Descrierea postului de antrenor de mamifere marine

Antrenamentul animalelor necesită o serie de aptitudini și calități diferite. Pentru a fi un antrenor de succes, va trebui să formați o legătură cu animalele aflate în grija dumneavoastră. Asta vine din multă muncă grea. Poate fi o experiență foarte provocatoare și plină de satisfacții, indiferent de tipul de animal cu care lucrați - indiferent dacă este vorba de păsări, câini sau mamifere marine. Formatorii de mamifere marine își folosesc cunoștințele despre comportamentul animalelor pentru a antrena și îngriji o varietate de specii marine.

Atribuțiile

Instructorii de mamifere marine folosesc condiționarea operantă (tehnici de întărire pozitivă) pentru a antrena animalele în îngrijirea lor. Ei sunt, de asemenea, responsabili pentru furnizarea de exerciții fizice și mentale adecvate pentru a menține animalele sănătoase și fericite.

Alte îndatoriri pentru formatorii de mamifere marine pot include pregătirea dietei și hrănirea, păstrarea stării de sănătate și a comportamentului exact înregistrări, asigurându-se că habitatul este întreținut corespunzător și adresându-se publicului în timpul programelor educaționale și demonstraţii.

În plus, instructorii învață animalele comportamente care fac mai sigură și mai ușoară colectarea de probe medicale, efectuarea examenelor și administrarea medicamentelor. De obicei, ei asistă medicul veterinar cu proceduri și examene medicale.

Antrenorii de mamifere marine trebuie să fie în formă fizică și capabili să lucreze în aer liber în condiții meteorologice în schimbare și temperaturi extreme. Este obișnuit ca formatorii să fie de gardă pentru a lucra după cum este necesar în noapte, în weekend sau în sărbători. Ei pot fi, de asemenea, chemați să ajute cu animalele bolnave sau rănite.

Opțiuni de carieră

Instructorii de mamifere marine se pot specializa în lucrul cu un anumit tip de mamifer marin, cum ar fi delfinii, balenele sau focile și leii de mare. Unii formatori își pot petrece o mare parte din timp implicați în educație publică sau demonstrații, în timp ce alții lucrează în principal în culise, făcând cercetări sau alte sarcini.

Un antrenor de mamifere marine poate avansa în funcții de supraveghere, cum ar fi directorul de unități sau curatorul, deși un grad avansat poate fi necesar pentru a fi luat în considerare la unele instituții. Există, de asemenea, oportunități de antrenament pentru mamifere marine cu Programul de mamifere marine ale Marinei SUA.

Caracteristici

Pentru a avea succes în această carieră, trainerul va trebui să aibă următoarele caracteristici:

  • Răbdare: Antrenamentul care implică orice tip de animal necesită multă răbdare. Animalele îți pot percepe adesea frustrarea și s-ar putea să nu performeze la fel de bine cum s-a așteptat, așa că este o idee bună să lași asta la ușă când este timpul de antrenament.
  • Angajament: trebuie să rămâneți dedicat sarcinii de la început până la sfârșit. Dacă descoperiți că anumite tehnici pur și simplu nu funcționează, încercați altceva decât să renunțați cu totul. La urma urmei, nu orice animal răspunde la fel la aceleași tehnici de antrenament.
  • Putere: Din cauza împrejurimilor solicitante - de a fi în apă deschisă sau într-o piscină - va trebui să fii în formă fizică. În anumite cazuri, este posibil să fie nevoie să ridicați grele animale și/sau echipamente.

Educatie si antrenament

Deși o diplomă de facultate nu este obligatorie, este foarte dificil să devii antrenor de mamifere marine fără una. Specializările comune pentru antrenorii de mamifere marine includ știința animalelor, biologie marina, comportamentul animalului, zoologie, psihologie și biologie.

O altă opțiune educațională binecunoscută este Managementul dresajului animalelor exotice program la Moorpark College din California. Acest program de 7 zile pe săptămână are o durată de 22 de luni și acceptă aproximativ 50 de studenți pe an. Beneficiarii de diplome au continuat să lucreze la majoritatea grădinilor zoologice majore, parcuri de animale și la Hollywood.

