Descrierea postului de actor: salariu, abilități și altele

Actorii sunt artiști interpretatori care portretizează personaje pe scenă și în emisiuni de televiziune, reclame, filme și spectacole în parcuri de distracție. Deși nu este un termen specific de gen – atât bărbații, cât și femeile din această ocupație sunt numiți „actori”— cuvântul „actor” este adesea folosit când se vorbește despre un bărbat, în timp ce „actriță” este folosit pentru a descrie o femeie.

Îndatoririle și responsabilitățile actorului

Acest loc de muncă necesită, în general, capacitatea de a efectua următoarele lucrări:

  • Citiți scenarii
  • Repetați scene
  • Prezintă o gamă largă de emoții în timp
  • Improviza
  • Memorează liniile
  • Cercetează personaje
  • Urmați indicațiile
  • Audiție

Actorii sunt artiști, dar arta este alcătuită din multe abilități mai mici care pot fi învățate și exersate. Ca multe meserii, pregătirea este o mare parte a succesului. Pentru a întruchipa cu adevărat un rol și pentru a convinge un agent de distribuție că este potrivit pentru rol, actorii trebuie să studieze personajele pe care speră să le interpreteze. Acest lucru este mai mult decât citirea scenariului și memorarea replicilor. Este vorba despre a înțelege ce motivează un personaj și de ce un personaj se comportă într-un anumit fel.

Această pregătire și spectacolele rezultate în audiții sunt doar o parte din muncă. De asemenea, actorii trebuie să lucreze cu un agent pentru a găsi rolurile și oportunitățile potrivite. Și când actorii obțin în sfârșit un loc de muncă, au nevoie de abilitățile pentru a putea colabora eficient cu colegii actori, regizorul și alți membri ai echipei.

Salariu actor

Salariile pentru actori variază foarte mult, iar numărul de ore pe care le poate presupune un loc de muncă poate varia și mai mult. Unele locuri de muncă plătesc abia mai mult decât salariul minim, în timp ce altele oferă mult mai mult decât atât. Actorii de film și televiziune de top pot câștiga milioane, dar ei sunt excepție de la regulă.

  • Salariul orar mediu: 17,54 USD/oră
  • Primele 10% salarii pe oră: 61,74 USD/oră
  • Plata orară inferioară de 10%: 9,05 USD/oră

Sursă:Biroul de Statistică a Muncii din SUA, 2018

Actorii au nevoie de obicei de un fel de educație formală, fie că este vorba de o diplomă în teatru sau teatru sau cursuri regulate de actorie. Antrenamentul în alte domenii legate de performanță este, de asemenea, benefic.

  • Educaţie: Antrenamentul formal nu înseamnă neapărat colegiu. O diplomă de licență în teatru sau dramă este o opțiune, dar cursuri de actorie sau film la un colegiu comunitar, la conservatorul de actorie al unei companii de teatru sau la școala de film este, de asemenea, o opțiune bună pentru unii actori.
  • Instruire: Pe lângă dobândirea experienței în actorie, este benefic ca actorii să fie instruiți în abilități care pot fi utile. Acestea pot include cânt sau alt antrenament vocal, lecții de dans, arte marțiale și multe altele. A avea abilitățile potrivite este ceea ce îi determină uneori pe actori la ușa unei audiții.

Abilități și competențe de actor

Actoria este atât o abilitate, cât și o artă, iar a fi bun la asta necesită niște abilități soft care pot ajuta să facă spectacolele să pară cât mai reale posibil.

