Opis stanowiska pracy zookeepera: wynagrodzenie, umiejętności i inne

Pracownicy zoo są najbardziej widocznymi członkami zespołu parku zoologicznego. Ta ścieżka kariery nie oferuje szczególnie wysokich wynagrodzeń, ale stanowiska są bardzo poszukiwane ze względu na wyjątkowe możliwości i doświadczenia, jakie zapewnia ta dziedzina.

Wielu opiekunów zwierząt specjalizuje się w określonej dziedzinie, takiej jak praca z ptakami, dużymi kotami, słoniami lub gatunkami wodnymi. Mogą również pomagać w procedurach reprodukcyjnych i hodować młode zwierzęta w celu rozmnażania zagrożonych gatunków trzymanych w ich zoo.

Ogółem w 2016 r. w USA pracowało około 241 500 opiekunów zwierząt, ale niektórzy z nich nie pracowali w ogrodach zoologicznych.

Obowiązki i obowiązki zookeepera

Opiekunowie zwierząt są specjaliści od zwierząt którzy odpowiadają za utrzymanie zdrowia swoich podopiecznych oraz zapewnienie właściwego utrzymania ich siedliska. Do obowiązków zookeepera należy zazwyczaj:

  • Karmić zwierzęta
  • Podawanie leków
  • Czyszczenie i konserwacja wybiegu dla zwierząt
  • Zgłaszanie nietypowych zmian w zachowaniu menedżerom lub weterynarze
  • Pomoc przy zabiegach weterynaryjnych
  • Prowadzenie szczegółowych zapisów

Opiekunowie zwierząt odgrywają rolę w programach edukacyjnych oferowanych społeczeństwu w wielu ogrodach zoologicznych i parkach. Programy te promują ochronę zwierząt i dają hodowcom możliwość dzielenia się wiedzą na temat swoich zwierząt. W zależności od gatunku wykłady mogą obejmować pokazy z udziałem żywych zwierząt.

Wynagrodzenie zoologa

Ogólnie rzecz biorąc, opiekunowie zwierząt poza gospodarstwem rolnym nie należą do najlepiej płatnych zawodów, ale zawód ten oferuje wiele innych nagród.

  • Średni roczny dochód: 23 760 USD (11,42 USD/godz.)
  • Górne 10% rocznego dochodu: Ponad 37 250 USD (17,91 USD/godz.)
  • Dolne 10% rocznego dochodu: Mniej niż 18 160 USD (8,73 USD/godz.)

Źródło: Biuro Statystyki Pracy Stanów Zjednoczonych, 2018.

Edukacja, szkolenia i certyfikacja

Jeśli chcesz wejść w tę dziedzinę, możesz skorzystać zarówno z wykształcenia, jak i doświadczenia z nim związanego.

  • Edukacja: Opiekun zoo zazwyczaj posiada wykształcenie w dziedzinie związanej ze zwierzętami, np nauka o zwierzętach, biologii czy zoologii. Przydatne są zajęcia z zachowania zwierząt, anatomii i fizjologii, fizjologii reprodukcji i biologii.
  • Doświadczenie: Wybrani kandydaci na stanowiska opiekunów zwierząt mają zazwyczaj duże doświadczenie w pracy ze zwierzętami w klinikach weterynaryjnych, hodowlach, rehabilitacja dzikich zwierząt obiektów, stajni, akwariów lub ogrodów zoologicznych.

Umiejętności i kompetencje zookeepera

Aby zostać opiekunem zoo, powinieneś posiadać kilka niezbędnych cech.

  • Cierpliwość: Będziesz miał do czynienia z niekoniecznie oswojonymi zwierzętami, które mogą nie zachowywać się najlepiej.
  • Sprawność fizyczna: Ta praca wymaga klęczenia, wspinania się, czołgania, a nawet biegania. Będziesz musiał być w stanie podnosić ciężkie bele żywności i słomy.
  • Umiejętności ludzi: Będziesz także zajmować się gośćmi i monitorować ich zachowanie pod kątem bezpieczeństwa.
  • Dbałość o szczegóły: Czy zwierzę jest chore i wymaga opieki? Będziesz musiał zauważyć subtelne znaki. Będziesz także odmierzał żywność i leki, a pomiary muszą być dokładne.

