Descrierea postului de dezvoltator web: salariu, abilități și altele

Dezvoltatorii web au nevoie de o combinație de abilități de design grafic și abilități tehnice de calculator care să le permită să creeze anumite design-uri pe pagini web. Pe lângă faptul că arată frumos, site-urile web trebuie să fie funcționale și sigure. Este responsabilitatea dezvoltatorilor web să creeze astfel de site-uri care să îndeplinească cerințele angajatorilor sau clienților.

Dezvoltatorii web implementează adesea idei de la colegii mai puțin cunoscători de tehnologie, cărora le lipsește know-how-ul pentru a-și transforma viziunea într-un site web real și funcțional.

Atribuții și responsabilități ale dezvoltatorului web

Acest loc de muncă necesită, în general, capacitatea de a efectua următoarele lucrări:

  • Cunoașteți HTML, CSS, JavaScript, PHP și alte limbaje relevante de codare pentru design web
  • Creați și testați aplicații pentru site-uri web
  • Colabora
  • Prezentați specificațiile de design
  • Lucrați cu graficieni și alți designeri
  • Depanați problemele site-ului
  • Mențineți și actualizați site-urile web
  • Monitorizați traficul site-ului web
  • Rămâneți la curent cu tehnologia

Dezvoltatorii web construiesc și modelează experiențele vizitatorilor pe site-uri web.

Ei fac acest lucru prin crearea de aspecte de pagină (titluri și paragrafe), stil de site (culori și fonturi) și caracteristici ale paginii (animații și imagini). Funcțiile interactive, cum ar fi trimiterea în siguranță a plăților online, sunt o caracteristică necesară a site-urilor de comerț electronic.

Dezvoltatorii web lucrează îndeaproape cu managerii de proiect și designerii pentru a se asigura că produsele finale respectă bugetele, domeniul de aplicare și designul predeterminate. Dezvoltatorii web trebuie uneori să le arate angajatorilor sau clienților un prototip al unui site web pentru a-i ajuta să înțeleagă care va fi produsul finit.

Întreținerea site-ului web este, de asemenea, un element important al muncii. Deoarece trebuie adăugate funcții noi sau trebuie actualizate funcțiile vechi, dezvoltatorii web trebuie să se asigure că aceste modificări sunt implementate fără probleme și că nu perturbă caracteristicile site-ului web.

Salariu Web Developer

Dezvoltatorii web care pot crea și întreține site-uri web atractive și ușor de utilizat sunt la mare căutare, iar cei cu abilități dovedite au o putere de câștig mai mare, așa cum era de așteptat.

  • Salariul mediu anual: $77,200
  • Primul salariu anual de 10%: $146,430
  • Salariul anual de jos 10%: $40,750

În unele setări, dezvoltatorii web pot începe cu nu mai mult de o diplomă de liceu, dar de obicei este necesară o diplomă de asociat sau o diplomă de licență pentru a avansa în domeniu.

  • Educaţie: Multe clase de liceu acoperă elementele de bază ale designului web și designului grafic necesare domeniului, iar unii dezvoltatori web sunt autodidacți. Mulți angajatori încă vor căuta candidați cu diplome de asociat în design web sau ceva similar. Unele poziții mai orientate spre detalii vor necesita cel puțin o diplomă de licență în programarea computerelor, informatică sau ceva similar.
  • Certificare: Certificarile nu sunt necesare, dar candidații la locuri de muncă se pot face mai comercializabili obținând certificări în domenii precum JavaScript sau SQL prin cursuri online.

