Exemplu de scrisoare de intenție pentru un loc de muncă în domeniul artelor

Aplicați pentru un post în domeniul artelor? A scrisoare de intenție este o parte importantă a primei impresii pe hârtie pe care o veți oferi unui potențial angajator. Mai important, poate oferi un spațiu pentru a evidenția detaliile experienței tale și abilitățile speciale care ar putea să nu fie incluse în CV-ul tău.

Ceea ce includeți în scrisoarea de intenție va depinde de poziția deschisă și de antecedentele dvs. unice. De exemplu, dacă sunteți pregătit pentru o poziție în domeniul artelor, cum ar fi a asistent de studio, scrisoarea dvs. de intenție ar trebui să includă informații relevante pentru poziție, care pot include orice, de la abilități organizatorice la cunoștințele dvs. de întindere a pânzei.

Fă-ți întotdeauna timp pentru a-ți personaliza scrisoarea, astfel încât să-i arate angajatorului de ce ești o potrivire puternică pentru job.

Pentru a începe, aruncați o privire la sfaturi despre ce să includeți într-o scrisoare de intenție pentru o poziție în domeniul artei. În plus, revizuiește un exemplu de scrisoare de intenție pentru a te inspira în timp ce o scrii pe a ta.

Ce să includeți într-o scrisoare de intenție pentru o poziție în domeniul artelor

Deoarece o scrisoare de intenție este un document formal, există o anumită structură care trebuie urmată. Scrisoarea ta de intenție ar trebui să includă următoarele lucruri:

  • Un salut— dacă este posibil, adresați scrisoarea unei persoane. Vedea exemple de salutare.
  • Corpul scrisorii— aici vă veți împărtăși calificările pentru rolul în cauză. Corpul scrisorii de intenție poate avea mai multe paragrafe. Puteți alege să utilizați punctele marcatoare în această secțiune. Această secțiune ar trebui să evidențieze abilitățile și experiența dvs. relevante pentru poziția legată de arte. Aceasta ar putea include lucrări anterioare în domeniul artelor, inclusiv cursuri și posturi de voluntari.

Adaptați această secțiune la locul de muncă în cauză — dacă aplicați pentru un loc de muncă ca asistent de galerie, veți evidenția calificări diferite decât dacă căutați un rol de profesor de artă într-un muzeu.

  • Un aproape— o apropiere politicoasă este o necesitate.
  • O semnatura— semnați scrisoarea cu stiloul dacă trimiteți o copie pe hârtie; dacă trimiteți prin e-mail scrisoarea de intenție, includeți un semnatura email.
  • Informații de contact— numai pentru scrisorile pe hârtie, adăugați detaliile de contact ale managerului de angajare și datele dvs. deasupra salutului. Dacă trimiteți scrisoarea de intenție prin e-mail, trimiteți informațiile de contact în semnătura de e-mail.

Sfaturi pentru scrierea unei scrisori de intenție pentru poziție artistică eficientă

Există atât de multe poziții legate de artă. Scrisoarea dvs. va acorda prioritate diferitelor aspecte ale backgroundului și calificărilor dvs., în funcție de rolul pe care îl aveți. Iată câteva sfaturi de care trebuie să ții cont atunci când scrii scrisoarea de intenție:

Subliniați abilitățile relevante. Nu sunt doar abilitățile legate de artă pe care veți dori să le subliniați în scrisoarea dvs. Există multe alte abilități – atât soft, cât și dure – care pot fi necesare pentru rolul în cauză. De exemplu, dacă aplicați pentru un rol într-o galerie, vă veți dori să vă asigurați că vă subliniați abilitățile legate de vânzări, precum și abilitățile de serviciu clienți. Cineva care aplică pentru un rol de profesor de muzică ar împărtăși detalii despre acreditările de predare sau despre experiența de lucru cu studenții în scrisoarea de intenție.

Luați în considerare distribuirea unui portofoliu. Dacă sunteți în căutarea unui rol în care arta dvs. să fie evaluată ca parte a angajării, vă poate fi utilă conectarea la un portofoliu online al lucrării dvs. din scrisoarea de intenție.

