Ihtiolog Descrierea postului: salariu, abilități și altele

Un ihtiolog este o biolog marin care studiază diverse specii de pești clasificați ca fiind osoși, cartilaginoși sau fără fălci. Munca lor include studiul istoriei peștilor, comportamentului, obiceiurilor de reproducere, mediului și modelelor de creștere.

Ihtiologii pot lucra în laboratoare, muzee, universități, grădini zoologice, companii sau facilități guvernamentale. Majoritatea își petrec timpul pe câmp, studiind peștii în propriul lor mediu.

Ei se pot specializa lucrând cu o anumită specie de interes. De asemenea, aceștia pot urma o anumită cale, cum ar fi educația, cercetarea sau gestionarea colecțiilor.

Ihtiolog îndatoriri și responsabilități

Ihtiologii pot avea o varietate de responsabilități, în funcție de natura specifică a muncii lor. Atribuțiile lor pot include:

  • Identificarea peștilor
  • Observarea comportamentului
  • Monitorizarea calitatii apei din rezervoare
  • Proiectarea și efectuarea cercetărilor
  • Evaluarea datelor
  • Redactarea și publicarea de lucrări științifice
  • Participarea la seminarii sau evenimente din industrie
  • Promovarea eforturilor de conservare
  • Tinerea de prelegeri
  • Prezentarea constatărilor altor profesioniști din industrie

Ihtiologii implicați în activități de cercetare își pot publica concluziile în reviste profesionale pentru evaluarea inter pares. Publicarea este deosebit de importantă pentru profesorii care lucrează la colegii și universități, ca titular este cel mai frecvent acordat educatorilor care publică cercetări semnificative în domeniul lor de expertiză.

Ihtiolog Salariu

Salariul pentru ihtiologi poate varia foarte mult în funcție de factori, cum ar fi tipul de angajare, nivelul de studiile absolvite, zona geografică în care se află postul și sarcinile specifice asociate poziţie.

Biroul de Statistică a Muncii din SUA nu furnizează date specifice, cum ar fi salariul, pentru ihtiologi, dar include profesia în categoria zoologi și biologi ai vieții sălbatice:

  • Salariul mediu anual: 62.290 USD (29,95 USD/oră)
  • Primul salariu anual de 10%.: 99.700 USD (47,93 USD/oră)
  • Salariul anual de jos de 10%.: 39.620 USD (19,05 USD/oră)

Sursă: Biroul de Statistică a Muncii din SUA, 2017.

Pentru a deveni ihtiolog, trebuie să aveți educația, experiența și certificările necesare:

  • Diplome universitare: Cei care încep în domeniu finalizează de obicei o diplomă de licență în zoologie sau biologie marina. Majoritatea merg mai departe pentru a urma un master sau un doctorat, în special în domeniul ihtiologiei. Diplomele postuniversitare sunt adesea obligatorii pentru ca un candidat să fie luat în considerare pentru poziții în educație sau cercetare.
  • Lucrări de curs: Cursurile obligatorii includ de obicei biologie, chimie, anatomie și fiziologie, statistică, comunicații și tehnologia computerelor pentru obținerea oricărei diplome în științe biologice. Cursurile suplimentare care pot fi necesare includ științe marine, științe animale, științe veterinare, comportamentul animalului, creșterea animalelor și ecologie.
  • Stagii de practica: Marin stagii de practică vă poate ajuta să obțineți experiență practică în domeniu în timp ce vă finalizați studiile universitare. Multe organizații de cercetare, cum ar fi NOAA Fisheries, oferă programe de vară pentru oamenii de știință marine aspiranți, iar unele oportunități au o bursă sau o altă compensație.
  • Certificari: Abilitățile de scufundări în apă deschisă și certificările necesare sunt necesare pentru a lucra în domeniu. The Asociația Națională a Instructorilor Subacvatici (NAUI Worldwide) oferă certificări de scufundări.

Abilități și competențe ihtiolog

Pentru a reuși în acest domeniu, ar trebui să aveți un interes puternic pentru viața marină, precum și următoarele:

  • Abilități de cercetare pentru a efectua observații pe teren și prelevare de probe, precum și colectarea și conservarea specimenelor
  • Abilități de laborator precum disecţia şi microscopia
  • Competențe informatice pentru prelucrarea datelor științifice
  • Abilități interpersonale implicând crearea de rețele și colaborarea cu alți membri ai industriei, precum și predarea de cursuri la nivel universitar
  • Abilități de comunicare verbală și scrisă să comunice clar și precis rezultatele cercetării altor membri ai echipei, precum și în rapoarte și publicații scrise

In conformitate cu Societatea Americană a Ihtiologilor și Herpetologilor (ASIH), perspectivele de angajare sunt de așteptat să rămână relativ puternice pentru poziții în cercetare, educație, management al colecțiilor, acvarii publice și grupuri de conservare.

Biroul de Muncă și Statistică din SUA estimează că nivelul general de ocupare a forței de muncă pentru toate biologice se așteaptă ca oamenii de știință să crească cu 8% din 2016 până în 2026, aproximativ la fel de repede ca media pentru toți ocupatii.

În funcție de afacerile și interesele lor, ihtiologii pot lucra în săli de clasă, birouri de afaceri, laboratoare sau grădini zoologice. În unele cazuri, aceștia pot călători în diferite locații - atât interne, cât și internaționale - pentru a observa sau colecta specimene din oceane, râuri și lacuri.

Când lucrați pe teren, mediul poate fi imprevizibil. Prin urmare, este important să luați măsurile de precauție potrivite pentru a minimiza rănile.

Majoritatea posturilor din acest domeniu nu necesită deplasare. Astfel, mulți ihtiologi sunt capabili să lucreze o săptămână standard de 40 de ore.

Cei interesați de știința peștilor ar putea dori, de asemenea, să ia în considerare aceste cariere:

  • Biolog marin: $51,408
  • Oceanograf: $67,529
  • Zoolog: $51,836
  • Ecologist: $51,273
  • Observator de pescuit: $61,110
  • om de știință în domeniul pescuitului: $69,054

Sursă: Payscale.com, 2019.

Cele 6 tipuri de proprietate comercială

Deci, începeți o afacere și aveți o idee grozavă despre cum să vă vindeți produsul. Scufundarea piciorului în apele comerțului cu amănuntul poate fi puțin copleșitor la început, așa că fă-ți timp dacă poți și familiarizează-te cu diferitele tipur...

Descrierea postului crescător de reptile: salariu, abilități și altele

Crescătorii de reptile produc și vând o mare varietate de specii de reptile, inclusiv broaște țestoase, șerpi și șopârle, pentru animale de companie sau piețe comerciale. Ei pot alege să se specializeze cu o singură specie de interes sau să creas...

Exemplu de scrisori de mulțumire ale angajaților de la supervizor

George SampsonStrada Principală 123Anytown, CA [email protected] septembrie 2018Tom LeeConducere de schimbJones Corporation123 Business Rd.Business City, NY 54321Dragă Tom,Nu vă pot mulțumi suficient pentru disponibilitate...