Descrierea postului zoolog: salariu, abilități și altele

Zoologii sunt biologi care studiază o varietate de specii de animale. Aceste studii pot include cercetarea comportamentelor și caracteristicilor animalelor și a modului în care acestea interacționează cu ecosistemele lor. Zoologii pot fi implicați în cercetare, managementul animalelor sau educație.

Zoologii se pot specializa într-o ramură a domeniului care se preocupă de un grup înrudit de animale, cum ar fi mamologie (mamifere), herpetologie (reptile), ihtiologie (pește) sau ornitologie (păsări). Zoologii se pot specializa și mai mult, concentrându-se pe studiul unei singure specii.

Îndatoririle și responsabilitățile zoologului

Atribuțiile unui zoolog includ, în general, următoarele:

  • Proiectarea și realizarea de proiecte de cercetare și studii asupra animalelor
  • Studierea caracteristicilor animalelor și a comportamentului lor
  • Colectarea și analizarea datelor și a specimenelor biologice
  • Scrierea de lucrări, rapoarte și articole care explică rezultatele cercetării
  • Asigurarea bunăstării animalelor prin diverse inițiative
  • Educarea publicului cu privire la bunăstarea animalelor și conservarea faunei sălbatice
  • Promovarea eforturilor de conservare
  • Asistență la programele de creștere în captivitate

Zoologii lucrează adesea împreună cu îngrijitorii de grădină zoologică, medici veterinari, biologi marini, și biologii faunei sălbatice pentru a gestiona corect populațiile de animale în captivitate și în sălbăticie. Zoologii pot prelua, de asemenea, roluri de păstrător și curator în unele parcuri zoologice.

Salariu zoolog

Salariul zoologilor poate varia în funcție de factori precum tipul de angajare, nivelul de educație finalizat și sarcinile cerute de poziția lor specifică. Zoologii cu studii superioare sau cu cunoștințe de specialitate tind să câștige salarii mai mari în domeniu.

  • Salariul mediu anual: $62,290
  • Primul salariu anual de 10%: $99,700
  • Salariul anual de jos 10%: $39,620

Sursă: Biroul de Statistică a Muncii din SUA, 2017.

Zoologii trebuie să aibă cel puțin o diplomă de licență pentru a intra în profesie. Diplomele la nivel de absolvent, cum ar fi un master sau un doctorat, sunt în general preferate și adesea necesare pentru posturi avansate de cercetare sau predare.

Majoritatea pentru un zoolog aspirant este de obicei biologia, zoologia sau un domeniu strâns înrudit. Mulți studenți obțin diploma inițială de licență în biologie înainte de a se concentra pe zoologie în timpul studiilor lor de licență.

Cursurile de biologie, anatomie și fiziologie, chimie, fizică, statistică, comunicații și tehnologie informatică sunt necesare pentru obținerea oricărei diplome în științe biologice.

Zoologii ar putea avea nevoie, de asemenea, să urmeze cursuri suplimentare în știința animalelor, științe veterinare, comportamentul animalului, creșterea animalelor și ecologie pentru a-și îndeplini cerințele de grad.

Abilități și competențe zoolog

Zoologii au nevoie de următoarele trăsături pentru a-și îndeplini sarcinile:

  • Abilități de comunicare: Zoologii trebuie să fie capabili să scrie lucrări de cercetare și rapoarte eficiente. De asemenea, trebuie să comunice verbal și în scris cu publicul, factorii de decizie și alte părți interesate.
  • Abilitati de observare: Este esențial să observați modificări ușoare în comportamentul sau aspectul unui animal și să observați o varietate de elemente din împrejurimile animalelor.
  • Abilități de gândire critică: Zoologii trebuie să fie capabili să tragă concluzii din experimente, rezultate ale cercetării și observații științifice.
  • Abilitati de rezolvare a problemelor: Zoologii trebuie să găsească soluții pentru a ajuta la protejarea animalelor și a animalelor sălbatice de posibile amenințări.
  • Confort cu tehnologie: Cunoașterea tehnologiei este un plus, deoarece zoologii folosesc adesea echipamente științifice foarte specializate și software de gestionare a datelor în timpul activităților lor de cercetare.

