City Finance Director Descrierea postului: Salariu, abilități și altele

Directorii de finanțe ale orașului au o autoritate largă în administrația orașului. În calitate de contabil șef al orașului, un director financiar promovează transparența, eficiența și responsabilitatea.

În timp ce directorii financiari ar putea să nu aibă o înțelegere detaliată a diferitelor departamente ale orașului, acestea expertiza financiară este de neprețuit pentru a se asigura că cetățenii profită la maximum de banii lor din impozite și pentru a dovedi asa de. Dezvăluirea numerelor financiare cetățenilor demonstrează că banii din impozite sunt colectați și cheltuiți conform interesului public.

Mai mult ca avocații orașului, directorii financiari sunt implicați în activitatea tuturor celorlalte departamente ale orașului. Deoarece departamentele financiare ating toate celelalte, directorul financiar raportează de obicei către managerul orașului mai degrabă decât o asistent manager al orașului ca și alți șefi de departament. În fiecare acțiune, angajații orașului trebuie să se asigure că fac lucrurile corect din perspective juridice și financiare.

Dacă director de lucrări publice dorește să angajeze încă 20 de angajați pentru a colecta gunoiul, directorul financiar ajută la redactarea devizului de cost și a justificării. Dacă director de parcuri și recreere dorește să mărească taxa pentru rezervarea unui teren de fotbal, directorul financiar ajută la proiecția veniturilor.

Intrând neapărat în afacerile altor departamente, directorii financiari obțin rapid o cunoaștere profundă a tuturor funcțiilor orașului. Acest lucru îi face pe directorii de finanțe veterani potriviți pentru promovarea în posturi de manager de oraș.

Directorul financiar al orașului Atribuții și responsabilități

Atribuțiile de management al departamentului financiar sunt adesea împărțite în funcție de funcții, cum ar fi bugetul, colectarea veniturilor, procesarea daunelor, statul de plată și raportarea financiară. Personalul comunică unul cu celălalt, deoarece toată munca lor se adaugă în cele din urmă la raportul financiar anual al orașului și la alte rapoarte de rutină și ad-hoc produse pe parcursul anului. Directorul financiar este implicat în alte activități și responsabilități precum:

  • Supravegherea personalului departamentului financiar. În orașele mijlocii și mari, unul sau mai multe niveluri de management sunt plasate sub directorul financiar linie de supraveghere.
  • Mentinerea datelor financiare ale orasului. Nu numai că numerele trebuie să fie exacte de fiecare dată, dar trebuie să fie și înțelese.
  • Realizarea rapoartelor financiare. Atunci când departamentul financiar elaborează rapoarte, acestea trebuie explicate. Directorul financiar se asigură că textul explicativ, tabelele, diagramele și notele de subsol vor avea sens pentru persoanele fără cunoștințe financiare.
  • Efectuarea de prezentări către Consiliul municipal, care trebuie să fie clar și concis.
  • Implementarea supravegherii contabile. Guvernele trebuie să respecte principiile contabile general acceptate (GAAP) stabilite de Consiliul pentru Standarde de Contabilitate Guvernamentală (GASB). Directorii financiari se asigură că orașele lor respectă standardele GASB. Politicile departamentului de finanțe ajută orașul să facă acest lucru.
  • Supravegherea instruirii pentru conformitate. Angajații orașului care se ocupă de numerar sau au acces la sistemul de informații financiare sunt responsabili pentru respectarea politicilor specifice. Departamentul financiar instruiește angajații cu privire la politicile relevante. Personalul departamentului financiar verifică cifrele pentru a monitoriza conformitatea cu politicile și procesele.
  • Lucrul cot la cot cu managerul orașului la proiecte financiare mari, cum ar fi propuneri de obligațiuni și audituri externe. Directorul financiar îl pregătește pe managerul orașului pentru prezentări și îl sfătuiește cu privire la deciziile cheie.
  • Gestionarea auditurilor financiare. Pentru orașele mai mici, directorul financiar este legătura pentru auditorii externi. Directorul financiar adună documentația și răspunde la întrebările auditorilor în timpul activității de audit pe teren. Odată ce auditorii externi emit un proiect de raport, directorul financiar coordonează răspunsurile conducerii la problemele ridicate. Directorul financiar se asigură că toate acțiunile asupra cărora orașul și auditorii sunt de acord să fie finalizate. Orașele mai mari au auditori interni care verifică din nou activitatea departamentului financiar și explorează problemele operaționale din alte departamente ale orașului.

Salariu director financiar municipal

La fel ca în cazul managerilor de oraș, al directorilor de oraș adjuncți și al altor șefi de departament, un director financiar salariul depinde de mărimea orașului și de numărul de persoane aflate sub linia directorului supraveghere. Datorită autorității lor la nivelul întregii organizații, multe orașe își plătesc directorii financiari mai bine decât alți șefi de departament.

Deși salariile directorului financiar al orașului pot varia foarte mult între orașe, ca cadru de referință, Următorul interval de salarii reprezintă salariile plătite directorilor financiari care lucrează în public și privat industrie:

  • Salariul mediu anual: 111.185 USD (53,45 USD/oră)
  • Primul salariu anual de 10%: peste 159.280 USD (76,58 USD/oră)
  • Salariul anual de minim 10%: mai puțin de 60.322 USD (29 USD/oră)

Sursa: Payscale.com, 2019.

