Περιγραφή θέσης εργασίας υδρολόγος: Μισθός, δεξιότητες και άλλα

click fraud protection

Ένας υδρολόγος είναι ένας επιστήμονας που ερευνά την κατανομή, την κυκλοφορία και τις φυσικές ιδιότητες των υπόγειων και επιφανειακών υδάτων της γης. Βοηθούν περιβαλλοντικά και άλλοι επιστήμονες διατηρούν και καθαρίζουν το περιβάλλον, καθώς και αναζητούν υπόγεια ύδατα. Αυτό είναι ένα από τα πολλά πράσινες θέσεις εργασίας, καθώς και επιστήμη, τεχνολογία, μηχανική και μαθηματικά (STEM) καριέρα.

Καθήκοντα και Ευθύνες Υδρολόγου

Τα εργασιακά καθήκοντα ενός υδρολόγου μπορεί να περιλαμβάνουν:

  • Σχεδιασμός και συλλογή επιφανειακών ή υπόγειων υδάτων και παρακολούθηση δεδομένων για την υποστήριξη έργων και προγραμμάτων
  • Συνεργαστείτε με τοπικούς, πολιτειακούς και ομοσπονδιακούς φορείς για θέματα υδάτινων πόρων
  • Διεξαγωγή μελετών λεκανών απορροής και όμβριων υδάτων
  • Επεξεργασία μετεωρολογικών, χιονιού και υδρολογικών δεδομένων
  • Προετοιμάστε διάφορους χάρτες και σχήματα, όπως: χάρτες περιγράμματος υψομέτρων των υπόγειων υδάτων, γεωλογική δομή, διατομές, ισόπαχη, ποιότητα νερού και άλλα υδρογεωλογικά δεδομένα
  • Εγκαταστήστε και συντηρήστε την ιδιοκτησία νερού και τα όργανα ποιότητας του νερού
  • Προσδιορίστε τη φύση και την έκταση της μόλυνσης στα υπόγεια ύδατα
  • Ετοιμάστε γραπτές εκθέσεις και κάνετε προφορικές παρουσιάσεις

Μισθός υδρολόγου

Σύμφωνα με την Γραφείο Στατιστικών Εργασίας των ΗΠΑ, 2017, οι υδρολόγοι κέρδισαν τον ακόλουθο μισθό:

  • Μέσος ετήσιος μισθός: 79.990 $ (38,46 $/ώρα)
  • Κορυφαίος 10% ετήσιος μισθός: 122.870 $ (59/07 $/ώρα)
  • Κατώτατος ετήσιος μισθός 10%.: 50,900 $ (24,47 $/ώρα)

Απαιτήσεις και Προσόντα Εκπαίδευσης

Για να γίνετε υδρολόγος, θα χρειαστεί να έχετε ορισμένα πτυχία, άδειες και εμπειρία:

  • Πτυχία κολεγίου: Για να γίνεις υδρολόγος, θα χρειαστείς πτυχίο. Για να προχωρήσετε σε υψηλότερη θέση θα χρειαστείτε μεταπτυχιακό. Το πτυχίο σας πρέπει να είναι στην υδρολογία. ή γεωεπιστήμη, περιβαλλοντική επιστήμη ή μηχανική με συγκέντρωση στην υδρολογία ή την επιστήμη των υδάτων. Ένα διδακτορικό δίπλωμα είναι απαραίτητο εάν φιλοδοξείτε να κάνετε προηγμένη έρευνα ή να αποκτήσετε μια πολυπόθητη θέση στη σχολή ενός πανεπιστημίου.
  • Άδειες: Ορισμένες πολιτείες απαιτούν από τους υδρολόγους να έχουν άδειες που εκδίδονται από κρατικά συμβούλια αδειοδότησης. Για να αποκτήσετε ένα, θα πρέπει να πληροίτε ορισμένες απαιτήσεις εκπαίδευσης και εμπειρίας και να περάσετε μια εξέταση. Μπορείτε να ελέγξετε τις απαιτήσεις αδειοδότησης της πολιτείας στην οποία σκοπεύετε να εργαστείτε μεταβαίνοντας στον κρατικό ιστότοπο ή χρησιμοποιώντας το εργαλείο αδειοδοτημένων επαγγελμάτων στο CareerOneStop.
  • Πιστοποιήσεις: Μπορείτε επίσης να κάνετε αίτηση για εθελοντική πιστοποίηση από το Αμερικανικό Ινστιτούτο Υδρολογίας (AIH). Για να αποκτήσετε πιστοποίηση, θα χρειαστείτε πτυχίο και πενταετή εργασιακή εμπειρία, μεταπτυχιακό και τέσσερα χρόνια εμπειρίας ή διδακτορικό δίπλωμα και τρία χρόνια εμπειρίας. Θα πρέπει επίσης να περάσετε μια γραπτή εξέταση δύο μερών.
  • Εμπειρία: Ως υδρολόγος εισαγωγικού επιπέδου, πιθανότατα θα ξεκινήσετε την καριέρα σας ως βοηθός έρευνας ή τεχνικός σε εργαστήριο ή γραφείο. Εναλλακτικά, μπορείτε να εργαστείτε στην εξερεύνηση πεδίου. Με εμπειρία, μπορείτε να γίνετε επικεφαλής έργου, πρόγραμμα διευθυντής, ή μπορεί να προαχθείς σε ανώτερη ερευνητική θέση. Η πρακτική άσκηση είναι ένας πολύ καλός τρόπος για να αποκτήσετε εμπειρία. ο Αμερικανική Ένωση Υδάτινων Πόρων (AWRA) πραγματοποιεί θέσεις πρακτικής άσκησης, καθώς και ευκαιρίες εργασίας για επίδοξους υδρολόγους.