Instructorii de mamifere marine pot avea experiență practică anterioară din angajarea ca a biolog marin sau ingrijitor zoo. Formatorii aspiranți vor fi de obicei voluntari sau stagiari la o unitate de mamifere marine pentru a câștiga experiență. Experiența practică este esențială pentru cei care caută intrarea în acest domeniu. Experienta anterioara de lucru ca a dresor de câini, asistent veterinar sau într-un alt domeniu legat de animale este benefic pentru cei care nu pot câștiga experiență legată în mod specific de mamiferele marine.

Pe lângă faptul că au o diplomă și experiență practică în domeniu, majoritatea facilităților de mamifere marine solicită solicitanților lor formatori să aibă abilități puternice de înot și dovada de scufundări certificare.

Odată angajați, solicitanții de succes trebuie să urmeze un curs intensiv de formare sub îndrumarea unor formatori cu experiență. Stagiarii învață tehnicile de formare și metodele de management ale unității. Ei au, de asemenea, oportunitatea de a se familiariza cu animalele unității și cu alți membri ai echipei de antrenament.

Mulți antrenori de mamifere marine sunt membri ai unui grup profesionist de animale marine, cum ar fi Asociația Internațională a Instructorilor de Animale Marine (IMATA). Grupul a fost fondat în 1972. Un alt grup este Societatea pentru Mamalogie Marine (SMM), care a fost fondată în 1981. În prezent, are peste 2.000 de membri din peste 56 de țări diferite. Aceste grupuri oferă acces numai pentru membri la site-ul web, publicații din industrie și postări de locuri de muncă.

Salariu

SimplyHired.com a enumerat salariul mediu pentru antrenorii de mamifere marine cu programul US Navy la 71.035 USD ca din noiembrie 2018, deși acest lucru este, în general, luat în considerare la nivelul superior al salariului de antrenor de mamifere marine gamă.

În timp ce Biroul de Muncă și Statistică din SUA (BLS) nu separă antrenorii de mamifere marine de categorie generală de dresori de animale, un studiu din 2017 a constatat că salariul mediu anual pentru dresori de animale este $28,880. Cei mai mici 10% dintre dresori de animale au câștigat mai puțin de 19.610 USD, în timp ce cei mai mari 10% au câștigat un salariu de peste 56.000 USD.

Cele trei state cu cel mai mare număr de locuri de muncă disponibile pentru antrenor de animale au fost California cu 2.250 de locuri de muncă, Florida cu 1.520 de locuri de muncă și New York cu 1.170 de locuri de muncă. Salariile medii anuale pentru aceste state au fost de 39.700 USD în California, 36.710 USD în Florida și 36.870 USD în New York.

Există o concurență extrem de puternică pentru pozițiile animalelor marine la nivel national. Deoarece relativ puține parcuri marine și acvarii noi se deschid în fiecare an, nu se așteaptă ca numărul total de posturi de antrenor de mamifere marine să crească semnificativ.

Acest fapt, combinat cu nivelul ridicat de interes pentru această carieră, asigură un nivel foarte ridicat de cerere pentru orice posturi care ar trebui să devină disponibile în domeniu. De asemenea, este important ca aspiranții antrenori de mamifere marine să realizeze că mutarea pe distanțe lungi este adesea necesară pentru a-și asigura o poziție în acest domeniu.

Încorporați în Canada ca o afacere nerezidentă

Începând a afaceri nerezidente în Canada este posibil, cu toate acestea, va trebui să îndepliniți anumite cerințe. Legile diferă în funcție de tipul dvs. de afacere, precum și de provincia în care va funcționa. Pentru a începe o afacere în Canad...

Acoperire de asigurare pentru prelucrarea electronică a datelor – EDP

Asigurarea de prelucrare electronică a datelor (EDP) acoperă daunele aduse computerelor, mediilor și datelor. Această acoperire este importantă dacă afacerea dvs. depinde de computere pentru a-și desfășura operațiunile de zi cu zi. Acesta umple m...

Drepturile de depozit de garanție ale chiriașilor proprietarilor în Virginia

Legea chiriașilor proprietarilor din Virginia definește reguli și obligații specifice privind depozitul de garanție atât pentru proprietari, cât și pentru chiriași. Drepturile ambelor părți sunt protejate prin reguli care limitează suma pe care o...