Informații despre locurile de muncă ale poliției feroviare și ale agentului special

Biroul de Statistică al Transporturilor din SUA raportează că mai mult de 36.000.000.000 de mile sunt parcurse pe calea ferată într-un anumit an. Indiferent dacă transportă mărfuri sau oameni, trenurile sunt un mijloc extrem de important de a muta mărfuri și oameni acolo unde trebuie să meargă. Desigur, cineva trebuie să se asigure că un mod de transport atât de important este sigur și sigur, motiv pentru care companiile feroviare precum CSX închiriază căi ferate. ofițeri de poliție si calea ferata agenți speciali.

Istoria poliției feroviare

La scurt timp după inventarea locomotivei, trenurile au început să conecteze coastele americane, pe măsură ce SUA s-a extins spre vest. Din păcate, căile ferate au crescut, iar oamenii s-au mutat spre vest mai repede decât ar putea ține pasul conceptul înfloritor al departamentelor de poliție. Trenurile au fost adesea subiectul raidurilor și jafurilor, iar nevoia de a le proteja a devenit evidentă.

Din fericire, Illinois Central Railroad Company a angajat un tânăr avocat strălucit pe nume Abraham Lincoln (da,

cel Abraham Lincoln), care a cerut puterilor companiei să formeze o forță de poliție privată capabilă să-și protejeze resursele.

Un detectiv întreprinzător de poliție din Chicago a văzut o oportunitate, iar Alan Pinkerton a înființat Detectivul Național Agenție și prima firmă de detectivi privați din SUA, care a servit drept protecție pentru companiile de căi ferate din întreaga lume. țară.

Corporațiile feroviare au început în curând să vadă un beneficiu în angajarea propriilor forțe de poliție la nivel intern și nu a trecut mult până când companiile individuale au creat departamente de poliție corporative.

Descrierea postului

Deși lucrează pentru companii private precum CSX și Union Pacific, spre deosebire de anchetatorii privați, polițiștii feroviari sunt ofițeri de poliție pe deplin jurați, cu puteri de arestare.

Întinderea jurisdicției lor variază de la stat la stat, dar în aproape toate cazurile pot lua aceeași acțiune de aplicare a legii ca orice alt ofițer de poliție din acel stat în timp ce se află în, pe sau în jurul căii ferate proprietate.

De fapt, legea federală a S.U.A. prevede că orice ofițer de poliție feroviară sau agent special a jurat sau mandatat într-un stat este considerată în jur sau mandatat în orice alt stat în care compania feroviară deține proprietate. În unele state, poliția feroviară are jurisdicție în întreg statul. În altele, puterea lor este limitată la proprietatea căilor ferate.

Scopul principal al poliției feroviare și al agenților speciali este de a proteja mărfurile și pasagerii. Secțiunea 28101 din Codul Statelor Unite subliniază funcția poliției feroviare de a „proteja angajații, pasagerii sau patronii transportatorului feroviar; proprietăți, echipamente și facilități deținute, închiriate, operate sau întreținute de transportatorul feroviar; proprietăți care se deplasează în comerțul interstatal sau străin în posesia transportatorului feroviar; și personal, echipamente și materiale care se deplasează pe calea ferată, care sunt vitale pentru apărarea națională."

Poliția feroviară are multe dintre aceleași unități și oferă aceleași oportunități ca și departamentele de stat, locale și federale. Ei angajează detectivi si anchetatori, ofițeri de patrulă, unități de eliminare a munițiilor explozive și ADM și chiar ofițeri K-9.

De asemenea, oferă instruire specializată altor state, agențiilor locale și federale de aplicare a legii. Ofițerii feroviari investighează infracțiunile legate de proprietatea și personalul căilor ferate, liniile de patrulare, depozitele și alte proprietăți și colaborează cu alte agenții pentru combaterea terorismului.

Pe scurt, poliția feroviară face pentru infrastructura feroviară critică ceea ce ofițerii de poliție de stat, locali și federali fac pentru comunitățile lor.

Cerințe

Cerințele specifice pentru a deveni agent special sau ofițer cu un departament de poliție feroviară pot varia ușor, dar, în general, trebuie să fi finalizat un Academia de Politie și obțineți o certificare de aplicare a legii în statul în care veți lucra.

De asemenea, poliția feroviară cere adesea să aveți cel puțin trei ani de experiență anterioară în domeniul aplicării legii. Asta înseamnă că va trebui deveni ofițer de poliție și lucrează câțiva ani înainte de a putea deveni ofițer de cale ferată sau agent special.

Agenții speciali feroviari sunt preferați să aibă cel puțin o diplomă de licență și să le dea preferință candidații care au experiență și pregătire în investigații sau alte certificări speciale de aplicare a legii și aptitudini.

Pentru a aplica pentru a deveni agent special sau ofițer feroviar, vizitați site-ul web al aproape orice companie feroviară și căutați cariere. În cele mai multe cazuri, puteți aplica online.

Salariu

Deși cifrele specifice de creștere sunt greu de găsit, este sigur că companiile de căi ferate o vor face continuă să solicite ofițerilor să-și patruleze urmele, să-și protejeze mărfurile și să-și păstreze pasagerii sigur. Deoarece căile ferate se întind pe mai multe state, există o mulțime de oportunități la nivel național pentru cei care doresc să se mute.

Salariile pot varia de la stat la stat și de la o companie la alta, dar agenții feroviari sunt de obicei plătiți mai mult decât omologii lor locali pentru a începe, câștigând între 45.000 și 65.000 USD pe an.

Este o carieră potrivită pentru tine?

Dacă îți plac trenurile și apreciezi importanța transportului de mărfuri și nu vrei neapărat să fii a conductor, atunci lucrul cu căile ferate ca ofițer de poliție sau agent special poate fi distractiv, interesant și plin de satisfacții. Poliția feroviară are oportunități grozave de a ajuta la menținerea unui mod vital de transport în siguranță și poate fi cariera de criminologie perfectă pentru tine.

Cuvântul „organic” de pe o etichetă înseamnă că produsul este cu adevărat organic?

Produsele, de la tricouri la pământ de grădină până la săpun, sunt adesea comercializate ca „ecologice”. Cuvântul (și procesul) a devenit atât de popular, încât orașele abundă chiar și cu curățătorie chimice organice. O astfel de utilizare comună...

Citeste mai mult

Cum funcționează brevetele de internet?

Tinder vs. Bumble și brevete în era internetului Internetul lucrurilor (IoT), obiecte fizice conectate la internet, alimentează un număr tot mai mare de aplicații, care în la rândul său, crește numărul de cereri de brevet în aproape toate domenii...

Citeste mai mult

10 motive pentru care alimentele ecologice costă mai mult

Sondajele recente arată că majoritatea americanilor cred că alimentele ecologice nu merită costurile, în principal din cauza multor consumatorii cred că produsele organice sunt la fel ca produsele convenționale, pur și simplu cu o etichetă organi...