  • Ascultare activa: Actorii trebuie să fie capabili să răspundă altor actori în momentul de față, în timp ce sunt în caracter. De asemenea, trebuie să răspundă la ceea ce vrea un director.
  • Comunicare verbala: Actoria implică colaborarea, iar asta înseamnă uneori să transmitem altora detalii despre o scenă sau un spectacol. Din punct de vedere practic, actorii trebuie, de asemenea, să fie capabili să enunțe clar, astfel încât alți actori și membrii publicului să le poată auzi și să le înțeleagă clar.
  • Creativitate: Scriitorii ar putea avea o idee despre ceea ce ar trebui să fie un personaj, dar actorii trebuie să-i dea viață. Pentru a găsi ceea ce motivează un personaj, actorii trebuie uneori să vină cu o poveste de fundal, chiar dacă numai în beneficiul lor.
  • Memorare: Actorii trebuie să fie capabili să memoreze replici.
  • Persistenţă: Acesta este un domeniu competitiv, iar actorii trebuie să audieze în mod repetat și să facă față respingerii.

Locuri de muncă pentru actori se preconizează că vor crește cu 12% pentru deceniul care se încheie în 2026, potrivit Biroul de Statistică a Muncii din SUA. Aceasta este semnificativ mai bună decât creșterea de 7% proiectată pentru toate ocupațiile. Asta nu înseamnă că locurile de muncă vor fi ușor de obținut. Deși pot fi disponibile mai multe locuri de muncă, audițiile pentru rolurile disponibile sunt încă extrem de competitive.

Se așteaptă ca actorii de film să vadă o creștere mult mai bună decât actorii de teatru. În timp ce noile servicii de streaming cresc numărul de filme și spectacole direct pe internet, multe teatre locale încă se luptă să rămână finanțate.

Mediile de lucru pot varia foarte mult. Lucrul pe scenă este diferit de lucrul în fața unei camere, iar actorii care lucrează în fața unei camere s-ar putea afla într-un studio sau pe locație pe vreme extremă. Unii actori pot lucra în alte medii, cum ar fi parcuri tematice sau alte atracții tematice care includ personaje. Actorii trebuie să poată colabora eficient cu alți actori, regizori și diverși membri ai unei filmări sau producții.

Actorii lucrează cu normă întreagă doar dacă au un rol regulat într-o emisiune de televiziune sau fac parte dintr-o producție de scenă de lungă durată. Chiar și atunci, munca cu normă întreagă este doar temporară. Când lucrează, programul actorilor poate fi imprevizibil, în funcție de programul filmărilor. Zilele lungi sunt obișnuite și nu este neobișnuit ca filmele și emisiunile de televiziune să se filmeze la orice oră, în funcție de nevoile unei scene.

Cum să obțineți postul

MUNCĂ

Chiar și cel mai mic rol într-o producție de teatru comunitar este mai bine decât să stai acasă lângă telefon.

FII PERSISTENT

Așteptați-vă la multe respingeri. Învață de la ei, dar nu te opri asupra lor.

Persoanele interesate de actorie ar putea lua în considerare, de asemenea, una dintre următoarele căi de carieră, listate cu salariile anuale medii:

  • Crainic: $31,990
  • Film și video editor: $58,990
  • Producător sau director: $71,680

Cum să devii cumpărător cu amănuntul pentru magazinele majore

O carieră de cumpărător cu amănuntul poate fi plină de satisfacții, cu cerințe diverse și interesante de zi cu zi. Cumpărătorii cu amănuntul sunt responsabili pentru găsirea, negocierea și achiziționarea de mărfuri vândute în magazine. Este un jo...

Citeste mai mult

Aflați despre carierele din poliția militară înrolată

În ciuda numelui și a multor îndatoriri similare, politia militara sunt mai mult decât polițiști în camuflaj. Numele poate fi înșelător. Poliția militară (MP) (cunoscută ca Master-at-Arms (MA) în Marina și Specialist în forțele de securitate în a...

Construirea simplă: instrumentul online de management al construcțiilor

Managentul construcțiilor este acum o abilitate online care trebuie dusă la nivelul următor. Simplu Build oferă tocmai asta, creând un instrument online foarte util care vă va facilita munca și vă va economisi bani prin eficientizarea procesului d...