The Biroul de Statistică a Muncii proiectele conform cărora locurile de muncă pentru biologii și zoologii faunei sălbatice vor crește puțin mai mult decât media, la 8% până în anul 2026, comparativ cu 7% pentru toate ocupațiile. Zoologii care dețin diplome vor avea cel mai mare număr de opțiuni de carieră, în special în cercetare și mediul academic.

Asociații profesionale pentru zoologi

Zoologii se pot confrunta cu o concurență puternică pentru locuri de muncă. A deveni membru al unei asociații profesionale poate oferi candidaților un avantaj.

Asociația Grădinii Zoologice și Acvariilor: AZA este unul dintre cele mai importante grupuri de membri pentru zoologi și alți profesioniști ai grădinii zoologice. Membrii AZA sunt o rețea de mii de profesioniști, organizații și furnizori implicați în grădini zoologice și acvarii din întreaga lume. Organizația oferă niveluri de membru asociat și profesional.

Asociația Zoologică din America: ZAA este un alt grup profesional deschis zoologilor. Această asociație oferă, de asemenea, niveluri de asociat și profesionale de membru.

Asociația Americană a Păztorilor Grădinii Zoologice: Zoologii pot alege, de asemenea, să se alăture AAZK, un grup cunoscut pe scară largă care a fost activ în profesie din 1967. Totuși, AAZK nu este doar pentru îngrijitorii grădinii zoologice; Calitatea de membru include toate nivelurile de personal al grădinii zoologice, de la deținători la curatori până la medici veterinari.

Oportunitățile de angajare pentru zoologi sunt prezente în parcuri zoologice, acvarii, parcuri marine, guvernamentale de stat sau federale. agenții, laboratoare, instituții de învățământ, muzee, publicații, grupuri de conservare a mediului și consultanță companiilor.

Să te bucuri de aer liber este o necesitate pentru această carieră. Zoologii pot lucra în aer liber în condiții meteorologice diferite și temperaturi extreme în timp ce desfășoară activități de cercetare sau de management.

Majoritatea zoologilor lucrează cu normă întreagă și pot lucra ore lungi sau neregulate, mai ales atunci când lucrează pe câmp.

Persoanele care sunt interesate să devină zoologi pot fi, de asemenea, interesate de următoarele cariere, enumerate cu salariile lor medii anuale:

  • Lucrător în îngrijirea animalelor și servicii: $23,160
  • Medic veterinar: $90,420
  • Biochimist și biofizician: $91,190
  • Om în știință și specialist în mediu: $69,400

Cum să obțineți postul

Stagiar la o grădină zoologică

Uită-te la stagii de top în grădina zoologică prin țară și alegeți unul care vi se potrivește.

Alăturați-vă unei asociații profesionale

Aderarea la o organizație cum ar fi Asociația Grădinii Zoologice și Acvariilor, Asociația Zoologică din America, sau Asociația Americană a Păztorilor Grădinii Zoologice vă poate oferi un avantaj competitiv.

Identificați oportunități de angajare

Organizații precum Oportunitati de angajare AZA care sunt specifice domeniului zoologiei.

Mica dvs. afacere va beneficia de un focus grup?

Un focus grup presupune ca potențialii cumpărători să se reunească pentru a avea o discuție ghidată condusă de un moderator cu experiență. Fiecare membru al grupului își poate împărtăși opiniile, criticile și alte feedback-uri despre orice ați do...

Citeste mai mult

Medalia campaniei Republicii Vietnam

Medalia Campaniei Republicii Vietnam este o stea de aur cu șase colțuri cu raze, de 32 cm în diametru, care se suprapune cu o stea emailată albă, de 42 cm în diametru. Contextul medaliei campaniei din Vietnam American HeroesMuseum / Wikimedia Co...

Definiția de marketing a costului pe punct de evaluare (CPP)

Costul pe punct de rating, cunoscut și sub denumirea de CPP, se referă la costul necesar pentru atingerea unui anumit scop și/sau obiectiv dorit. Să presupunem că căutați costul necesar pentru a ajunge la 1% din publicul dvs. în reclame și revist...