Abilități și competențe de dezvoltator web

Pe lângă abilitățile tehnice necesare postului, există mai multe abilități soft care pot fi foarte benefice pentru oricine caută o carieră ca dezvoltator web:

  • Orientat spre detalii: O singură linie de cod poate avea un impact semnificativ asupra funcționalității sau aspectului unui site web, iar dezvoltatorii web trebuie să se asigure că nu lipsesc detalii cheie. Când depanează, trebuie să poată ști unde să caute problema.
  • Multifunctional: Proiectele nu sunt întotdeauna gestionate unul câte unul și, uneori, urgența unui client poate împinge un alt proiect în backburner. Dezvoltatorii web trebuie să poată jongla cu mai multe proiecte fără a rata termenele limită.
  • Auto-motivat: Munca poate fi uneori solitară. Dezvoltatorii web trebuie să fie capabili să rămână în sarcină fără ca nimeni să stea peste ei.
  • Rezolvarea problemelor: Site-urile web trebuie să fie atât funcționale, cât și atractive. Dezvoltatorii web trebuie să descopere cum să traducă viziunea unui client într-un site web real și funcțional.
  • Bun sub presiune: Termenele limită strânse sunt frecvente atunci când proiectați sau actualizați site-uri web. Dezvoltatorii trebuie să fie capabili să facă față presiunii de a face munca atunci când este necesar.

Oportunitățile de angajare pentru dezvoltatorii web sunt de așteptat să se extindă cu aproximativ 13% sau deceniul care se încheie în 2030, potrivit Biroului de Statistică a Muncii din SUA. Creșterea este atribuită popularității tot mai mari a comerțului electronic și a aplicațiilor mobile pentru mai multe sarcini.

Dezvoltatorii web lucrează pentru o varietate de angajatori din sectoarele guvernamentale, nonprofit și corporative. Cu toate acestea, mulți lucrează și independent pe bază de contract sau pentru firme de dezvoltare web.

Cea mai mare parte a muncii este pe un computer, așa că este important să fii confortabil la un birou pentru perioade lungi de timp. Totuși, nu toată munca este în fața computerului.

Dezvoltatorii web trebuie adesea să se consulte cu angajatorii sau clienții cu privire la nevoile site-ului și să revizuiască progresul.

Munca urmează, în general, unei săptămâni de lucru tipice de afaceri, dar dezvoltatorii web lucrează de la distanță pentru clienți în altă perioadă zonele – în special cele de peste mări – trebuie să fie disponibile pentru a vorbi sau să corespundă în alt mod la momente convenabile pentru cei clientii.

Cum să obțineți postul

CREAȚI UN PORTOFOLIU ONLINE: Prezentați-vă munca anterioară cu exemple pe care le puteți posta pe un site web. Site-uri ca Codeburst și Mockplus oferă mai multe exemple de portofolii de calitate.

Scrie un CV: Revizuire sfat la crearea celui mai bun CV posibil.

APLICA: Aplicați direct cu angajatorii sau căutați anunțuri pe site-uri precum Authentic și Stack Overflow

Persoanele interesate să lucreze ca dezvoltator web ar putea lua în considerare, de asemenea, una dintre următoarele căi de carieră, listate cu salariile anuale medii:

  • Designer grafic: $53,380
  • Programator: $89,190
  • Dezvoltator de software: $110,140

Cum să faci cumpărături pe eBay S.U.A. din afara Statelor Unite

Mulți cumpărători internaționali petreceți timp cumpărând pe site-ul eBay din Statele Unite din cauza amplorii și profunzimii produselor oferite și pentru că preturi pe eBay S.U.A. poate fi mult mai mic pentru anumite tipuri de bunuri, cum ar fi ...

Citeste mai mult

Echipele de demonstrații aeriene ale Armatei Statelor Unite

La începutul anilor 1970, armata Statelor Unite a dorit să demonstreze capacitățile armatei Aviaţie (într-un mod similar cu Thunderbirds și Blue Angels), folosind U.S. International din 1972 Expoziție de transport de la Aeroportul Internațional D...

Toate informațiile de contact pentru CEO-ul FedEx, Fred Smith

Este posibil să contactați direct fondatorul, CEO-ul, președintele și președintele FedEx? Este intr-adevar. O adresă de e-mail, un număr de fax, un număr de telefon și o adresă fizică sunt toate disponibile dacă doriți să primiți un mesaj către C...