Descrierea postului de tehnician veterinar: salariu, abilități și altele

A tehnician veterinar (sau tehnic veterinar) este un profesionist autorizat, pregătit să asiste medici veterinari cu proceduri medicale. Ca parte a industriei veterinare în creștere rapidă, perspectivele de angajare sunt promițătoare pentru această profesie.

Atribuțiile și responsabilitățile tehnicianului veterinar

Tehnicienii veterinari asistă medicii veterinari din clinică. Îndatoririle generale pot include următoarele:

  • Observarea comportamentului și stării animalelor
  • Ajutor la examenele fizice ale pacienților
  • Reținerea animalelor în timpul examenelor sau procedurilor
  • Asistarea la operații, efectuarea de teste de laborator, efectuarea și procesarea radiografiilor, efectuarea curățenilor dentare, actualizarea dosarelor pacienților, curățarea și sterilizarea echipamentelor și completarea prescripțiilor.
  • Sarcini mai specifice, în funcție de tipul de pacienți (animal mic, animal mare sau exotice) sau domeniul de specialitate individual al tehnicianului.
  • Administrarea de medicamente, vaccinuri și tratamente prescrise de medicul veterinar

Salariu tehnician veterinar

Salariul unui tehnician veterinar variază în funcție de nivelul de experiență, locația geografică și alți factori.

  • Salariu mediu anual: peste 50.010 USD (24,04 USD/oră)
  • Primul salariu anual de 10%: peste 34.420 USD (16,55 USD/oră)
  • Salariul anual de minim 10%: mai mult de 23.490 USD (11,29 USD/oră)

Sursa: U.S. Bureau of Labor Statistics, 2017

Pachetele de beneficii pentru tehnicienii veterinari pot include (pe lângă salariu) medicale și stomatologice asigurare, o indemnizație uniformă, zile de concediu plătite și reduceri la îngrijirea veterinară sau la îmbarcare pentru propriile animale de companie ale tehnicianului. Ca și în cazul oricărei poziții din industria veterinară, salariul este proporțional cu nivelul de experiență și educație.

Persoanele care caută o carieră ca tehnician veterinar ar trebui să aibă o experiență solidă în matematică și științe biologice.

  • Educaţie: Există aproximativ 190 de programe de tehnologie veterinară în SUA care sunt acreditate de către Asociația Americană de Medicină Veterinară. Aceste programe oferă o diplomă de asociat de doi ani. După finalizarea unui program acreditat, tehnicienii veterinari trebuie să treacă și un examen, de obicei Examenul național de tehnician veterinar (NVTE), pentru a deveni eligibili pentru licență în statul sau provincia lor.
  • Certificare: Sunt 11 domenii de specialitate tehnician veterinar recunoscut de Asociația Națională a Tehnicienilor Veterinari din America (NAVTA). Certificarea ca specialist tehnician veterinar necesită de obicei o diplomă în domeniu, experiență de lucru semnificativă, finalizare a jurnalelor de caz și a rapoartelor de caz și a educației continue documentate înainte ca un candidat să fie eligibil să susțină examenul de certificare. Domeniile de specialitate recunoscute în prezent includ practica clinică, patologia clinică, urgență și îngrijiri critice, ecvine, medicină internă, comportament, interventie chirurgicala, anestezie, stomatologie, nutriție, și grădină zoologică.

Abilități și competențe de tehnician veterinar

Tehnicienii veterinari trebuie să aibă „abilități soft” suplimentare pe lângă cerințele de educație și experiență. Acestea includ:

  • Abilități de comunicare: Tehnicii veterinari trebuie să comunice clar cu medicii, clienții și alt personal. De asemenea, trebuie să comunice cu amabilitate cu proprietarii de animale de companie bolnave sau rănite.
  • Forță fizică: Trebuie să fie capabili să ridice și să manipuleze animalele cu ușurință.
  • Abilități de rezolvare a problemelor: Tehnicii veterinari trebuie să fie capabili să ia în considerare toate informațiile disponibile și să tragă concluzii valide despre starea unui animal.
  • Compasiune: Tehnicii veterinari trebuie să trateze cu amabilitate pacienții de animale și, de asemenea, să ofere bunătate proprietarilor animalelor de companie.

BLS prezice că profesia se va extinde într-un ritm mult mai rapid decât media - aproape 20% din 2016 până în 2026. Numărul limitat de absolvenți ai programelor de tehnologie veterinară se va traduce în perspective excelente de angajare în domeniu. Cererea este puternică datorită creșterii continue a deținerii de animale de companie și a cererii de servicii pentru animale de companie.

Majoritatea tehnicienilor veterinari lucrează cu medicii veterinari în cabinetul privat, deși unii lucrează pentru corporații și laboratoare. Majoritatea lucrează cu animale mici, dar alte domenii de practică includ animale mari, cabaline, și exotice. Alte opțiuni de carieră pentru tehnicienii veterinari includ vânzările de produse farmaceutice, cercetarea medicală și pozițiile de conducere a animalelor.

Tehnicii veterinari ar putea fi nevoiți să lucreze în unele ore de seară, weekend sau vacanță, în funcție de nevoile clinicii lor veterinare. De asemenea, tehnicienii trebuie să fie în mod constant conștienți de riscurile inerente implicate de lucrul cu animalele și să ia măsuri de siguranță adecvate pentru a minimiza potențialul de rănire.

Cum să obțineți postul

Uită-te la resursele de căutare de locuri de muncă, cum ar fi Indeed.com, Monster.com, și Glassdoor.com pentru posturile disponibile. De asemenea, puteți vizita site-urile web ale cabinetelor veterinare individuale sau le puteți vizita personal pentru a aplica la locurile de muncă disponibile existente.

GĂSIȚI O OPORTUNITATE DE VOLUNTAT DE TEHNICIAN VETERINAR

Căutați o oportunitate de a face muncă de voluntariat prin site-uri online precum VolunteerMatch. De asemenea, puteți contacta direct diverși medici veterinari sau organizații non-profit și vă puteți oferi voluntar serviciile.

Găsește un stagiu

Obțineți îndrumări lucrând cu un medic veterinar cu experiență. Puteți găsi stagii prin site-urile de căutare de locuri de muncă online și, de asemenea, puteți consulta centrul de carieră al școlii dvs.

Persoanele interesate să devină tehnician veterinar iau în considerare și următoarele căi de carieră, listate cu salariile lor medii anuale:

  • Lucrători în îngrijirea animalelor și servicii: 23.950 USD
  • Flebotomiștii: $34,480
  • Medici veterinari: 93.830 USD

Ce poate face un manager când angajații nu se înțeleg?

Managerii se confruntă cu o problemă lipicioasă atunci când se confruntă cu doi adulți în același birou care nu se înțeleg. Tensiunea dintre cei doi angajați afectează munca lor, precum și munca celorlalți în imediata apropiere a conflictului lor...

Citeste mai mult

KPI HR: ce sunt aceștia?

KPI HR sunt indicatori cheie de performanță ai resurselor umane. Sunt măsurători de cât de bine Departamentul de Resurse Umane (HR) atinge obiectivele de afaceri. Aflați mai multe despre KPI HR și despre modul în care aceștia pot informa strateg...

Citeste mai mult

Sfaturi de bază pentru a vă adapta la lucrul la domiciliu

Adaptarea la munca acasă poate fi mai dificilă decât cred mulți. Chiar dacă ești organizat, concentrat și motivat, există distrageri și alte provocări care pot sta în calea productivității. Sau, este posibil să munciți atât de mult încât să vă ep...