Salariul și cariera de criminalist pentru animale sălbatice

Oamenii de știință criminalistică pentru animale sălbatice analizează probe biologice care au fost colectate ca dovezi și aplică proceduri pentru a investiga crimele împotriva faunei sălbatice.

Atribuțiile

Datoria principală a unui cercetător criminalist al vieții sălbatice este să efectueze analize de laborator ale probelor colectate ca dovezi în cazurile care implică animale sălbatice. Această analiză de laborator poate include evaluarea probelor implicate în cazuri de braconaj, contrabandă, cruzime împotriva animalelor, bioterorism, scurgeri de petrol sau alte dezastre ecologice. După analizarea probelor și redactarea unui raport, un criminalist poate fi chemat să depună mărturie în instanță în calitate de martor expert.

Oamenii de știință criminalistică pentru animale sălbatice trebuie să fie pregătiți să dezvolte noi tehnici și abordări atunci când li se cere să examineze mostre neobișnuite sau unice. De asemenea, trebuie să respecte multe linii directoare și reglementări stabilite care guvernează testarea și manipularea corespunzătoare a probelor.

Oamenii de știință criminalistică pentru animale sălbatice lucrează împreună cu inspectorii faunei sălbatice, paznici de pește și vânat, ofițeri de poliție și alții care colectează dovezi în cazurile care implică animale sălbatice. În timp ce, în general, ei lasă o colecție de mostre pe teren profesioniștilor menționați anterior, un specialist în medicina legală a faunei sălbatice poate fi chemat să asiste ocazional în munca de teren. Cu toate acestea, cea mai mare parte a muncii lor se desfășoară într-un cadru de laborator. O săptămână standard de lucru de 40 de ore le permite oamenilor de știință legală să păstreze programul regulat de birou.

Opțiuni de carieră

Oamenii de știință criminalistică pentru animale sălbatice pot găsi de lucru cu o varietate de angajatori, inclusiv agenții guvernamentale federale, de stat și locale.

Tehnicile utilizate în timpul lucrului criminalistic al vieții sălbatice sunt, de asemenea, ușor de transferat în alte domenii conexe, cum ar fi știința criminalistică umană sau alte cariere care implică analize de laborator.

Educație și formare

Un fundal în științe criminalistice, biologie, chimie, biochimie, știința animalelor, sau un domeniu înrudit este de preferat pentru cei care caută posturi în acest domeniu. O diplomă de licență în științe este cerința educațională minimă pentru carierele în știința criminalistică, iar mulți oameni de știință criminalistică a animalelor sălbatice au obținut diplome mai avansate (Master sau Ph.D.). Ca și în cazul majorității căilor de carieră, persoanele cu educație și formare avansată au acces la cele mai bune perspective de angajare.

Oamenii de știință criminalistică pentru animale sălbatice ar trebui să aibă, de asemenea, abilități analitice excelente, cunoștințe bune de lucru cu privire la utilizarea echipamentelor de laborator și experiență cu tehnologia bazată pe computer. Pentru analiza probelor este necesar un sortiment impresionant de echipamente de laborator, iar criminalistul trebuie să cunoască utilizarea corectă a fiecărei mașini și amploarea capacităților acesteia.

Societatea pentru știința criminalistică a vieții sălbatice (SWFS) oferă certificare profesională oamenilor de știință criminalistică care îndeplinesc criteriile de certificare ale grupului. Solicitanții trebuie să aibă un B.S. într-un domeniu relevant și cel puțin un an de experiență de lucru pentru a se califica pentru procesul de certificare SWFS. În plus, solicitantul trebuie să promoveze un examen de competență, să finalizeze o evaluare a performanței și să furnizeze o scrisoare de recomandare de la un supervizor în domeniu.

Salariu

Biroul de Statistică a Muncii (BLS) nu furnizează informații specifice privind salariul pentru animale sălbatice criminalistici, dar colectează date pentru categoria mai generală a științei criminalistice tehnicieni. In timpul sondaj efectuat în 2017, salariul mediu pentru tehnicienii criminalistici a fost de 57.850 USD pe an (27,81 USD pe oră). Cei mai slab plătiți zece procente din toți tehnicienii criminalistici au câștigat mai puțin de 33.880 USD pe an, în timp ce cei mai bine plătiți zece la sută din toți tehnicienii criminalistici au câștigat mai mult de 95.600 USD per an.

Oamenii de știință care lucrează în guvernul federal primesc multe beneficii în plus față de salariul de bază, inclusiv vacanță și zile de boală, concedii plătite, acces la opțiunile de plan federal de pensionare și acces la o varietate de asigurări de sănătate planuri.

Perspectivă de carieră

Biroul de Statistică a Muncii estimează că creșterea carierelor de tehnicieni criminalistici va crește într-un ritm de 17% în deceniul 2016 până în 2026, mult mai rapid decât media pentru toate pozițiile din cel mai recent BLS studiu. Candidații cu experiență și educație avansată se vor bucura de cele mai puternice perspective de angajare în domeniul științei criminalistice a vieții sălbatice.

Comerțul ilegal cu animale sălbatice va continua să stimuleze nevoia de experti criminaliști calificați pentru a evalua mostrele confiscate și să apară în cauzele judiciare ca martori experți.

6 realități ale granturilor fundației pentru organizații nonprofit

De prea multe ori organizațiile nonprofit cred că granturile sunt Sfântul Graal. Ei ar putea crede că granturile vor ajuta o organizație nonprofit să înceapă, să o salveze de la pierdere sau să plătească facturile de luna viitoare. Acest lucru s...

6 pași către un plan de strângere de fonduri pentru o nouă organizație caritabilă

Toate organizațiile caritabile se confruntă aproape imediat cu o sarcină descurajantă: strângerea de fonduri. Organizațiile caritabile publice, cunoscute și ca 501(c)(3)s de către IRS, nu numai că trebuie să se întrețină în timp ce lucrează la î...

Citeste mai mult

Cum se creează un sistem de management al documentelor

Managementul documentelor este procesul de manipulare a documentelor în așa fel încât informațiile să poată fi create, partajate, organizatși stocate eficient și corespunzător. Ca atare, învățarea modului de a crea un sistem de management al docu...