Δεξιότητες και Ικανότητες Υδρολόγου

Εκτός από τις τεχνικές δεξιότητες που θα αποκτήσετε μέσω της εκπαίδευσής σας, θα χρειαστεί να έχετε και άλλες σημαντικές δεξιότητες:

  • Κριτική σκέψη: Η κριτική σκέψη είναι απαραίτητη κατά την ανάπτυξη σχεδίων που ανταποκρίνονται σε απειλές για την παροχή νερού.
  • Λεκτική και επικοινωνία: Η καλή ομιλία σάς επιτρέπει να παρουσιάσετε και να εξηγήσετε με σαφήνεια τα ευρήματά σας σε άλλους, συμπεριλαμβανομένων εκείνων που δεν έχουν επιστημονικό υπόβαθρο, για παράδειγμα, σε κυβερνητικούς αξιωματούχους.
  • Γραπτικές δεξιότητες: Η καλή γραφή σάς επιτρέπει να παρουσιάζετε ξεκάθαρα τα ευρήματά σας στους επαγγελματίες συνομηλίκους σας, καθώς και σε κυβερνητικούς αξιωματούχους και στο κοινό.
  • Αναλυτικές δεξιότητες: Η σωστή ανάλυση των συλλεγόμενων δεδομένων πεδίου μπορεί να σας βοηθήσει να αξιολογήσετε την ποιότητα του νερού και να λύσετε προβλήματα.
  • Διαπροσωπικές δεξιότητες: Εργάζεστε σε στενή συνεργασία με άλλους επιστήμονες και δημόσιους λειτουργούς.
  • Διαχείριση χρόνου και οργανωτικές δεξιότητες: Πρέπει να είστε σε θέση να επιτύχετε στόχους, να εργάζεστε ανεξάρτητα και να τηρείτε προθεσμίες, ενώ χειρίζεστε πολλαπλές εργασίες.
  • Γνώσεις υπολογιστών: Πρέπει να γνωρίζετε το Microsoft Excel ή άλλο λογισμικό υπολογιστικών φύλλων για εξαγωγή δεδομένων και αναφορά.
  • Σωματική αντοχή: Οι επιτόπιες εργασίες ενδέχεται να περιλαμβάνουν πεζοπορία σε απομακρυσμένες τοποθεσίες ενώ μεταφέρετε εξοπλισμό δοκιμών και δειγματοληψίας.

Job Outlook

ο Γραφείο Στατιστικών Εργασίας των ΗΠΑ προβλέπει ότι η απασχόληση σε αυτό το επάγγελμα θα αυξηθεί κατά 10 τοις εκατό από το 2016 έως το 2026. Η ζήτηση για υδρολόγους θα προέλθει από την αύξηση των ανθρώπινων δραστηριοτήτων όπως η εξόρυξη, οι κατασκευές και οι υδραυλικές ρωγμές. Οι περιβαλλοντικές ανησυχίες, ιδιαίτερα η παγκόσμια κλιματική αλλαγή και η πιθανή άνοδος της στάθμης της θάλασσας, είναι επίσης πιθανό να αυξήσουν τη ζήτηση.

Εργασιακό περιβάλλον

Οι υδρολόγοι εργάζονται σε γραφεία, αίθουσες διδασκαλίας, εργαστήρια και στο χωράφι. Η ομοσπονδιακή κυβέρνηση και οι κυβερνήσεις των πολιτειών, καθώς και οι εταιρείες συμβούλων και μηχανικών απασχολούν την πλειοψηφία των υδρολόγων.

Οι υδρολόγοι που βρίσκονται στο πεδίο μπορεί να χρειαστεί να βουτήξουν σε λίμνες και ποτάμια για να συλλέξουν δείγματα και να επιθεωρήσουν τον εξοπλισμό. Η εργασία τους μπορεί να επηρεαστεί από ισχυρά ρεύματα νερού και κακές καιρικές συνθήκες. Επιπλέον, πολλές θέσεις εργασίας απαιτούν σημαντικά ταξίδια. και οι θέσεις εργασίας στον ιδιωτικό τομέα ενδέχεται να περιλαμβάνουν διεθνή ταξίδια.

Πρόγραμμα εργασίας

Οι περισσότεροι υδρολόγοι εργάζονται με πλήρη απασχόληση. Ωστόσο, οι ώρες μπορεί να διαφέρουν για όσους εργάζονται στον τομέα.

Ισχύουν

Οι παρακάτω ιστότοποι προσφέρουν ευκαιρίες καριέρας και δικτύωσης ειδικά στον τομέα της υδρολογίας:

  • iHireEnvironmental
  • Συμβούλιο Εργασίας Διατήρησης
  • AWRA
  • Hydrologists.org
  • Η Διεθνής Ένωση για την Περιβαλλοντική Υδρολογία (IAEH)

Δημοφιλείς πίνακες εργασίας, όπως π.χ Πράγματι, Γυάλινη πόρτα και Monster, διαφημίζουν επίσης θέσεις υδρολόγου.