Terapeutul de masaj: Descrierea postului, salariu, abilități și altele

Terapeuții de masaj lucrează atât în ​​industria sănătății, cât și în industria ospitalității și sunt la mare căutare, cu o creștere mai rapidă decât media așteptată în noile locuri de muncă. Terapeuții de masaj lucrează în casele clienților, stațiunile, spa-urile, centrele de fitness și cabinetele practicienilor din domeniul sănătății. Formarea lor este versatilă și poate satisface o mare varietate de nevoi de sănătate naturiste.

Dacă sunteți interesat să deveniți un terapeut de masaj, ar putea fi pentru că dvs. sau cineva pe care îl cunoașteți ați experimentat beneficiile masajului profund al țesuturilor. Terapeuții de masaj folosesc atingerea pentru a trata clienții manipulând mușchii și alte țesuturi moi ale corpului pentru a ameliora durerea și a vindeca rănile. De asemenea, masajul poate ameliora migrenele, reduce stresul, îmbunătățește circulația și poate ajuta la restabilirea funcției complete după o accidentare.

Îndatoririle și responsabilitățile terapeutului de masaj

În timp ce terapia prin masaj nu necesită la fel de multă pregătire și experiență ca

alte profesii medicale, este un domeniu important în domeniul sănătății. Tensiunea musculară poate fi responsabilă pentru multe leziuni, iar terapeuții de masaj calificați pot găsi unde există această tensiune și o pot atenua pentru a preveni răni mai grave. Atribuțiile unui terapeut de masaj includ:

  • Colaborarea cu clienții privind stresul și durerea pentru a crea un plan de tratament
  • Asistarea medicilor și/sau chiropracticienilor în terapia fizică a pacientului sau în recuperarea după răni
  • Exersarea sensibilității la istoricul medical și rănile unui client în timp ce utilizați masajul pentru a calma durerea și tensiunea
  • Instruirea clienților cu privire la tehnicile adecvate de exerciții, întindere și relaxare
  • Documentarea corectă a tuturor tratamentelor
  • Mentinerea inregistrarilor de tratament
  • Recunoașterea problemelor de sănătate care necesită trimitere către un alt furnizor de asistență medicală

În calitate de terapeut de masaj, veți lucra intens cu mâinile pentru a localiza stresul și rănile. A ști ce părți ale mușchilor să ținești, precum și cantitatea adecvată de presiune pe care să o exercite asupra acelor părți vine cu experiență și antrenament.

Salariu masaj terapeut

În timp ce lucrează ca masaj terapeut nu plătește la fel de mult ca alte ocupații din domeniul sănătății, oferă un venit mediu peste medie. În plus, o carieră de ameliorare a durerii și de a ajuta oamenii să depășească rănile oferă o mare satisfacție personală. Vezi mai jos diferitele salarii pentru terapeuți de masaj.

  • Salariul mediu anual: $41,420
  • Primul salariu anual de 10%.: $78,280
  • Salariul anual de jos de 10%.: $21,340

Terapeuții de masaj trebuie să fie autorizați în majoritatea statelor și trebuie să finalizeze un program post-secundar de 500 de ore sau mai mult. Ar trebui să vă așteptați să petreceți un an sau doi în formare pentru a îndeplini cerințele minime ale statului dvs.

  • Educaţie: În majoritatea statelor, aveți nevoie de o diplomă de liceu pentru a începe pregătirea și pentru a îndeplini cerințele de licență pentru a deveni un terapeut de masaj. Dacă nu aveți o diplomă de liceu, un GED va fi de obicei suficient.
  • Certificare: Toți terapeuții de masaj trebuie să promoveze examenul de licență pentru masaj și caroserie (MBLEx) sau un echivalent de stat pentru a obține o licență de practică. Federația Comisiilor de Stat pentru Terapie prin Masaj reglementează industria pentru toți terapeuții care practică masaj.
  • Instruire: Multe școli de meserii, colegii și universități oferă programe de terapie prin masaj. Aceste programe necesită de obicei 500 - 1.000 de ore de pregătire pentru pregătirea MBLEx.

