele

Un tehnolog chirurgical asistă chirurgi, anestezologi, asistente medicale și alți membri ai unei echipe de sala de operație. Tehnologii chirurgicali, care pot fi numiți și tehnicieni în chirurgie sau în săli de operație sau tehnicieni de scrub, pregătesc sala de operație înainte ca operația să aibă loc. De asemenea, ei pregătesc pacienții pentru operația lor, aranjează echipamentul medical și asistă medicii în timpul procedurilor chirurgicale.

Poziția de tehnolog chirurgical este uneori confundată cu rolul de asistent chirurgical. Un asistent chirurgical este un alt membru al echipei de operație. În timp ce sarcinile unui tehnolog chirurgical se limitează de obicei la pregătirea sălilor de operație și a echipamentelor și predând instrumentele chirurgilor, asistentul chirurgical oferă asistență practică unui chirurg în timpul unei Operațiune.

Un asistent chirurgical poate ajuta la controlul sângerării pacientului, poate aplica suturi și poate folosi echipament de aspirare. Unii tehnologi în chirurgie devin asistenți chirurgicali după ce au primit o formare suplimentară la locul de muncă. Pentru a deveni asistent chirurgical, puteți, de asemenea, să finalizați un program formal de formare.

Îndatoririle și responsabilitățile tehnologului chirurgical

Ca parte a sarcinilor și sarcinilor obișnuite ale unei zile, tehnicienii chirurgicali pot efectua unele sau toate dintre următoarele:

  • Pregătiți sala de operație pentru operațiile viitoare
  • Sterilizați echipamentul și stocați orice consumabile necesare
  • Pregătiți pacienții pentru procedurile lor
  • Sterilizați echipamentele și instrumentele de mână ale chirurgilor la cererea acestora.
  • Comandați și faceți inventarul consumabilelor și păstrați fișierele și înregistrările procedurilor

Salariu tehnolog chirurgical

Salariul unui tehnolog chirurgical variază în funcție de domeniul de expertiză, nivelul de experiență, educație, certificări și alți factori.

  • Salariu mediu anual: 47.300 USD (22,74 USD/oră)
  • Primul salariu anual de 10%: peste 69.170 USD (33,25 USD/oră)
  • Salariul anual de minim 10%: mai puțin de 32.870 USD (15,8 USD/oră)

Sursa: U.S. Bureau of Labor Statistics, 2018

Pentru a lucra în acest domeniu, trebuie să îndepliniți anumite cerințe educaționale și o certificare opțională:

  • Educaţie: Veți avea nevoie de o diplomă de asociat, diplomă sau certificat în tehnologie chirurgicală. Unele școli profesionale, colegii și spitale oferă această pregătire care poate dura de la câteva luni la doi ani. Programele constau într-o combinație de educație la clasă și formare clinică. The Asociația Tehnologilor Chirurgical (AST), o asociație profesională larg recunoscută, consideră că gradul de asociat este nivelul preferat de intrare în profesie.
  • Certificare: Puteți obține certificarea ca tehnolog în chirurgie completând mai întâi un program educațional și apoi promovând un examen. Consiliul național de tehnologie chirurgicală și asistență chirurgicală (NBSTSA) si Centrul Național pentru Testarea Competenței (NCCT) ambele oferă certificare. NBSTA necesită finalizarea unui program de tehnologie chirurgicală care a fost acreditat de către Comisia de acreditare a programelor de educație pentru sănătate aliată (CAAHEP). Puteți căuta un program de tehnologie chirurgicală acreditat pe site-ul web CAAHEP (CAAHEP Accredited Program Search). NCCT cere ca cineva să finalizeze un program aprobat de acea organizație. Puține state au legi care reglementează această ocupație, dar Asociația Tehnologilor în Chirurgie a făcut lobby pentru autorizarea tehnologilor chirurgicali.

