Manager de proiect Descrierea postului: salariu, abilități și altele

Rolul unui manager de proiect este larg. Un manager de proiect își asumă întreaga responsabilitate pentru inițierea, proiectarea, planificarea, controlul, executarea, monitorizarea și închiderea cu succes a unui proiect. Acești profesioniști lucrează într-o gamă largă de industrii, deși Biroul de Statistică a Muncii din SUA clasifică acest tip de manager ca o poziție de construcții.

Aproximativ 471.800 de manageri de proiect au lucrat în industria construcțiilor în 2018.

Atribuții și responsabilități ale managerului de proiect

Multe aspecte ale acestui rol într-o companie sunt aceleași, indiferent de domeniul managerului de proiect:

  • Dezvoltați ideea mare: Se așteaptă ca managerii de proiect să preia o idee și să o transforme într-un plan de proiect executabil.
  • Organizați sarcinile proiectului: Veți lucra cu echipa dvs. pentru a afla exact ce trebuie făcut pentru a duce proiectul la bun sfârșit.
  • Adunați echipa: Veți forma o echipă care vă poate ajuta să aduceți ideea de proiect în realitate.
  • Implicarea părților interesate: Implicarea părților interesate înseamnă lucrul cu persoanele afectate de proiect pentru a se asigura că înțeleg schimbările viitoare și modul în care schimbările le vor afecta.
  • Gestionarea banilor: Proiectele costă bani, iar un manager de proiect trebuie să fie capabil alcătuiește un buget de proiect, gestionând modul în care sunt cheltuiți banii și controlând costurile.
  • Conduce echipa: S-ar putea să vi se solicite să instruiți, să instruiți, să îndrumați și să dezvoltați oamenii care lucrează la proiect. Conducerea echipei implică stabilirea și gestionarea colaborării în echipă.
  • Gestionați predarea: Se așteaptă ca managerii de proiect să ofere o predare clară și completă echipei care va gestiona proiectul în continuare sau va lucra cu rezultatul oferit de echipa de proiect.

Salariu manager de proiect

Gama de salarii poate varia semnificativ în funcție de industrie, dar construcțiile tinde să plătească foarte bine.

  • Salariul mediu anual: $95,260
  • Primul salariu anual de 10%: Mai mult de 164.790 USD
  • Salariul anual de jos de 10%.: mai puțin de 56.140 USD

Aceasta este una dintre acele ocupații în care vei ajunge mai departe cu educație și pregătire specifică, dar ușa nu ți se închide neapărat fără educație și certificare.

  • Educaţie: Obținerea cel puțin a unei diplome de asociat sau, mai preferabil, a unei diplome de licență, devine din ce în ce mai importantă în industria construcțiilor. Tot mai multe companii acordă o importanță semnificativă educației de specialitate. Restrânge-ți specializarea la una care este potrivită domeniului tău.
  • Experienţă: Un anumit nivel de experiență în domeniul în care doriți să lucrați ca manager de proiect poate fi, de asemenea, important. Mulți manageri de proiect își încep cariera ca asistenți și își fac drumul.
  • Certificare: Nu toate industriile necesită certificare și nici măcar nu toate au standarde de certificare. Consultați Asociația de Management al Construcțiilor din America (CMAA) dacă vă gândiți certificarea constructiei. CMAA certifică lucrătorii cu experiență după ce trec un examen. Institutul American al Constructorilor oferă și un program de certificare.

Abilități și competențe manager de proiect

Un manager de proiect este prin definiție un lider și, prin urmare, unele abilități de conducere de bază pot fi benefice, nu numai în obținerea unui loc de muncă, ci și în producerea de muncă excepțională.

  • Abilități de conducere: Veți fi responsabil de numeroși oameni care îndeplinesc diverse rolurile din echipa ta de proiect. Conducerea cu succes a unei echipe înseamnă să negociezi provocările dezacordurilor și conflictelor și să fii mereu în fruntea comunicării. Va trebui motivați-vă echipa a face o treabă grozavă.
  • Abilitatea de a gândi înainte: Un proiect este un lucru viu, care evoluează mereu pe drumul său spre finalizare. Poate fi la fel de important să planificați ceea ce s-ar putea întâmpla mai târziu, precum este să gestionați ceea ce se întâmplă acum.
  • Abilități de gestionare a banilor: Acest lucru poate începe cu o simplă aptitudine pentru matematică, dar înțelegerea modului de finanțare a unui efort mare de la salarii la provizii până la urgențe neașteptate de numerar poate fi critică.
  • Abilități de scriere: Un proiect trebuie să fie documentat de la început până la sfârșit, într-un limbaj clar și concis.

Acolo unde sunt proiecte, vor fi locuri de muncă, iar unde sunt industrii, vor fi proiecte. Biroul de Statistică a Muncii din SUA (BLS) estimează că angajarea managerilor de proiecte de construcții va crește probabil cu 10% din 2018 până în 2028. Cei cu diplome de licență vor fi mai solicitați pentru această poziție.

Carierele în construcții pot depinde în mare măsură de economie, dar BLS se așteaptă ca pensionarea lucrătorilor existenți să mențină oportunitățile de ocupare în acest sector relativ stabile.

Managerii de proiect tind să fie legați de birou, chiar și în industria construcțiilor - și chiar dacă acel birou poate fi o remorcă pe un șantier de construcții. Dar, de asemenea, tind să fie practice în toate industriile, de obicei găsite acolo unde acțiunea se află în puncte critice de progres. Poate fi necesară o călătorie.

Aceasta este aproape invariabil o poziție cu normă întreagă, dar respectarea termenelor limită și a situațiilor de urgență pe parcurs poate necesita ore suplimentare, uneori în mod neașteptat. Aproximativ o treime dintre managerii de proiect din industria construcțiilor lucrează mai mult de 40 de ore pe săptămână.

Unele cariere similare ar putea oferi experiență similară.

  • Arhitecti: $80,750
  • Estimatori de costuri: $65,250
  • Ingineri civili: $87,060

Cele mai mari provocări legate de a deveni avocat

O carieră de avocat este una dintre cele mai căutate profesii și într-adevăr sunt multe recompense daca urmaresti unul. Dar lucrând ca avocat are si cateva dezavantaje. Nu totul este o dramă captivantă în sala de judecată, conferințe de presă și ...

Este importantă înscrierea într-un jurnal de drept pentru o carieră juridică?

Una dintre cele mai frecvente activități extracurriculare pt elevi de la facultatea de drept se alătură unei reviste de drept, care este, în general, o publicație condusă de studenți, care conține articole de la profesori de drept pe o varietate ...

Întrebări la interviu pentru investiții bancare și bancher ipotecar

Interviurile pentru bancheri și cei din industria financiară pot fi lungi și intensive. Intervievatorii pun de obicei o varietate de tipuri de întrebări. Unele întrebări vor fi despre tine și despre trecutul tău — educația ta, istoricul carierei ...