Perspektywy pracy

Oczekuje się, że ogólne zatrudnienie pracowników zajmujących się opieką nad zwierzętami wzrośnie o 22% w latach 2016–2026, według Amerykańskiego Biura Statystyk Pracy, i to znacznie szybciej niż średnia dla wszystkich zawody.

Chociaż pensja na tym stanowisku nie jest szczególnie wysoka, dość trudno jest znaleźć pracę jako opiekun ogrodu zoologicznego. Oczekuje się, że konkurencja pozostanie silna ze względu na ograniczoną liczbę ogrodów zoologicznych i silną konkurencję o istniejące stanowiska. Ta kariera może nie wykazywać tak znaczącego wzrostu w porównaniu z innymi opcjami pracy w branży zwierzęcej.

Niektórzy opiekunowie zwierząt awansują na stanowiska kierownicze w ogrodzie zoologicznym lub ostatecznie kontynuują karierę w weterynarii.

Opiekunowie często są zobowiązani do wykonywania pracy fizycznej w zmiennych warunkach pogodowych. Mogą zostać ugryzione, zadrapane, kopnięte lub w inny sposób zranione przez przestraszone lub dzikie zwierzęta, które nie są przyzwyczajone do kontaktu z ludźmi. Ostrożność i umiejętności mogą pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa.

Plan pracy

Pracownicy zoo muszą być przygotowani do pracy wieczorami, w weekendy i święta, ponieważ zwierzęta w ogrodach zoologicznych wymagają całodobowej opieki. W 2016 r. około 40% wszystkich opiekunów zwierząt poza gospodarstwem rolnym pracowało w niepełnym wymiarze godzin, ale te godziny pracy w niepełnym wymiarze godzin niekoniecznie były normalnymi godzinami pracy.

Jak zdobyć pracę

OPCJA NA EDUKACJĘ

Jednym z dobrze znanych programów edukacyjnych jest program technologii zwierząt w zoo w Santa Fe Community College w Gainesville na Florydzie. Na terenie uczelni znajduje się dydaktyczne zoo o powierzchni 10 akrów, które jest otwarte dla publiczności. Posiada akredytację Amerykańskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (AZA). Program studiów stowarzyszonych wymaga pięciu semestrów, w tym sesji letnich, i obejmuje ponad 1900 godzin praktycznego doświadczenia w pracy w dydaktycznym zoo.

WIĘCEJ PRAKTYCZNYCH DOŚWIADCZEŃ

Inną znaną opcją edukacyjną jest program zarządzania szkoleniem zwierząt egzotycznych w Moorpark College w Kalifornii. Ten program studiów stowarzyszonych trwa 22 miesiące, a studenci zdobywają praktyczne doświadczenie w pracy w ogrodzie zoologicznym, jednocześnie uczęszczając na zajęcia. Studenci mają obowiązek pracować wieczorami, w weekendy i święta. Program kończy studia około 50 studentów rocznie i może pochwalić się tym, że jego absolwenci pracują w większości głównych ogrodów zoologicznych, parków zwierząt i w Hollywood.

Porównywanie podobnych stanowisk pracy

Niektóre podobne stanowiska i ich średnie roczne wynagrodzenie obejmują:

  • Asystent weterynaryjny: $27,540
  • Zoolog: $63,420
  • Pracownik rolny: $24,620

Jak utworzyć formularz umowy o zachowaniu poufności

Każda firma posiada informacje firmowe, które chce zachować w tajemnicy. Jednym ze sposobów na to jest zawarcie umowy o zachowaniu poufności między Twoją firmą a osobami, które znają te informacje. Co to jest umowa o zachowaniu poufności? Umowa...

Czytaj więcej

Co musisz wiedzieć o ładowaniu HST w Ontario

Ontario pobiera ok zharmonizowany podatek od sprzedaży (HST) w przeciwieństwie do prowincjonalnego podatku od sprzedaży i federalnego Podatek od towarów i usług (PST/GST). Ma to wpływ na firmy zlokalizowane w Ontario lub wysyłające towary do prow...

Czytaj więcej

Zasady przywództwa adaptacyjnego w miejscu pracy

W tradycyjnej strukturze biznesowej działania i kierunek następują z góry na dół. Dyrektor generalny podejmuje decyzje, informuje o tym swoich bezpośrednich podwładnych, a decyzja trafia do ludzi, którzy wykonują pracę. Ten styl kierowania łańcuc...