Arată de ce te potrivești grozav. Scopul general al oricărei scrisori de intenție este de a justifica candidatura dumneavoastră pentru rolul în cauză. În acest scop, veți dori să vă subliniați abilitățile și experiența relevante și, de asemenea, să arătați că vă potriviți bine. Cercetând compania sau instituția, vei ști ce puncte să subliniezi în scrisoarea ta.

Verificați și editați. Asigurați-vă că citiți cu atenție scrisoarea de intenție, verificând greșelile de scriere și greșelile gramaticale. Fă-ți timp să corectează-ți scrisoarea.

Exemplu de scrisoare de intenție pentru o poziție în domeniul artelor

Acesta este un exemplu de scrisoare de intenție pentru o poziție în domeniul artei. Descărcați șablonul de scrisoare de intenție (compatibil cu Google Docs și Word Online) sau vedeți mai jos pentru mai multe exemple.

Captură de ecran a unui exemplu de scrisoare de intenție pentru un post în domeniul artelor
Descărcați șablonul Word

Exemplu de scrisoare de intenție pentru o poziție în domeniul artelor (versiunea text)

Daniel Solicitant
Strada Principală 123
Anytown, CA 12345
555-555-5555
[email protected]

14 iunie 2021

Michael Lee
Director, Resurse Umane
Acme Arts
123 Business Rd.
Business City, NY 54321

Stimate domnule Lee,

Descrierea pe care ai postat-o ​​pentru un asistent de studio corespunde perfect intereselor și calificărilor mele.

Cu experiența mea în artă și psihologie, sunt încrezător că voi fi un asistent de studio de mare succes și creativ. După ce am lucrat pentru organizația non-profit CountyArts, am fost expus la o serie de aspecte ale lumii artei. Experiența mea ca asistent de artist la Muzeul de Artă demonstrează capacitatea mea de a lucra cu ceilalți prin procesul creativ de producție, înfruntând în același timp provocările care mi se prezintă.

De asemenea, educația mea în psihologie mi-a permis să învăț nuanțele oamenilor și mi-a oferit abilități bune de investigație și analiză care se vor potrivi nevoilor dumneavoastră de asistență pentru clienți.

Aș aprecia oportunitatea de a aduce o contribuție substanțială prin explorarea afacerii artei aplicate prin firma dumneavoastră de design.

Salut oportunitatea de a mă întâlni cu dumneavoastră pentru a discuta în continuare despre candidatura mea și voi suna săptămâna viitoare pentru a vedea dacă putem aranja o oră pentru a vorbi. Vă mulțumesc pentru timpul și atenția acordate.

Cu sinceritate,

Semnătură (scrisoare pe hârtie)

Trimiterea unei scrisori de intenție prin e-mail

Acum trăim în era digitală, așa că atunci când trimiteți prin e-mail scrisoarea de intenție și CV-ul, enumerați poziția și numele dvs. în linia de subiect al e-mailului (de exemplu, „Asistent Studio - Numele dvs.”). Puteți folosi corpul e-mailului pentru a accesa direct salutul și scrisoarea.

Dacă aveți ocazia să trimiteți o copie hârtie a scrisorii de intenție sau ați ales să atașați un PDF la e-mail, ar trebui să urmați mai multe format tradițional, care include informațiile dvs. de contact, data și informațiile de contact pentru managerul de angajare sau persoana căreia îi scrieți în vârf.

Cele mai bune afaceri de comerț calificate pentru a începe

Potrivit celor de la ManpowerGroup Sondaj anual privind deficitul de talente, cele mai dificile posturi de ocupat de angajatori nu au fost ingineri, asistente medicale sau reprezentanți de vânzări. Oamenii numărul unu cel mai greu de găsit sunt m...

Citeste mai mult

Descrierea postului de actor: salariu, abilități și altele

Actorii sunt artiști interpretatori care portretizează personaje pe scenă și în emisiuni de televiziune, reclame, filme și spectacole în parcuri de distracție. Deși nu este un termen specific de gen – atât bărbații, cât și femeile din această ocu...

Citeste mai mult

Cele mai bune 8 pixuri de desen din 2022

Editorii noștri cercetează, testează și recomandă în mod independent cele mai bune produse; puteți afla mai multe despre noastre procesul de revizuire aici. Este posibil să primim comisioane pentru achizițiile efectuate de la linkurile alese de n...