Producător de știri TV Descrierea postului: Salariu, abilități și altele

Producătorii de știri TV planifică și gestionează de obicei știrile regulate de la început până la sfârșit. Îndatoririle lor pot varia în funcție de dimensiunea și tipul de companie pentru care lucrează, dar în toate cazurile, producătorii trebuie să aibă o rațiune solidă de știri și să poată lucra într-un mediu cu ritm rapid.

Atribuții și responsabilități ale producătorului de știri TV

Postul necesită, în general, capacitatea de a îndeplini următoarele sarcini:

  • Gestionați știrile TV.
  • Coordonează activitățile echipei de producție de știri.
  • Supravegheați tipul și ordinea știrilor pentru a crea un spectacol coeziv.
  • Asigurați-vă că producțiile rulează la timp și la buget.
  • Monitorizați emisiunile de știri și fiți la îndemână pentru a rezolva problemele după cum este necesar.

Înainte de un știri, un producător de știri TV lucrează cu o echipă pentru a decide ce povești să acopere și când. În timpul emisiunii de știri, un producător conduce echipa departamentului de producție în camera de control pentru a se asigura că știrile este executată curat în aer.

Un producător de știri TV își petrece de obicei ziua de lucru în interiorul postului, spre deosebire de a Reporter de știri TV care este afară să adună povești toată ziua. În timp ce producătorii de știri TV trebuie să lucreze îndeaproape cu prezentatorii de știri, este vital să avem o relație bună de lucru cu toată lumea din clădire.

Salariu Producător Știri TV

U.S. Bureau of Labor Statistics (BLS) oferă date despre salarii pentru producători și regizori, care includ producătorii de știri TV:

  • Salariul mediu anual:$71,680
  • Primul salariu anual de 10%.: $163,540
  • Salariul anual de jos de 10%.: $34,450

Sursă: Biroul de Statistică a Muncii din SUA, 2018.

Calea spre a deveni producător de știri TV poate arăta diferit pentru fiecare persoană. În plus, cerințele de educație și formare pot varia în funcție de companie.

  • Educaţie: Un producător trebuie de obicei să aibă o diplomă universitară în comunicare, jurnalism sau engleză. O experiență în afaceri sau științe politice poate ajuta un producător de știri TV să pară mai specializat atunci când își caută de lucru.
  • Instruire: Mulți producători încep ca stagiari sau asistenți de producție și primesc formare la locul de muncă care îi pregătește pentru avansarea în carieră. Producătorii aspiranți pot căuta, de asemenea, mentori care să-i consilieze pe parcursul călătoriei lor.

Abilități și competențe de producător de știri TV

Pentru a avea succes în acest rol, veți avea nevoie, în general, de următoarele abilități și calități:

  • Abilități de conducere: Un producător de știri TV este un lider calm într-o criză, fie că este în timpul acoperirii știrilor de ultimă oră sau când se sparge un echipament tehnic.
  • Creativitate:Acest job necesită abilitatea de a crea o viziune despre cum ar trebui să arate un știri de succes înainte de a fi finalizat.
  • Atenție la detalii:Presiunile de știri au o mulțime de părți mobile, iar producătorii de știri TV trebuie să aibă un ochi pe toate pentru a asigura un produs final șlefuit.
  • Abilități de comunicare: Producătorii trebuie să se coordoneze eficient cu prezentatorii de știri și cu tot personalul implicat în producerea unui buletin de știri pentru ca acesta să se reunească cu succes.

The Biroul de Statistică a Muncii din SUA proiectează că ocuparea forței de muncă în acest domeniu va crește cu 12% până în 2026, ceea ce este mai rapid decât creșterea generală a ocupării forței de muncă de 7% pentru toate ocupațiile din țară.

Producătorii de știri TV sunt în ultimă instanță responsabili pentru produsul final al fiecărei emisiuni de știri. Ei lucrează în mod constant în termene strânse și gestionează simultan multe elemente ale unui știri. Din acest motiv, oamenii care excelează în această poziție prosperă de obicei în medii cu presiune ridicată.

Potrivit BLS, o treime dintre producătorii de știri TV lucrează mai mult de 40 de ore pe săptămână, iar munca de seară, de vacanță și de weekend este obișnuită.

Cum să obțineți postul

OBȚIUNĂ UN STAGE

Pune piciorul pe ușă în industria știrilor TV, astfel încât să poți ajunge la un post de producător de știri TV. Priviți cele mai bune companii pentru stagii în industria divertismentului.

ÎNCEPE CA ASISTENȚ DE PRODUCȚIE

Descoperi cum e să fii asistent de producție și aplicați pentru locuri de muncă la companiile de știri alese de dvs.

OBȚINEȚI O BORSA

Organizații precum PBS oferă programe de burse pentru studenții absolvenți și de licență pentru a câștiga experiență practică de lucru în difuzarea de știri.

Persoanele care sunt interesate să devină producători de știri TV pot lua în considerare și alte cariere cu aceste salarii medii:

  • Editori de film și video și operatori de camere: $58,990
  • Directori de top: 104.980 USD
  • Scriitori și autori: $62,170

Sfaturi pentru scrisori de intentie pentru cariere medicale

Unii experți în carieră recomandă trimiterea unei scrisori de intenție cu CV-ul (sau CV-ul) 100% din timp. O scrisoare de intenție este o modalitate excelentă de a vă ajuta CV-ul (sau CV-ul) să iasă în evidență și de a vă extinde unele dintre rea...

Citeste mai mult

Tarife GST și PST pentru întreprinderile mici din Canada

Trebuie să percepeți taxa provincială pe vânzări sau taxa pe vânzări cu amănuntul (PST sau RST) pentru produsele sau serviciile oferite de mica dvs. de afaceri? În ciuda încercărilor guvernului canadian de a convinge provinciile să-și combine PST...

Citeste mai mult

13 sfaturi pentru a oferi o prezentare memorabilă

Prezentările, în multe formate diferite, reprezintă o parte importantă a fii proprietarului unei mici afaceri. Este posibil să vă prezentați prezentarea de lifting la un eveniment de rețea, să vă prezentați serviciile în timpul unui apel de vânză...