Profil de carieră pentru animale pentru un crescător de câini

Dacă sunteți iubitor de animale, este posibil să fi luat în considerare o carieră în creșterea animalelor. Deși există multe opțiuni diferite, creșterea câinilor este una dintre cele mai populare. La urma urmei, oamenii sunt mereu în căutarea companiei „cel mai bun prieten al omului”.

Crescătorii de câini sunt responsabili pentru producerea de pui de rasă pură creați ca viitori câini de expoziție, animale de companie sau animale de reproducție. Iată o privire în profunzime asupra jobului, perspectivelor sale și a ceea ce este nevoie pentru a intra în acest domeniu de carieră.

Atribuțiile

Crescătorii de câini sunt responsabili pentru o varietate de sarcini zilnice legate de îngrijirea nevoilor câinilor lor. Aceste sarcini pot include activități precum curățarea caniselor sau a alergărilor, hrănirea, îngrijirea, scăldat, furnizarea de apă proaspătă, administrarea de medicamente sau suplimente, asistarea la nașterile cu probleme, menținerea înregistrărilor de reproducere, studierea pedigree-urilor, ajutarea la reproducere (de exemplu, inseminare artificială) și înregistrarea câinilor la American Kennel Club (AKC) sau altă rasă relevantă asociațiile.

Crescătorii de câini trebuie, de asemenea, să lucreze îndeaproape cu medici veterinari pentru a se asigura că câinii lor primesc îngrijire medicală și nutriție corespunzătoare. Ei lucrează și cu toaletarii pentru a-și tunde câinii în stilul potrivit pentru rasă sau pentru a învăța cum să-și tundă și să-și coafeze câinii.

Crescătorii de câini își folosesc cunoștințele despre pedigree canin pentru a selecta animale superioare pentru a fi folosite ca animale de reproducție. Crescătorii responsabili au animalele lor de reproducție testate genetic pentru defecte ereditare comune lor rasă specifică și va oferi dovada acestor teste părților interesate să cumpere pui de la lor.

Mulți crescători concurează, de asemenea, cu animalele lor de reproducție (sau descendenții lor) la expoziții canine, fie arătând câinii înșiși, fie apelând la serviciile unui manipulator profesionist.

Opțiuni de carieră

Majoritatea crescătorilor de câini sunt specializați în producerea unei singure rase de câini, deși unii aleg să producă mai multe. Când produce mai mult de o rasă, este obișnuit ca un crescător să producă câini de un tip înrudit (cum ar fi rase de grup de păstori sau rase de câini de lucru). Unii crescători produc așa-numiții câini încrucișați de designer, care nu sunt încă recunoscuți de AKC ca rase noi; acești câini sunt crescuți în principal pentru piața animalelor de companie.

Crescătorii se pot specializa, de asemenea, în creșterea câinilor care sunt destinati unui scop specific, cum ar fi câini de vânătoare sau animale de companie de interior.

Educatie si antrenament

Deși nu este necesară nicio diplomă de facultate pentru a începe o carieră ca crescător de câini, unii crescători au diplome legate de animale sau de afaceri. Diplomele în domenii precum știința animalelor, reproducerea sau biologia se pot dovedi utile. Cursurile pentru aceste grade pot include studierea subiectelor în anatomie, fiziologie, genetică, nutriție, reproducere, comportament și producție. Cursurile de marketing, publicitate, comunicare și tehnologie sunt, de asemenea, benefice pentru cei care își conduc propriile afaceri.

Crescătorii de câini ar trebui să cunoască bine standardele, trăsăturile comportamentale și tăieturile de blană care sunt dorite pentru rasă. Mulți crescători sunt, de asemenea, îngrijitori care dobândesc această abilitate fie mergând la o școală oficială de îngrijire, fie învățând ca ucenic de la un îngrijitor cu experiență.

Salariu

Salariul pentru un crescător de câini variază foarte mult în funcție de numărul de așternuturi pe an pe care le produc câinii lor, de calitatea a efectivului de reproducție, rata de funcționare pentru puii dintr-o anumită rasă și reputația crescătorului în industrie. Unele rase, cum ar fi noii câini încrucișați, au prețuri mai mari decât altele din cauza ofertei limitate. Unii crescători impun prețuri mai mari, deoarece au stoc de calitate superioară din liniile de campionat, mai ales când au demonstrat acest lucru la expoziții importante, cum ar fi faimosul Westminster Dog Show.

Deși nu separă crescătorii de câini de categoria mai generală a crescătorilor de animale, Departamentul S.U.A of Labor indică faptul că, începând cu 2018, crescătorii de animale din Statele Unite câștigă un salariu mediu anual de 37.060 USD.

Deși este posibil să câștigi existența doar crescând câini, majoritatea crescătorilor câștigă venituri suplimentare oferind dresaj de câiniservicii de îngrijire sau îmbarcare la canisa la unitățile lor.

Există întotdeauna o piață pentru căței cu pedigree de calitate de la crescători de renume, dar la 2% până la 3% pentru următorul deceniu, ritmul de creștere este în urma mediei generale.Din fericire, odată cu represiunea asupra fabricilor de cățeluși (unde câinii sunt crescuți în spații murdare, închise), există mai puțin loc în industrie pentru practici de reproducere neplăcute. Deși acest lucru poate încetini creșterea pieței muncii în acest domeniu, este în cele din urmă pentru cel mai bun.

Crescătorii de renume folosesc o discreție extremă atunci când selectează animalele în scopuri de reproducere și nu permit reprezentanților inferiori ai rasei să devină parte a fondului genetic. Descendența superioară – și operațiunile etice – vor spori reputația oricărui crescător și vor asigura succesul continuu al acestora în industrie.

Cele mai bune 8 greșeli pe care le fac stagiarii

Un stagiu este o experiență valoroasă la facultate, care îi învață pe studenți cum să acționeze și să performeze profesional în lumea reală, oferindu-le în același timp oportunitatea de a dobândi cunoștințe și abilități într-un anumit industrie. ...

Citeste mai mult

Beneficiile unui program de stagiu

Tot mai multe companii descoperă beneficiile programelor de internship. Unele dintre aceste companii vor oferi programe cu plată în timp ce alții vor rămâne cu oportunitățile de stagiu aparent tradiționale, neplătite. Cum beneficiază companiile ...

Citeste mai mult

Unde să găsești stagii

Dacă sunteți în căutarea unui stagiu, există unele site-uri web care listează o varietate de opțiuni, în timp ce altele se concentrează mai mult pe o anumită alegere de carieră sau un domeniu de interes. Aceste oportunități acoperă o gamă variată...