Abilități și competențe tehnolog chirurgical

Pe lângă abilitățile dure pe care le veți dobândi prin formare formală, veți avea nevoie și de următoarele abilități soft pentru a reuși în acest domeniu:

  • Ascultare activa: Această abilitate vă permite să înțelegeți instrucțiunile de la chirurgi și alți membri ai echipei de operație.
  • Atenție la detalii: Ai nevoie de capacitatea de a observa chiar și cele mai mici detalii și trebuie să fii atent la munca ta, adesea pentru perioade lungi de timp.
  • Coordonare: Trebuie să poți colabora cu alți membri ai echipei tale.
  • Rezolvarea problemelor: Va trebui să fii capabil să identifici și să rezolvi problemele.
  • Gândire critică: Trebuie să fiți capabil să cântăriți opțiunile și să alegeți pe cea mai bună atunci când încercați să rezolvați o problemă sau să luați o decizie.
  • Managementul stresului și rezistența fizică: Ar trebui să puteți sta în picioare pentru perioade lungi de timp și să puteți oferi un nivel ridicat de îngrijire, chiar și atunci când sunteți sub presiune.

Perspectivele de angajare pentru această ocupație sunt excelente. Se preconizează că ocuparea forței de muncă va crește mult mai rapid decât media pentru toate ocupațiile până în 2026. Biroul de Statistică a Muncii din SUA (BLS) o clasifică drept ocupație „Bright Outlook”.

Potrivit BLS, locurile de muncă pentru tehnologii chirurgicali sunt de așteptat să crească cu 12% în următorul deceniu față de alte ocupații. Creșterea este determinată de evoluțiile tehnologice care cresc numărul de intervenții chirurgicale efectuate, precum și de îmbătrânirea baby boomers care au nevoie de intervenții chirurgicale. Această rată de creștere se compară cu creșterea medie estimată de 7% pentru toate ocupațiile între 2016 și 2026.

Cele mai multe locuri de muncă erau în spitale, dar unele erau în centre de chirurgie ambulatorie. Mulți oameni ar putea considera că sala de operație este un loc neplăcut. Acolo ai putea fi expus la boli transmisibile și la priveliști și mirosuri inacceptabile.

Este o muncă solicitantă din punct de vedere fizic. Așteptați-vă să petreceți ore lungi pe picioare. Va trebui să mutați pacienții și echipamentul. Orele dvs. de lucru pot include nopți, weekenduri și sărbători. Schimburile durează adesea mai mult de opt ore.

Cum să obțineți postul

VIZITAȚI CENTRUL DE CARIERĂ AL SCOALA DVS

Verificați locurile de muncă și alte resurse disponibile în centrul de carieră al școlii dvs.

Uită-te la resursele de căutare de locuri de muncă, cum ar fi Indeed.com, Monster.com, și Glassdoor.com pentru posturile disponibile. De asemenea, puteți vizita Consiliul Național de Tehnologie Chirurgicală și Asistență Chirurgicală (NBSTS), puteți să creați un profil și să le vizitați centru de job-uri.

Persoanele interesate de o carieră de tehnolog chirurgical iau în considerare și următoarele căi de carieră, listate cu salariile lor medii anuale:

  • Tehnolog cardiovascular: 54.330 USD
  • Tehnician cu ultrasunete: 67.530 USD
  • Asistent medical autorizat: 42.490 USD

22 Citate despre inimă

Dacă gândești cu capul, o inimă este doar un organ care pompează sânge. Dar dacă gândești cu inima, știi că o inimă este miezul existenței umane. O inimă simte, emoționează și exprimă. Cu o inimă, poți percepe, înțelege și judeca. Adesea, unei in...

Citeste mai mult

5 semne că bărbatul tău nu te mai iubește

Dragostea, oricât de mare poate fi sentimentul, poate dispărea încet din anumite motive. Dacă bănuiești că bărbatul tău nu te mai iubește și încă îl iubești, ești într-o situație dificilă. Cum vei ști dacă promisiunile tale pentru totdeauna vor du...

Citeste mai mult

Ce să faci când cineva drag intră la închisoare

JimMunnelly, prin morguefileCunoști pe cineva care a fost băgat recent în închisoare? Te simți copleșit, confuz, furios, supărat sau deprimat? Aceste sentimente și emoții sunt complet normale. A avea pe cineva iubit să intre în închisoare este o s...