Abilități și competențe de masaj terapeut

Terapia prin masaj este un domeniu unic care necesită o combinație de abilități soft (oameni) și abilități fizice. Terapeuții de masaj trebuie să știe cum să interacționeze cu clienții care suferă, amintindu-și în același timp pregătirea lor în timp ce aplică terapia prin masaj. Iată câteva dintre abilitățile de care terapeuții de masaj au nevoie:

  • Serviciu clienți: Terapeuții de masaj trebuie să construiască relații și să interacționeze cu ceilalți cu o mare măsură de răbdare și compasiune.
  • Dexteritate: Folosindu-vă brațele, mâinile și degetele, va trebui să fiți capabil să realizați multe cu mișcări ușoare și acute. Trebuie să fii atent la acțiunile tale în timpul unei sesiuni de terapie prin masaj, astfel încât să poți identifica punctele de tensiune și să aplici corect presiunea.
  • Fiziologie: Toți terapeuții de masaj trebuie să știe ce este în interiorul corpului. Fiziologia se referă la funcționarea organelor și țesuturilor din interiorul corpului, inclusiv la bolile care atacă organe (inclusiv pielea) sau leziuni care au efecte directe și indirecte asupra tuturor părților corp.
  • Kinesiologie: Dincolo de identificarea tuturor părților corpului uman, kinesiologia este studiul modului în care aceste părți se mișcă și interacționează. Veți lucra adesea cu pacienți care au răni recurente ca urmare a anumitor tipuri de mișcare și impact. Sarcina dvs. va include adesea sfătuirea acestor pacienți cu privire la modul de întindere sau ajustare adecvată a formei, astfel încât aceste leziuni să fie mai puțin frecvente.
  • Rezistenta fizica: Strângerea și frământarea mușchilor ore în șir este foarte solicitantă pentru mâini și degete. Prin urmare, terapeuții de masaj trebuie să dezvolte o rezistență fizică semnificativă.

Terapia prin masaj este o ocupație în creștere rapidă din două motive. În primul rând, statele pun restricții mai puternice asupra terapeuților de masaj ca urmare a încercărilor de a trata pacienții fără acreditările corespunzătoare. În al doilea rând, mai multe domenii din domeniul sănătății recunosc beneficiile terapiei prin masaj pentru pacienții lor.

Ca atare, terapia prin masaj este una dintre profesiile cu cea mai rapidă creștere din SUA, cu o creștere estimată a locurilor de muncă de 26% până în 2026.

Mulți terapeuți de masaj lucrează pe cont propriu. Aceasta înseamnă că pot lucra de acasă, pot efectua vizite la domiciliu sau pot lucra cu normă parțială la un cabinet medical (adesea alături de chiropracticieni). Alți terapeuți de masaj lucrează la cabinete medicale, spa-uri, centre de fitness și stațiuni.

Terapeuții de masaj cu normă întreagă pot vedea până la cinci pacienți în fiecare zi pentru ședințe care durează între o oră și o oră și jumătate. Pentru mulți oameni, acest lucru este foarte obositor. De aceea, dacă alegeți să fiți un terapeut de masaj, o parte cheie a pregătirii dumneavoastră va fi să învățați cum să vă ritmați și să dezvoltați rezistența fizică în timpul serviciului.

Cum să obțineți postul

Pregătiți-vă pentru căutarea unui loc de muncă Primul pas este să aflați cerințele statului dvs. pentru terapeuți de masaj. Angajați-vă la antrenament, astfel încât să puteți trece MBLEx-ul cât mai curând posibil. Asigurați-vă că adăugați calificările dvs. la dvs relua.

Reţea Pe măsură ce începeți practica, este important să vă conectați cu alți profesioniști. Oamenii vă vor trimite cu plăcere la alții, pe măsură ce vă demonstrați capacitatea de a ameliora stresul și durerea.

Aplicați pentru locuri de muncă Dacă ești în căutarea unui loc de muncă ca angajat (mai degrabă decât ca independent), verifică partea de sus panouri de locuri de muncă. Cele mai multe dintre ele vă permit să căutați după profesia dvs. Puteți începe să aplicați odată ce antrenamentul este finalizat.

Iată câteva profesii conexe cu salariile lor medii:

  • Antrenori atletici: $47,510
  • Fiziologi de exerciții: 49.270 USD
  • Chiropracticieni: 71.410 USD

Cum să economisiți fluxul de numerar și să obțineți 30 de furnizori neți

Pentru proprietarii de afaceri, utilizarea net 30 de furnizori nu numai că ajută la conservarea fluxului de numerar, ci și construiește istoricul de credit al unei companii. Le știi pe fiecare relația cu furnizorul stabiliți poate fi folosit ca r...

Lucruri de luat în considerare înainte de a te înrola în armată: calitatea vieții

Armata a făcut progrese mari în programele de calitate a vieții (barăci, locuințe pentru familii, cumpărături și servicii la bază și recreere) începând cu 9/11. În timp ce au loc progrese, există multe baze în întreaga lume de actualizat. Gandes...

Citeste mai mult

Exemplu de clauze de contingență ipotecare

Cumpărarea unei proprietăți implică de obicei semnarea unui contract de cumpărare. Deoarece cumpărătorii trebuie adesea să se califice pentru o ipotecă pentru a cumpăra o proprietate, acest contract conține de obicei o clauză de contingență ipote...