Cariere în industria jocurilor video

Industria jocurilor video a prins atât în ​​rândul adolescenților, cât și al adulților deopotrivă și a creat numeroase locuri de muncă pentru oameni care se simt fascinați de acest proces. Vorbeste despre urmându-ți pasiunea!

Dacă te trezești petrecând ore întregi jucând jocurile tale video preferate, o carieră în industria jocurilor video ar putea fi cariera potrivită pentru tine. Jocurile video și pe calculator au devenit unul dintre cele mai mari segmente ale industriei divertismentului. După cum se poate imagina, carierele în jocurile video sunt în creștere și sunt, de asemenea, foarte competitive datorită miilor de oameni care ar dori să obțină un loc de muncă într-o industrie făcând ceea ce le place.

Pentru a începe, există și multe stagii disponibile în domeniul jocurilor video, cum ar fi cele de la Sony și TimeGate Studios.

Tipuri de locuri de muncă în jocuri video

  • Dezvoltatori de jocuri
  • Designeri de jocuri
  • Programatori
  • Testori

Descrierea postului

Dezvoltatorii de jocuri sunt exact așa cum sună, persoane care fac jocuri video. Talentele multor oameni merg în crearea unui joc. Acestea includ, dar nu se limitează la: dezvoltatori de software, designeri de jocuri, programatori și testeri.

Programatori

O echipă de programare este de obicei implicată în crearea unui program de calculator prin planificarea și codificarea software-ului. În cadrul echipei de programare, pot exista persoane incluse cu următoarele titluri; programare de motoare grafice, programatori de inteligență artificială și programatori de instrumente. Programatori sunt responsabili cu traducerea ideilor folosind ecuații numerice. Industria jocurilor video este foarte competitivă. Programatorii cu abilități 3-D și cunoștințe de inteligență artificială sunt cei mai solicitați din industrie.

Cunoștințe și abilități de programator

Una dintre premisele pentru a deveni a programator are cunoștințe excelente de matematică și calculator. Cursurile de trigonometrie, algebră liniară și geometrie analitică sunt extrem de utile atunci când te gândești să devii programator în industria jocurilor video. Programatorii de jocuri trebuie să posede abilități și experiență în utilizarea limbajelor C și C++, care sunt cele mai des folosite în industrie.

Designeri

În etapele inițiale ale dezvoltării unui joc, echipa de proiectare creează un document care prezintă fiecare aspect al jocului. Echipa de proiectare este grupul care este responsabil pentru scrierea conceptului de joc, dezvoltarea acțiunii personajelor și stabilirea elementelor în care să joace jocul.

Animația pe computer și designul grafic sunt o parte integrantă a echipei de proiectare. Tot ca parte a echipei de proiectare, echipa artistică lucrează pentru a crea imagini, compune muzica și generează sunet. Echipa de design este cea care face jocul distractiv pentru jucători. Designerii pot fi numiți povestitori, dar jucătorii sunt cei care au voie să controleze jocul și să decidă rezultatul.

Artiștii sunt cei care creează grafica care ajung să producă imagini pe ecran. Artiștii concept desenează apoi schițe și storyboard-uri pentru a îmbunătăți ideile artistului. Artiștii de caractere proiectează și creează personajele pe o tablă albă, în timp ce este animatori care sunt responsabili pentru a face personajele în mișcare prin crearea de personalități prin mișcarea facială și corporală. Artiștii vor continua apoi să construiască personajele folosind software-ul de modelare pe computer. Artiștii de fundal creează fundalul jocului și încep procesul prin desenarea pe hârtie a ceea ce își imaginează.

Artiștii construiesc apoi aceste creaturi pe computer folosind un software de modelare. Animația creează personalitatea personajului prin mișcări faciale și corporale. Artiștii de fundal creează fundalul și îl desenează pe hârtie. Artiștii jocului au nevoie de imaginație vizuală. Își găsesc inspirația observând, studiind filme, benzi desenate și artă plastică. Le place să experimenteze cu idei noi. Majoritatea au pregătire oficială în arte plastice sau un domeniu legat de arte. Ei pot studia pictura desenului, teoria culorilor, sculptura și designul grafic.

Trecând de la opera de artă reală, designerii de sunet sunt acele persoane care compun muzica și creează sunetul care este inclus în joc. Pentru a crea atmosfera potrivită pentru joc, designerii de sunet trebuie să lucreze îndeaproape cu designerii de joc pentru a oferi muzica și sunetele potrivite pentru a spori plăcerea jucătorilor de joc.

Cunoștințe și abilități de designer

Pentru a fi designer, trebuie să aveți abilități excelente de comunicare, să aveți o abilitate puternică de a scrie și să fiți capabil să comunicați ideile în mod clar. Designerii de sunet trebuie să fie creativi din punct de vedere muzical și să fie familiarizați cu tot felul de muzică diferită. Designerii de sunet trebuie să înțeleagă, de asemenea, elementele de bază ale hardware-ului și software-ului computerului și să înțeleagă munca programatorilor care lucrează la proiecte individuale. O diplomă în muzică și o înțelegere de bază a teoriei muzicii și a compoziției sunt, de asemenea, foarte utile, dacă nu o cerință pentru job.

Testare

La sfârșitul întregului proces, jocul va trebui testat. Testerii sunt oamenii care joacă jocurile pentru a-și câștiga existența (da, există astfel de locuri de muncă). Testerii încep prin a căuta erori în designul general și sunt responsabili pentru rezolvarea erorilor înainte ca jocul să fie trimis în producție.

Testarea cunoștințelor și aptitudinilor

Pentru a fi un tester de jocuri, nu există cerințe majore. Desigur, interesul pentru a juca jocuri video ore în șir cu capacitatea de a detecta erorile care apar în joc este minimul de calificări. Abilități de scriere și comunicare, experiență de calculator și o educație universitară pot fi necesare pentru unele dintre locurile de muncă mai competitive.

Beneficii

  • Mediu de lucru ocazional
  • Beneficiile tradiționale oferite de obicei
  • Cei din industrie se bucură de obicei de proces și de rezultat

Dezavantaje

  • Orele lungi, neregulate
  • Dezamăgire pentru miile de jocuri video care nu sunt niciodată publicate

Realitățile și miturile practicării dreptului

Dezamăgirea față de practica dreptului nu este un fenomen nou. Un sondaj deosebit de cuprinzător și citat frecvent de către Asociația Avocaților Americani a indicat în 1995, că un procent semnificativ de 65% dintre avocații practicanți aveau în v...

Aplicații pentru lista de sarcini pentru a vă menține afacerea pe sarcină

Ca proprietar de afaceri acasă, probabil că purtați multe pălării. Nu numai că trebuie să oferiți produse și servicii de calitate, dar trebuie să comercializați, să gestionați finanțele, să oferiți asistență pentru clienți și multe altele. Chiar ...

Citeste mai mult

Informații despre contractul de independenți și mostre

Una dintre cele mai bune modalități de a vă proteja pe dvs., afacerea și timpul dvs. este să aveți un contract în vigoare înainte de a începe proiectele independente sau lucrările de reținere. În timp ce angajezi un avocat pentru a scoate un reut...