Directorii financiari trebuie să aibă educație formală în contabilitate și finanțe și vor trebui să aibă câțiva ani de experiență progresivă pentru a obține postul.

  • Educaţie: Cel puțin, trebuie să aibă diplome de licență într-un domeniu relevant. Mulți au diplome de master în contabilitate.
  • Certificare: Deși nu este întotdeauna necesar, mulți directori financiari din oraș au obținut desemnarea de contabil public certificat (CPA).
  • Experienţă: Candidații pentru posturile de director financiar ar trebui să aibă experiență semnificativă în contabilitate, de preferință în administrația orașului. De asemenea, ar trebui să aibă câțiva ani de experiență în management.

Abilități și competențe ale directorului financiar al orașului

În calitate de director financiar, este important să ai abilități suplimentare care să te ajute să performați cu succes în ob, inclusiv următoarele:

  • Abilitati analitice: Directorii financiari trebuie să fie capabili să analizeze situațiile și să înțeleagă impactul pe care deciziile lor îl vor avea asupra organizației lor.
  • Abilități de comunicare: Directorii financiari trebuie să fie capabili să comunice clar și eficient, astfel încât să poată explica informații și tranzacții financiare complexe.
  • Orientat spre detalii: Precizie și atenție la detalii sunt necesare atunci când se ocupă de rapoarte financiare, cum ar fi situațiile de profit și bilanț, pentru a preveni erorile.
  • Abilitati matematice: Directorii financiari trebuie să aibă abilități de matematică, inclusiv algebră. De asemenea, trebuie să înțeleagă finanțele internaționale, cum ar fi schimbul valutar și documentele financiare complexe.
  • Aptitudini organizatorice: Deoarece directorii financiari lucrează cu o mulțime de informații, foi de calcul, rapoarte și documente, ei trebuie să fie capabili să rămână organizați pentru a-și îndeplini sarcinile în mod eficient.

Biroul de Statistică a Muncii din SUA estimează că locurile de muncă pentru managerii financiari vor experimenta a rata de creștere de 19% pentru perioada 2016-2026, deși ritmul de creștere variază în funcție de industrie. Această rată de creștere este semnificativ mai rapidă decât rata de creștere de 7% prevăzută pentru toate locurile de muncă în aceeași perioadă de 10 ani.

Locurile de director financiar din oraș reprezintă o proporție foarte mică din acest grup, dar rata de creștere a acestei poziții este influențată de unele dintre aceleași variabile ca și locurile de muncă de manager financiar în general.

Creșterea locurilor de muncă este determinată de o nevoie din ce în ce mai mare de management al riscului în locurile de muncă din domeniul financiar, precum și de expertiză în gestionarea numerarului, deoarece multe companii au acumulat mai mulți bani în bilanţurile lor.

Directorii financiari lucrează de obicei într-un cadru de birou, interacționând cu alți directori și departamente care dezvoltă și furnizează date de care directorul financiar are nevoie.

Majoritatea directorilor financiari lucrează cu normă întreagă, iar aproximativ o treime dintre ei petrec mai mult de 40 de ore pe săptămână la birou.

Cum să obțineți postul

CERCETAȚI ȘI APLICĂ

Directorii financiari sunt adesea selectați prin normal procesul de angajare guvernamentală. Deoarece directorii financiari au acces ușor la numerar și la o autoritate largă în sistemul de informații financiare al orașului, orașele efectuează, de obicei, verificări extinse de antecedente și referințe privind finalişti.

Cu toate acestea, multe orașe listează, de asemenea, locuri de muncă disponibile folosind motoare online populare de căutare a unui loc de muncă. Vizitați resurse online precum Indeed.com, Monster.com, și Glassdoor.com pentru posturile disponibile. De asemenea, puteți vizita site-urile web ale guvernelor orașelor individuale și puteți căuta posturi disponibile.

Persoanele interesate de o carieră de director financiar urban iau în considerare și următoarele căi de carieră, listate cu salariile lor medii anuale:

  • Director financiar: 130.184 USD
  • Controlor financiar: $80,997
  • Director de operațiuni: $89,419

Definiția de marketing a costului pe punct de evaluare (CPP)

Costul pe punct de rating, cunoscut și sub denumirea de CPP, se referă la costul necesar pentru atingerea unui anumit scop și/sau obiectiv dorit. Să presupunem că căutați costul necesar pentru a ajunge la 1% din publicul dvs. în reclame și revist...

Citeste mai mult

Partidul de control aerian tactic al forțelor aeriene TACP

Controlorii tactici sunt coordonatori de atac aerian cu înaltă calificare și eficienți aer-sol comunicatori cu puteri de foc de la drone cu aripi fixe, rotative și fără pilot, precum și coordonatori de artilerie. Ei sunt calificați Ranger și Airb...

Citeste mai mult

5 niveluri de marketing digital și procesul de vânzare

Oferirea de servicii personale clienților online poate crește vânzările și vă poate construi baza de clienți. Acest lucru se poate face urmând un proces în cinci pași ca parte a dvs strategie de marketing digital. O prezență de succes în vânzări ...